İhracatta Latin Fırsatı - Sayfa 3 / 6 - Ekonomist

İhracatta Latin Fırsatı

İhracatta Latin Fırsatı

YENİ YATIRIMLAR ARTIYOR
Latin Amerika’nın gözde ülkelerinden biri de Kolombiya. Uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatın konu alan “Narcos” dizisi, gerek dünya genelinde gerekse Türkiye’de Kolombiya’yı oldukça popüler bir ülke haline getirdi. Bir dönem uyuşturucu kartelleriyle anılan ülke, bugün uyuşturucuyla mücadelesini büyük ölçüde kazanmış durumda. Kolombiya cazip bir pazar olarak yatırımcıların ve ticaret insanlarının ilgisini her geçen yıl daha çok çekiyor. Ülkedeki en önemli Türk yatırımcı ise kömür madenlerine sahip olan Yıldırım Holding.

Latin Amerika’da yatırımcı olan bir diğer Türk şirketi de Kılıç Holding. Holdingin Dominik Cumhuriyeti’nde levrek ve çupra üretimi yaptığı tesisi Eylül 2017’de açıldı. Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili İhsan Bozan, “Ülkede şimdiye kadar 10 milyon dolar civarında yatırım yaptık. Amacımız hem Latin hem de ABD ve Kanada pazarına yılda 25 bin tonluk ihracat yapmak. Bunun için 150 milyon Euro yatırım daha yapacağız” diyor.

Latin Amerika’da ticaret açısından avantajlı bir başka ülke de İnka Medeniyeti’ne ev sahipliği yapmış olan Peru. Güney Amerika Bölgesel Altyapı Birleştirme Girişimi (South American Regional Infrastructure Integration Initiative: IIRSA) kapsamında Güney Amerika, Asya ve ABD pazarlarını birleştiren bir köprü vazifesi gören ülke, zengin doğal kaynaklar, kamu hizmetleri, gelişmiş bankacılık ve turizm sektörleri ve altyapı hizmetleriyle yabancı şirketlere önemli fırsatlar sunuyor.

AB ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalayan Peru ile en kısa zamanda STA imza sürecinin başlatılmasının önemine değinen DEİK Türkiye-Peru İş Konseyi Başkanı İbrahim Yıldırım, “Peru özellikle ulaşım altyapısını yenileme hususunda ülkeye daha fazla yatırım çekmeyi hedefliyor. Ülkemiz için inşaat malzemeleri, makine ve aksamları ile müteahhitlik konusunda önemli fırsatlar taşıyor” şeklinde konuşuyor.

MEKSİKA
ALTYAPI YATIRIMLARI ARTACAK
ABD’nin sınır komşusu olan Meksika, Türkiye’nin bölgede en fazla ihracat yaptığı ülke konumunda. Meksika’ya ihracat 2017’de 444,4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Başlıca ihracat ürünleri ise otomobil, mücevherat, otomotiv yedek parçaları, fındık, kamyon-kamyonet, demir-çelik oldu. Meksika’da, federal düzeydeki yatırım teşviklerinin yanı sıra, sınırlı da olsa eyaletler düzeyinde de, yatırımın boyutuna, işsizlik sorununun çözümüne, bölge gelirine, ihracata ve bölge altyapısına katkısı gibi kriterler çerçevesinde ilave teşvikler veriliyor. Bu teşvikler genellikle gayrimenkullerin düşük fiyattan ya da ücretsiz tahsisi, işçi eğitim programları düzenlenmesi, eyalet içinde alınan çeşitli vergilerden muafiyet sağlanması ve karayolu gibi altyapı imkanları sunulması şeklinde oluyor. Solcu lider Lopez Obrador’un temmuz ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde kazanması beklenen zaferle birlikte, sosyal harcamaları ve altyapı yatırımlarını artıracağı belirtiliyor. Otomotiv yan sanayi, beyaz eşya, tekstil makineleri, gıda işleme makineleri, müteahhitlik hizmetleri, inşaat makineleri ve malzemeleri Meksika’nın ithalatında önemli paya sahip. Bu gelişmeler Türkiye’nin ihracatında potansiyel arz ediyor.

BREZİLYA
ELEKTRONİK VE MAKİNEDE FIRSAT VAR
Dünyanın en kalabalık beşinci ülkesi olan Brezilya, 3,3 trilyon dolara yaklaşan milli geliriyle Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi. Brezilya, Dünya Banka-sı’nın 2018 iş yapma kolaylığı sıralamasında (Doing Business) 190 ülke arasında 125’inci sırada yer alıyor. Brezilya’da yerli ve yabancı yatırımcılar genel itibariyle aynı kurallara tabi tutuluyor. Bölgesel bazda oluşturulan bazı projelere federal hükümet tarafından kaynak ayrılabiliyor. Geri kalmış bölgelerin kalkınmasını hızlandırmak amacıyla bu bölgelerde vergi avantajları sağlanabiliyor. Bölgesel kalkınma teşvikleri, o bölgelerde oluşturulan serbest bölgeler yoluyla da sağlanabiliyor. Diğer taraftan, sektörel bazda teşvik uygulamaları da bulunuyor. Tarım sektöründe çiftçilere düşük faizli kredi sağlanıyor ve bazı tarımsal ürünlerde garantili fiyat uygulaması bulunuyor. Sanayi üretimi ise uzun vadeli ve düşük faizli kredilerle destekleniyor ve yüksek gümrük vergisi oranlarıyla korunuyor. Moody’s yakın zamanda Brezilya’nın not görünümünü “negatiften durağana” çevirdi ve “Ba2” seviyesindeki notunu teyit etti. Yabancı yatırımı çeken anahtar sektörler arasında finans, içecek, petrol ve gaz ile telekomünikasyon bulunuyor. Türk ihracatçılar için ise gelecek vaat eden alanlar gıda, elektrik ve elektronik ekipmanlar, makineler, oto yan sanayi, kuru ve sert kabuklu meyveler olarak sıralanıyor.

ŞİLİ
TÜRKİYE İLE STA’LI TEK LATİN ÜLKESİ
Türkiye ile STA’sı bulunan tek Latin ülkesi olan Şili, küresel rekabetçilik açısından Dünya Ekonomik Forumu tarafından 137 ülke arasında 33’üncü sırada gösteriliyor. Şili, iş yapma kolaylığı açısından ise 190 ülke arasında 55’inci sırada yer alıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından 16 Nisan 2018 tarihinde yayımlanan Dünya Ekonomik Görünüm Raporunda, Şili ekonomisinin 2018 yılı büyüme beklentisi yüzde 3’ten yüzde 3,4’e, 2019 yılı büyüme beklentisi ise yüzde 3,2’den yüzde 3,3’e yükseltildi. Ülkede büyüme potansiyeli olan sektörlerin başında otomobil, LCD televizyon, kozmetik ve kişisel hijyen ürünleri ve spor giyim öne çıkıyor. Ayrıca hane halkları ve işyerleri tarafından güneş enerjisine yönelik talepte de düzenli bir artış gözleniyor ve güneş panelleri pazarı genişliyor. Tarım ve gıda ürünlerinde bisküvi, şekerli ve çikolatalı mamuller, zeytinyağı, zeytin, maya ve kuru kayısı; sanayi ürünlerinde ise demir ve çelik çubuklar, traktörler, ısıtması elektrikle olmayan demir-çelik radyatör, jeneratörler, demir/alaşımsız çelikten profil, oto yedek parça, kauçuktan yeni dış lastikler, otomobil ve steyşın vagonlar, ev tekstili, ağır iş makine ve cihazlarının aksam ve parçaları ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar Şili pazarında potansiyel arz ediyor. Madencilik ve savunma sanayi sektörlerinde de iki ülke arasında işbirliği imkanları mevcut.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap