Yeni fabrikasıyla ilk üçü hedefliyor

Yeni fabrikasıyla ilk üçü hedefliyor

Siemens’ten Schneider Electric’e kadar birçok dünya devine endüstriyel kilit ve menteşe üreten Mesan Kilit, Silivri’de yapımı süren ve 15 milyon dolara mal olan yeni fabrikasıyla üretimini ikiye katlayacak. Eylül ayında devreye girecek olan tesis, 50 kişilik ek istihdam da sağlayacak.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Bugün dünyada alanında ilk beşte yer alan şirket, yeni fabrikasıyla birlikte ilk üçe girmeyi planlıyor. Temelleri 1979 yılında Rıdvan Mertöz tarafından atılan endüstriyel kilit ve menteşe üreticisi Mesan Kilit, Silivri’deki 13 bin 500 metrekare kapalı alana sahip tesisinde 500’ün üzerinde ürün üretiyor.

Taşımacılık, mobilya, elektrik, elektronik pano üreticileri, jeneratör ve kompresör üreticileri, dış ortam kabin üreticileri, havalandırma ve makine üreticileri gibi birçok farklı sektöre hizmet veren Mesan Kilit, Siemens’ten Schneider Electric’e kadar birçok dünya deviyle çalışıyor.

Bu alanda dünyada ilk beş şirket arasında yer alan şirket, Silivri’de yapımı süren yeni fabrikasının devreye girmesiyle birlikte ise ilk üçe girmeyi planlıyor.

HEDEF 120 MİLYON TL
Mesan Kilit, Silivri’de 22 bin metrekarelik alanda yer alan fabrikanın inşaatı için bugüne kadar yaklaşık 10 milyon dolar harcadı. Yeni tesis için 5 milyon dolarlık da makine ve teçhizat yatırımı yapılacak.

Yeni tesisin eylül ayında devreye girmesi planlanıyor. Şirketin bugün 220 olan çalışan sayısı yeni fabrikanın devreye girmesiyle birlikte 50 kişi artacak. Mesan Kilit Genel Müdürü Mustafa Mertöz, ‘Yeni tesisimizle birlikte hedef büyüttük. Teknolojik ürünlerle dünyada ilk üçte yer almayı hedefliyoruz” diyor.

Şu anda yaklaşık 35 milyon adetlik üretim gerçekleştiren şirket, yeni tesisin devreye girmesiyle birlikte 60 milyon adetlik üretim yapmaya başlayacak. 2018 yılında ise üretimin 75 milyon adede çıkması planlanıyor.

Bu yıl 100 milyon TL ciro hedeflediklerini belirten Mustafa Mertöz, 2018’de ise tam kapasiteyle çalışarak cirolarını 120 milyon TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor.

75 ÜLKEYE İHRACAT
1990’lı yılların hemen başında ihracata başlayan şirketin bugün satışlarının yüzde 50’sini ihracat oluşturuyor. Mesan Kilit, ürünlerini 75’in üzerinde ülkeye ihraç ediyor. Şirket ihracatının yüzde 50’sini Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya gibi AB ülkelerine yapıyor.

Ortadoğu’da özellikle Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzey Afrika’da da Mısır ve Cezayir şirketin gelişen pazarları arasında yer alıyor. Mustafa Mertöz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ihracatta yüzde 20 artış beklediklerini ifade ediyor.

Mustafa Mertöz, satış yaptıkları pazarlarla ilgili olarak şunları söylüyor: “Türkiye’de pazar lideriyiz. İngiltere’de pazar ikincisi, İtalya’da ise pazar üçüncüsüyüz. Birçok AB ülkesinde de güçlüyüz. Yaptığımız ihracatın kilogram değeri 8,2 dolar civarında. Bu rakamı üç yıl içinde 15 dolar seviyelerine çıkarmak istiyoruz. Katma değerli ürün üretmeye devam edip sektörde fark yaratmayı hedefliyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap