İlk uçağı 2023’te uçuracak

İlk uçağı 2023’te uçuracak

Stinger projesiyle havacılık ve savunma sanayiine 1987 yılında giren Kale Grubu, bu alanda Kale Kalıp, Kale Havacılık, Kale-Pratt & Whitney ve Kale AR-GE şirketleri ile faaliyet gösteriyor.

Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayiinde yerlileşme programının da en önemli paydaşlarından biri olan Kale Grubu, Türkiye’nin ilk Milli Piyade Tüfeği’nden ilk Turbojet Motoru ve ilk İnsansız Hava Aracı’na kadar pek çok önemli projenin ana paydaşı. Savunmaya bugüne dek 1,5 milyar dolar yatırım yapan grup, cirosunun yüzde 3’ünü AR-GE harcamalarına ayırıyor.

Grup geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden İngiliz Rolls-Royce ile işbirliği yapma kararı aldı. Yüzde 51 Kale Grubu, yüzde 49 Rolls-Royce ortaklığıyla bir şirket kuracak olan iki grup, başta Türkiye’nin milli savaş uçağı projesi TF-X olmak üzere, ülkemizin sivil ve askeri alanda ihtiyaç duyduğu uçak motorlarını geliştirmeyi hedefliyor.

Bu önemli girişim sayesinde Türkiye’nin dünyada az sayıdaki uçak motoru üreticisinden biri olması ve uçak motoru ihracatçısı konumuna yükselmesi bekleniyor.

Grubun bu yıl 60’ıncı yılını kutladığını belirten Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay, “Adının ‘TAEC’ olmasını düşündüğümüz yeni şirkette 350 Türk mühendis çalışacak. Bu mühendislerimiz İngiltere’ye gidip eğitim aldıktan sonra Türkiye’de çalışmaya başlayacak.

AR-GE merkezimiz İstanbul’da olacak. Ancak Ankara’da da ofisimiz bulunacak” diyor. İlk uçağı 2023’te uçurmayı hedefleyen şirket, 2030’da ise seri üretime başlamayı planlıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap