Teknokentin ihracat yıldızları

Teknokentin ihracat yıldızları

Vergi muafiyeti ve AR-GE desteği gibi avantajlarla girişimcilere fırsatlar sunan teknoloji bölgeleri pek çok başarı hikayesine ev sahipliği yapıyor.

Üstelik teknoloji bölgelerinde doğup büyüyen şirketler artık dünyaya açılmaya başladı.

Amerika’dan Hindistan’a Rusya’dan Avustralya’ya kadar pek çok farklı ülkede faaliyet gösteren bu şirketler dünyaya ileri teknoloji ihraç ediyor.

BURCU TUVAY                                      
btuvay@ekonomist.com.tr                

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Değişim ABD’de 60 yıl önce temeli atılan Silikon Vadisi’yle başladı. Intel, Yahoo, Oracle gibi dünya devi teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan Silikon Vadisi’nin başarısı tüm dünyaya örnek oldu.

Önce Avrupa ülkeleri ardından tüm dünya Silikon Vadisi’ne benzer teknoloji merkezleri kurmak için harekete geçti. Yıllar içerisinde yapılan çalışmalarla dünyadaki teknokent sayısının bine ulaştığı tahmin ediliyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

Bu sayı inkübasyon merkezleriyle birlikte 4 bine çıkıyor. Bugün ABD, İngiltere, Japonya, Çin, Güney Kore, Hindistan, İsrail gibi birçok ülkenin teknoloji konusundaki gelişiminin arkasında teknoparklar bünyesinde yürütülen
AR-GE çalışmaları var.

Türkiye’de ise teknokent kurma çalışmaları 1980’lerde başladı. Bu çalışmalar sonucunda 1990’da, KOSGEB ile üniversitelerin işbirliği çerçevesinde teknokentlerin ilk adımı olarak TEKMER’ler (teknoloji merkezleri) kurulmaya başladı.

Teknokentler ile ilgili yasal çerçeve ise 2001 yılında 4691 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle oluşturuldu. 2016 yılında 64 teknoloji geliştirme bölgesi Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edildi.

Bugün 64 teknokentin 51’i aktif olarak faaliyet gösteriyor. Faaliyette olan teknokentlerde AR-GE çalışmalarını yürüten firmaların sayısı 4 bin 176’ya ulaşmış durumda.

Yabancı sermaye açısından bakıldığında teknokentlerde toplam 174 adet yabancı veya yabancı ortaklı firma yer alıyor.

28 BİN 856 PROJE VAR
Teknokentlerde faaliyet gösteren firmalar tarafından tescil ettirilen patent sayısı 640. Bu firmaların yüzde 37’si yazılım, yüzde 17’si bilgisayar ve iletişim teknolojileri, yüzde 8’i elektronik ve yüzde 6’sı makine ve teçhizat imalatı alanlarında faaliyet gösteriyor.

Ayrıca medikal, enerji, kimya, gıda, savunma, otomotiv gibi birçok sektörden firmalar bölgelerde AR-GE faaliyetleri kapsamında yer alıyor. Teknoloji geliştirme bölgelerinde yer alan firmalarda 33 bin 297’si AR-GE personeli olmak üzere 41 bin 89 kişi istihdam ediliyor.

Teknoloji geliştirme bölgelerinde tamamlanan ve yürütülen toplam AR-GE projesi sayısı Temmuz 2016 itibariyle 28 bin 856’yı buluyor.

Teknoparklar sayesinde, enformasyon teknolojileri ve yazılım, yeni malzemeler, biyoteknoloji, yeni enerji kaynakları, uzay teknolojileri, esnek imalat sistemleri, otomasyon ve robotik gibi alanlarda önemli ilerlemeler yaşandı. Bu başarı ekonomi aktörlerinin de dikkatini çekiyor.

Bu merkezlere daha çok girişimci çekebilmek için yeni teşvikler verilmesi planlanıyor. Dördüncü Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde teknoparklarla ilgili yeni teşviklerin gündemde olduğunu açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Teknoloji geliştirme bölgeleri konusunda, şu anda nicelik olarak istediğimiz seviyeye geldiğimizi söyleyebilirim.

Sayfa: 1 2 3 4 5İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap