Bist 100
9709,37
0,67%
Bist 100
Dolar/TL
32,516
-0,0946%
Dolar/TL
Euro/TL
34,7601
-0,2095%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,069
-0,1154%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2424,65
-0,21%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Şişecam’dan ilk yarıyılda 40,2 milyar lira net satış

03 Ağustos 2022 | 10:52
Son Güncellenme: 28 Ekim 2022 | 02:49
Şişecam’dan ilk yarıyılda 40,2 milyar lira net satış
Şişecam’ın 2022 ilk yarıyıl dönemine ilişkin konsolide net satışları 40,2 milyar TL seviyesine ulaşırken, Türkiye’den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı yüzde 62 seviyesinde gerçekleşti.

Şişecam açıklamasına göre, ilk yarıyılda 2,9 milyon ton cam üreten şirket, bu dönemde 2,4 milyon ton soda külü ve yaklaşık 2,1 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi.

Dönüşüm ile geliştirdiği esnek uygulamaları ve köklü yönetişim deneyimi sayesinde Şişecam, küresel ölçekte süregelen ekonomik ve jeopolitik belirsizliklerle dolu bir atmosferde finansal hedeflerine sağlıklı bir şekilde ulaşarak güçlü performansıyla büyüme yolculuğunu kesintisiz sürdürdü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, 2022 yılının ilk yarısında dünyanın içinde bulunduğu ekonomik ve jeopolitik riskler ile yüksek enflasyon ve tedarik zinciri sorunlarının ülke politikalarını ve iş dünyasını şekillendirmeye devam ettiğini belirtti.

Cam ve kimyasallar sektörlerinin güçlü küresel oyuncusu Şişecam olarak gelişmiş risk yönetim kasları, isabetli yatırım kararları, ortak akılla hayata geçirdikleri uygulamalar ve dönüşüm projeleriyle büyüme yolculuklarını başarıyla sürdürdüklerini ifade eden Elverici, şöyle devam etti:

"Yılın ilk 6 ayında yıl sonu için belirlediğimiz hedeflere bir adım daha yaklaşarak hissedarlarımız için değer yaratırken döviz bazlı gelirlerimizin de olumlu etkisiyle girdi verdiğimiz sektörlerin ve ülkemizin büyümesine katkı sağladık. Ana faaliyet alanlarımızda dünyanın ilk üç oyuncusundan biri olma hedefiyle yolumuza devam ederken, girdi verdiğimiz lokomotif sektörlerin büyümesini destekleyecek yatırımlarımıza da devam ederek toplam 2,8 milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Yılın ilk altı ayında gelirlerimizi 40,2 milyar TL seviyesine taşıdık. Bu dönemde ihracatımız ise 478 milyon dolar olarak gerçekleşti. Önümüzdeki dönemde de ortak akılla yönettiğimiz iş süreçlerimiz ve planlarımız ile üretmeye ve tüm paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratmaya devam edeceğiz."

"Bütüncül bir kalkınma yaklaşımıyla büyüdük"


Görkem Elverici, Şişecam’ın her dönem olduğu gibi 2022 yılının ilk yarısında da büyüme hamlelerini risk ve fırsatları değerlendiren ve tüm ekosistemini kapsayan bütüncül bir kalkınma yaklaşımı ile sürdürdüğünü vurguladı.

Elverici, "Dünya, değişime yönelik ihtiyaçların aniden ortaya çıktığı ve uyumlanma kabiliyetinin giderek önem kazandığı köklü bir dönüşümden geçiyor. Her ne kadar pandeminin kapanmalara bağlı olumsuz etkileri zayıflamış olsa da Kovid-19 küresel bir risk olarak varlığını sürdürüyor. Dünyanın Rusya-Ukrayna çatışması, hiperenflasyon, durgunluk, enerji kıtlığı ve tedarik zinciri kesintileri gibi riskleri yönetmeye çalıştığı bu dönemde Şişecam, sağlıklı ve güçlü bir performans sergileyerek yıl sonu için belirlediği finansal hedeflerine bir adım daha yaklaştı." ifadelerini kullandı.

Yalın ve çevik "Tek Şişecam" mottosuyla başlayan birleşme sürecinde risklerin proaktif ve veri odaklı yaklaşımla etkin bir şekilde yönetildiğini aktaran Elverici, şunları kaydetti:

"Maliyet optimizasyonu uygulamalarımız, etkin üretim planlamamız, sağlıklı tedarik zinciri yönetimimiz ve başarılı kriz çözme becerilerimiz iddialı hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı oluyor. Şişecam'ın fonksiyonel bazlı organizasyon yapısı neredeyse tamamlandı. Daha çevik ve yalın organizasyon yapımız, yeni dünyanın değişen koşullarına hızla uyum sağlamak için bize gerekli platformu sağlıyor. 4 kıtada, 14 ülkedeki üretim tesislerimizde neredeyse tam kapasite ile çalışmaya devam ediyoruz. Sürdürülebilir büyümeye katkı sağlayan yatırımlar ile önümüzdeki 5 yılda 2 kat büyüme hedefliyoruz."

Mersin’e 3,4 milyar liralık buzlu cam fırını yatırımı


Şişecam Genel Müdürü Elverici, Türkiye cam sanayisinin kurucusu kimliğiyle sektörün büyümesine, ihracatına ve gelişmesine katkı sağlayan yatırımları aralıksız sürdürdüklerini belirtti.

Elverici, sektördeki ihtiyaç ve talepleri yakından takip ettiklerini ve bu doğrultuda yeni yatırımları devreye aldıklarını ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Hızla büyüyen güneş enerjisi sektöründe ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek, yükselen talebe cevap vermek amacıyla Mersin’de halihazırda sürdürdüğümüz yeni düzcam hattıyla aynı sahaya yeni bir buzlu cam fırını ve işleme hattı yatırımı kararı aldık. Bu yeni yatırım, hızla büyüyen küresel güneş enerjisi pazarında ortaya çıkan fırsatlardan yararlanmamıza ve sürdürülebilir katma değerli ürünler üretme stratejimize katkıda bulunmamıza olanak sağlayacaktır. İşletme sermayesi dahil yaklaşık 3,4 milyar TL (185 milyon avro) değerindeki bu yeşil saha yatırımıyla bir yandan enerji camları pazarının büyümesine katkıda bulunurken diğer yandan da sektörde ortaya çıkabilecek arz açığını kapatmayı amaçlıyoruz."

Şişecam’ın tüm faaliyetlerini sürdürülebilir değer yaratma hedefi doğrultusunda sürdürdüğüne dikkati çeken Elverici, “Hedeflerimize yürürken attığımız her adımda stratejik hedeflerimizin gezegen, toplum ve yaşam ile ahengini sürekli geliştirmeye odaklanıyoruz. 2030 sürdürülebilirlik stratejimiz Care For Next de bu yolda bize rehberlik eden bir yol haritası niteliğindedir." değerlendirmesinde bulundu.
0

  • ALTIN GRAM - TL 2424,65 -0,21%
  • ALTIN ONS 2319,49 -0,1%
  • BIST 100 9709,37 0,67%
  • DOLAR/JAPON YENI 154,903 0,065%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,372 0,41572%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 92,5485 -0,6655%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,516 -0,0946%
  • EURO/DOLAR 1,069 -0,1154%
  • EURO/TURK LIRASI 34,7601 -0,2095%
  • STERLIN/DOLAR 1,2442 -0,06707%
Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL