Bu atama Türkiye’ye ilkleri yaşattı

Bu atama Türkiye’ye ilkleri yaşattı
Mustaf Kemal Çolak

Mustaf Kemal Çolak

Dünyanın en önemli lastik üreticilerinden Pirelli Grubu’nda yapılan bir görevlendirme, hem Türkiye’ye hem de Türk profesyonel yönetici dünyasına ilkleri yaşattı. Grubun, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Ortadoğu, Afrika ve Hindistan ülkelerini kapsayan MEA Bölge CEO’luğuna Murat Akyıldız getirildi. Bu atamayla birlikte daha önce İtalya’dan yönetilen, Türkiye ve Hindistan’ın yanı sıra 79 ülkeyi kapsayan MEA Bölgesi’nin merkez üssü ilk kez Türkiye oldu. Bunun yanı sıra sözünü ettiğim bölge ilk kez bir Türk yöneticiye emanet edildi. Murat Akyıldız, 1971 doğumlu. Liseyi Haydarpaşa Anadolu Teknik Lisesi’nde okuyan, ardından Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Akyıldız, iş yaşamına P&G firmasında başladı. Pirelli atamasına kadar da P&G bünyesinde önemli görevler üstlendi. Grupta beş yıl boyunca çeşitli markaların ürün müdürlüğünü yapan Akyıldız, 2000-2010 yılları arasında P&G müşteri iş geliştirme bölümünde çeşitli görevler aldı. Türkiye, İngiltere, Mısır ve Azerbaycan’da üst düzey yöneticilik görevlerini sürdüren Akyıldız, son olarak merkezi İsviçre’de bulunan P&G Prestige firmasının global yönetici direktörlüğünü yürüttü.

MUSTAFA KEMAL ÇOLAK
mcolak@ekonomist.com.tr / Twitter :@mk_colak

Üç atama birden…
Kadın girişimci Başak Taşpınar Değimtarafından kurulan Armut.com, Türkiye’nin en yeni iş sahalarından birinde faaliyet yürütüyor. Hizmet sektörünü online ticaret alanına taşıyan armut.com, kısa sürede bu alanın etkin firmalarından biri haline geldi. Ev içi tadilat, temizlik ve nakliye başta olmak üzere pek çok sektörden uzman 70 binden fazla hizmet vereni bulunuyor. Bu yıl içinde toplamda 1 milyar TL’lik talepte bulunan 1milyon ziyaretçi ağırlandı. Site ayrıca 5 milyondan fazla sayfa gösterimine de imza attı. Armut.com, üç yeni atamayla ekibini güçlendirdi. Aycan Demirhan kategori yönetiminden sorumlu genelmüdür yardımcısı, Elif Baş kategori yönetiminden sorumlu direktör, Ediz Gür Göcenoğlu ise insan kaynaklarımüdürü oldu. Aycan Demirhan’ın, Peak Games’teki strateji direktörlüğü görevinden ayrılarak armut.com’a geçtiğini belirtelim. Demirhan, University of Virginia’da ekonomi ve psikoloji eğitimi aldı. Boğaziçi Üniversitesi EndüstriMühendisliği Bölümü’ndenmezun olan Elif Baş, iki yıla yakın süredir armut.combünyesinde iş geliştirmemüdürü olarak görev yapıyordu. Armut.com’da İK müdürü olan Ediz Gür Göcenoğlu da, son olarak LinkedIn Türkiye, İsrail ve Güneydoğu Avrupa yetenek çözümleri bölgemüdürü görevinde bulundu.

Mehmet Rüstemoğlu

Mehmet Rüstemoğlu

Farklı sektörleri tanıması şansı oldu
Dünya deviMasterCard’ın satın aldığı Provus, entegrasyon sürecinin ardından 2015 başından itibarenMasterCard Payment Transaction Services Türkiye olarak yoluna devamediyor. Şirket bünyesinde yakın zamanda Türkiye’yi bölgesinin önemli inovasyon merkezlerinden biri haline getirecek önemli bir atama gerçekleşti. Yapılan açıklamaya göre, Mehmet Rüstemoğlu, MasterCard Payment Transaction Services Türkiye’ye genelmüdür olarak atandı. Mehmet Rüstemoğlu, deneyimli bir profesyonel. İş yaşamı boyunca birbirinden farklı sektörleri yakından tanıma fırsatı buldu. Finansal hizmetler, telekomünikasyon, sigorta ve perakende alanlarında hizmetleri var. En son TEB’de strateji ve bireysel bankacılık pazarlama ekibine liderlik ediyordu. Belki de Rüstemoğlu’nun farklı sektörlerdeki iş deneyimi, bu göreve getirilmesindeki en önemli gerekçelerden biri oldu. Bilkent Üniversitesi BilgisayarMühendisliği Bölümümezunu olan Mehmet Rüstemoğlu, Pennsylvania Üniversitesi’nden Bilgisayar Yüksek Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi’ndenMBA derecelerine de sahip.

İlayda Yağmur Saray

İlayda Yağmur Saray

Puma’yı koşturacak
Almanya’nın 65 yıllık spormarkası Puma, son yıllarda özellikle tasarıma dönük atılımlarıyla dünya pazarlarında öne çıkmayı başardı.Ülkemizde de alanında iyi tanınanmarkaların başında gelen Puma, Türkiye’deki üst yönetimekibine genç bir profesyoneli dahil etti. İlaydaYağmur Saray, Puma Türkiye’nin yeni pazarlamamüdürü oldu. Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümümezunu olan İlaydaYağmur Saray’ın ilk görev yeri AktaesHolding oldu. ‘illy Caffe’ninmarkamüdürlüğü görevini yürüten Saray, Puma Türkiye’deki running-training-fitness ve sport-style kategorilerinin pazarlama faaliyetlerinden sorumlu olacak.

Yaşar Ersoy

Yaşar Ersoy

Divan Adana’ya geçti
Koç’un turizmdeki amiral gemisi Divan Grubu’nda atamalar sürüyor. Yeni açılan oteliyle Mersin’de de etkin bir turizm faaliyeti yürüten Divan’ın, Adana otelinin genel müdürlüğüne Yaşar Ersoy atandı. Meslek yaşamına 1988’de Hilton Ankara’da ön büro hizmetlerinde başlayan Yaşar Ersoy, 2005 yılına kadar otelin çeşitli yönetimpozisyonlarında görev aldı. 2005 yılında Antalya Silence Park Resort’un açılışından itibaren iki yıl süresince genelmüdürü oldu. Hilton Ankara ve Sueno Hotel Beach Side’de de görev yapan Ersoy, Erciyes Üniversitesi Turizmve Otel İşletmeciliği Bölümü mezunu.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap