Seyrantepe-Kağıthane cazibesini koruyor - Ekonomist

Seyrantepe-Kağıthane cazibesini koruyor

Seyrantepe-Kağıthane cazibesini koruyor

Gayrimenkul sektöründe yaşanan durgunluğa rağmen bazı bölgelerde yatırımlar sürüyor. İstanbul’un merkezine kolay ulaşımıyla öne çıkan Seyrantepe-Kağıthane de bu bölgeler arasında yer alıyor. Bu bölgede planlama, üretim ve satış aşamasında 38 proje bulunuyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
[email protected]

İstanbul’da gayrimenkul sektörünün popüler yerlerinden biri olan Seyrantepe-Kağıthane aksında son yıllarda birbiri ardına projeler üretiliyor. Evyap Fabrikası’nın arazisinde Vadi İstanbul projesinin üretilmesiyle yıldızı parlayan bölge, Tahincioğlu’ndan Ağaoğlu’na, Ege Yapı’dan Nef’e kadar lüks markaların üssü haline geldi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Gayrimenkul sektöründeki durgunluğa rağmen bölgede planlama, üretim ve satış aşamasında 38 proje bulunuyor. Boğaz hattına ve Üçüncü Havalimanı’na yakın konumuyla dikkat çeken bölge, Mef Üniversitesinden İTÜ’ye kadar çevresindeki 15 üniversitenin varlığıyla da gelişimini sürdürüyor.

Sheraton ve Radisson otellerinin bölgede açılma hazırlıkları da bölgenin gelişme potansiyelini ortaya koyuyor.

GELİŞİMİ SÜRÜYOR
EVA Gayrimenkul Değerleme’nin lisanslı değerleme uzmanı Şeyma Şehirli, Seyrante-pe-Kağıthane aksının çok sayıda ofis ve rezidans projesinin yer aldığı ve son yıllarda cazibesi artan bir bölge olduğunu söylüyor. Şehirli, bu bölgenin Kâğıthane Vadisi’nin güneyinde ve doğusundaki merkezi iş alanlarının (MİA) etki alanında yer aldığını belirtiyor.

Şeyma Şehirli, “400 bine yaklaşan nüfusuyla İstanbul’un büyük ve önemli ilçelerinden biri olan Kağıthane Avrupa Yakası ile Anadolu Yakası’nı birbirine bağlayan Boğaz köprülerinin güzergâhı olan E-5 ve TEM otoyolları arasında konumlanıyor.

Son 12-13 yılda şehrin genelinde hareketliliğin artmasıyla Kağıthane ilçesi de olumlu yönde etkilendi ve başta konut projeleri olmak üzere birçok proje geliştirildi” diyor.

AMORTİSMAN SÜRESİ
Endeksa.com verilerine göre, Seyrantepe’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 727 TL İken konut yatırımının geri dönüş süresi ise 21 yıl olarak hesaplanıyor. Kağıthane genelinde ise ortalama konut metrekare satış fiyatının 3 bin 573 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresinin 20 yıl olduğu ifade ediliyor.

Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, Kağıthane’de konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 9 ve son dört yılda yüzde 71 arttığını belirtiyor. Öğüt, bölgede konut fiyatlarındaki artışın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini öngördüklerini söylüyor.

Görkem Öğüt, İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayan köprü bağlantı yolları arasında yer alan bölgenin işyerlerine yakınlığı ve son yıllarda tamamlanan tünel bağlantılarıyla Taksim’e ulaşım süresinin kısalmasıyla önemini artırdığına dikkat çekiyor.

ULAŞIM KOLAYLIĞI NİTELİĞİ ARTTIRDI
İstanbul’un en önemli sorunlarından biri olan trafik problemi için son yıllarda alternatif projeler hayata geçirilirken Kağıthane, bu projelere tüneller vasıtasıyla ev sahipliği yaptı. Tüneller sayesinde Kağıthane, Seyrantepe ve Hamidiye mahallelerinden Taksim’e beş dakikada ulaşılabiliyor.

Bölgeye yapılan Seyrantepe metrosunun ve tünel inşaatının etkisiyle Kağıthane’deki nitelikli konutların sayısı arttı. Maslak’a yakınlığıyla bilinen Kağıthane, ulaşım imkanlarının çeşitlenmesiyle birlikte orta-üst sınıf tarafından rağbet görmeye başladı.

2018 yıl sonunda tamamlanması planlanan Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattının bölgeye olan ulaşımı daha da rahatlatması bekleniyor. Bu proje sayesinde Kağıthane-Üsküdar arası 26 dakikaya inerken, Ümraniye’ye 39,5 dakikada, Beşiktaş’a 10 dakikada ve Mecidiyeköy’e 4,5 dakikada ulaşılabilecek. Bu durumun Kağıthane-Seyrantepe bölgesinin markalı konut projelerinde ikinci bir ivme yakalamasını sağlayacağı tahmin ediliyor.

 

DÖNÜŞÜME DEVAM EDİYOR
Erka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Karagöz, 30 yılı aşkın süredir Kağıthane’de konut geliştirdiklerini ve bölgede ev sahibi konumunda olduklarını ifade ediyor. Karagöz, Büyükdere Caddesi’ne, iş ve finans merkezlerine yakınlığı, tarihi dokusu ve ulaşımının kolaylığıyla öne çıkan bölgenin yıldızının parlayamaya devam edeceğini söylüyor.

Kağıthane’nin dönüşüme ihtiyaç duyan bir semt olduğunu belirten Karagöz, Erka Grup olarak bölgede uzun yıllardan bu yana dönüşüm çalışmaları yaptıklarını anlatıyor. Karagöz, “Dönüşüm çalışmalarına önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Erka Konsept ve Erka Panorama ile başladığımız dönüşüm çalışmalarında toplam dokuz ayrı adada bin 400’e yakın konut inşa etmeyi hedefliyoruz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap