Eren, çimentoda 6 ülkeye uzandı

Eren, çimentoda 6 ülkeye uzandı

Eren Holding, 25 yıla yakın bir süre tek tesisle üretim yaptığı çimentoda, yatırım atağı başlattı. Denizli Çimento’yu sattıktan sonra Mersin’de 3,8 milyon ton kapasiteli bir tesis açan holding, iki yıl içinde altı ülkede birden üretim tesisi kuracak.

Klinker işleme tesislerinin her biri 20-30 milyon Euro bedelle faaliyete geçecek. İlk tesis Kamerun’da hizmete girdi.Çluşturdu. Holding, Aimentoda 25 yıla yakın süre tek tesis ile faaliyet yürüten Eren Holding, sektörde yatırım atağına geçti.

1992’de satın aldığı Denizli Çimento’yu iki yıl önce satan, ardından Mersin’de Avrupa’nın tek hat ile üretim yapan en büyük çimento fabrikasını kuran Eren Holding, sektörde yurt dışı odaklı bir büyüme planı ovrupa, Afrika, Asya ve ABD’de geliştirdiği projeler ile iki yıl içinde altı ülkede klinker işleme tesisi kuracak.

Kamerun’daki tesisini açan, Rusya Rostov’daki tesisini birkaç ay içinde faaliyete geçirecek olan Eren Holding, her bir tesis için ortalama 30 milyon Euro yatırım gerçekleştirecek. Holding’in gireceği ülkeler arasında Tunus, Danimarka, İsrail ve ABD bulunuyor.

Medcem Çimento Fabrikası’nın toplam 3,8 milyon ton/yıl kapasiteli olan ilk ünitesinin açılışı geçen yıl gerçekleştiren holding, ilk yıl 450 milyon TL’lik ciro elde etti. Tesiste planlar şimdi ikinci ünitenin devreye alınması üzerine yapılıyor.

İKİNCİ FAZ YOLDA
Bu amaçla başında ailenin ikinci kuşak temsilcilerinden 36 yaşındaki Emre Eren’in bulunduğu Eren Holding Çimento Grubu, geçen yıldan itibaren altı ülkede klinker üretim tesisi açmak için proje başlattı.

Ardından da eşgüdümlü yürütülecek yatırım ile Mersin’deki tesisin ikinci ünitesinin yatırımı tamamlanacak. Yani pazarı oluşturulduktan sonra Mersin’deki tesisin ikinci faz yatırımı gerçekleştirilecek. Eren, 4 milyon ton/yıl kapasiteli ikinci üretim ünitesi için 250 milyon dolarlık yatırım planlıyor.

Eren Holding Çimento Grup Başkanı Emre Eren, yurt dışı yatırımları için, “Her biri değişik coğrafyalarda Mersin’deki ana fabrikamızın derebeyleri olacak tesisler” yorumunu yapıyor.

Türkiye’de hiçbir çimento grubunun yurt dışında bu şekilde bir yayılma politikasının olmadığını belirten Emre Eren, “Mersin’de içinde iyi bir limanı olan son teknoloji dev kapasiteli bir fabrikamız var. İki yıl içinde dünya genelinde oluşturacağımız yeni tesisler ile bu alanda global oyuncu olacağız” diyorİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap