2020’de dünyada ilk 20’ye gireceğiz

2020’de dünyada ilk 20’ye gireceğiz

Hatay merkezli Tosçelik 3 yıldır Anadolu 500’de ilk sırayı alıyor. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “2020 için öncelikli hedefimiz dünya demir-çelik şirketleri arasında ilk 20’de yer almak ve kapasitemizi 10 milyon tona çıkarmak” diyor.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Ekonomist Dergisi olarak her yıl yaptığımız ve Anadolu’nun en büyük 500 şirketini belirlediğimiz Anadolu 500 araştırmamızın bu yılki lideri, son iki yılda olduğu gibi yine Tosyalı Holding bünyesindeki Tosçelik Profil oldu.

2018’de Hatay merkezli Tosçelik, 6,4 milyar TL’yi bulan net satış geliriyle Anadolu’nun lider şirketi olmaya hak kazandı. Biz de bu başarının arkasındaki isim olan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ile şirketin mevcut yatırımlarını ve gelecek planlarını konuştuk.

Tosyalı’ya sorduğumuz sorular ve aldığımız yanıtlar şöyle:

Tosyalı Holding olarak 2019’u nasıl kapatmaya hazırlanıyorsunuz?
Tosyalı Holding olarak, dünyanın üç farklı kıtasında, 20’yi aşkın üretim tesisiyle yola devam ediyoruz. 2018’i yurtdışı yatırımlarımız da dahil 3,6 milyar dolarlık ciroyla kapattık. 2019 hedefimiz ise bunu 4 milyar dolara yükseltmek. İstihdamımız ise yurtdışı yatırımlarımızla birlikte 10 bini aşmış durumda. Türkiye’nin global demir-çelik üreticisi olarak, yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiğimiz yatırımlar ve büyüyen üretim gücümüzle sektördeki lider konumumuzu güçlendirmeye devam ediyoruz.

Anadolu 500’de bir kez daha liderlik koltuğuna oturan Tosçelik 2019’u nasıl geçirdi?
Holdingimizin amiral gemisi Tosçelik, yassı çelikten boru üretimine, çelik sektörünün tüm ihtiyaçlarını üreten şirket olma başarısını sürdürüyor. Tosçelik olarak 2019 yılını üretimde yüzde 10, toplam satışlarda ise yüzde 20 artışla tamamlayacağız.

Burada en önemli gücümüz ihracat hacmimizden geliyor. Yurtdışında yaklaşık 50 farklı ülkeye Tosçelik olarak ihracat yapıyoruz. Bu kapsamda ihracat yaptığımız coğrafyayı genişletirken ihracat hacmimizi de maksimuma çıkarıyoruz. Geçen yılla karşılaştırıldığında ihracatta yüzde 65’i aşan bir büyüme ivmesi yakalamamız da bunun kanıtı.

Bu büyüme ivmesiyle birlikte Tosçelik olarak ciromuz 1,5 milyar dolara yaklaştı. İstihdam hacmimizi de aynı oranlarda artırmaya devam ediyoruz.

Bu yıl hangi yatırımları devreye aldınız?
Yurtiçi ve yurtdışındaki büyüme ivmemizi artırmak yönünde önemli yatırım ve projelerimiz devam ediyor. 2019, bu yatırım ve atılımlara devam ettiğimiz bir yıl oldu. Önceliğimiz ülkemizde daha önce üretilmeyen katma değerli üretime odaklanarak ithalatı ikame etmek ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamak.

Bu kapsamda, Türkiye’de daha önce üretilemeyen sondaj borusu deneme üretimini gerçekleştirdik ve saha uygulama testlerimiz devam ediyor. Yine ülkemizin ithal kalemleri arasında yer alan beton pompa borularının üretimi için de AR-GE çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu yatırımlar ve projelerimiz, aynı zamanda ülkemizin cari açığının azaltılmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu ve diğer demir-çelik ürünlerinin üretimiyle ithalatı ikame etmek ve hatta ihracata başlamak için önemli adımlar atmaya devam ediyoruz.

Son üç yıldır Anadolu 500’ün zirvesinde kalmanın başarı sırrı nedir?
En doğudan en batıya iş yapma kabiliyetimiz var. Dünyadaki yeni yatırım fırsatlarını doğru değerlendiriyoruz. AR-GE merkezimizin sağladığı avantajla yeni yatırımlarımızın dizaynlarını yapabiliyoruz.

Ayrıca, Tosyalı Holding bünyesinde kurduğumuz Tosyalı Akademi sayesinde faaliyette bulunduğumuz tüm bölgelerde istihdam edilmek üzere nitelikli ve yetenekli işgücü yetiştiriyoruz. Hedefimiz ve vizyonumuz çok net: Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde bir dünya markası olmak.

Bu topraklarda doğmuş ve büyümüş bir şirket olarak en büyük önceliğimiz ülkemizin ekonomisine katkıda bulunurken, Türkiye’nin bu alanda gerçekleştirdiği katma değerli üretimle gücünü yurtdışına taşımak.

2020 yılı için kendinize ne tür hedefler koydunuz?
Tosyalı Holding olarak 2020 yılı için öncelikli hedefimiz, dünya demir-çelik şirketleri arasında ilk 20’de yer almak ve kapasitemizi 10 milyon tona çıkarmak. İstihdamımızın ise 2020 itibariyle 15 bin kişiyi aşmış olacağını öngörüyoruz.

Yine önümüzdeki dönem için belirlediğimiz hedefler arasında 10 milyar dolarlık konsolide ciroyla gelecek dönemde ülke ekonomisinin en büyük destekçisi olmak bulunuyor. Yaptığımız tüm yatırımların, attığımız tüm adımların arkasında bu vizyon var.

Bu kapsamda, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda bir dünya markası olma hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bugün başlattığımız ve proje aşamasında olan tüm yatırımlarımızı devreye aldığımızda, sektörümüzde dünyanın hatırı sayılır üreticilerinden biri olacağız.

“TANAP’TAKİ BAŞARIMIZ ÖNE ÇIKMAMIZI SAĞLADI”
“Asrın projesi olarak adlandırılan TANAP’taki başarımız diğer tüm projelerde de öne çıkmamızı sağlıyor. Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya’yı birbirine bağlayacak olan BRUA Doğal Gaz Boru Hattı projesi bunlardan sadece biri.

Sektörde küresel ölçekte çığır açan bu projelerde Türkiye’nin global demir-çelik lideri olarak yer almak ve öne çıkmak bizi ayrıca gururlandırıyor. Tosçelik olarak ara vermeden yatırım ve projelerimize devam edeceğiz.

Odağımızda bu yıl da ithalatı ikame edecek katma değerli ürünlerin üretilmesine yönelik projeler var. Mevcut pazarlarda durumumuzu korurken yeni hedef pazarlara da açılmayı planlıyoruz. 2020 yılında yaklaşık yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap