Aksoy, jeotermale ağırlık verecek

Aksoy, jeotermale ağırlık verecek

Aksoy Holding’in akaryakıt ve enerji yatırımlarını yönlendiren Turcas, jeotermal yatırımlarına hız verdi.

Türkiye’nin jeotermal enerji kapasitesinin ciddi bir potansiyel taşıdığına inandıklarını vurgulayan Turcas Petrol CEO’su Batu Aksoy, Aydın’da 70 milyon dolarlık, 18 MW kurulu güce sahip olacak jeotermal yatırımı için kazmayı vurduklarını belirtiyor.

Aksoy, “Sondajlarımız başarılı oldu ve türbinimizi de sipariş ettik. Tam 12 ay sonra üretime geçmiş olacağız. Jeotermal cazip ama aynı zamanda da riskli bir alan. Ama biz bu alanda bir know how oluşturduk” diyor.

Turcas, Aydındaki mevcut sahalarının yanı sıra Denizli ve Manisa’daki ruhsatlı sahalarında da jeotermal yatırımı gerçekleştirecek. Şirket, 2013 yılında Denizli’de Alman enerji devi RWE ile 775 MW kurulu güce sahip doğalgaz çevrim santralini de devreye sokmuştu.

Son dönemde enerji alanında agrasif yatırımlara girmenin pek mümkün olmadığından da bahseden Batu Aksoy, “Çünkü yerli ve yabancı bankalardaki fonlama maliyetleri yükseldi.

En az 100-300 baz puan artmış durumda. Bu da takibi eskisi kadar uzun vadeli krediler değil de daha kısa vadeli krediler verilmesini gerektiriyor. Bu da yatırımcıyı biraz frenliyor” diye ekliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap