Girişimcilik kültürü ve eğitim

Girişimcilik kültürü ve eğitim

tyesılGeçmiş yıllarda ‘liderlik’ egemen kavramdı. Tartışmalarda klişe bir tanımlama sıklıkla gündeme gelirdi; “Lider olunmaz, doğulur.” Benzer tartışmalar bugün girişimcilik için yapılıyor. Kişi olarak girişimciliği, içimizdeki yaratıcılığa benzetiyorum.

TALAT YEŞİLOĞLU
tyesil@ekonomist.com.tr

Yıllar öncesinde gittiğim bir eğitim programında söylenen bir ifadeyi paylaşmak istiyorum: “Herkesin içinde yaratıcılık vardır. Yeter ki, bunu ortaya çıkarmak için biraz çaba gösterelim.” Bence bunu girişimcilik için de söyleyebiliriz. Herkesin içinde bir miktar girişimcilik vardır, yeter ki, bu yeteneğimizi ortaya çıkartacak ortam oluşsun.

İki yıldan beri jüri üyesi olarak bulunduğum İTÜ Çekirdek Programı, buna çok güzel bir örnek. Düşünün, kendi ve etrafta yaşanan sıkıntıları gördükten sonra bu sorunları çözmeye yönelik bir uygulama, hizmet geliştirmeye çalışıyorsunuz. İş fikrinizi ticarileştirme aşamasındaki yol haritasının doğru bir şekilde oluşturulması gerekiyor. Aksi takdirde sizi gerçek yaşamdaki zorluklar bekliyor ve bunlar hayallerde oluşan büyük kârlardan çok daha gerçekçi. Üstelik, sizi kısa sürede tuş edebilecek yetenekte!

İşte burada eğitim programlan devreye giriyor. Parlak iş fikirlerini, ticarileştirmede, fizibilite raporu hazırlanmasından, iş modelinin nasıl çalışacağı, gelir yaratacağı ve kâr edeceği üzerine eğitimler alıyorsunuz. Kimlerden? Tabii ki, iş dünyasının profesyonellerinden, işini kurmuş, büyütmüş iş insanlarından.

Sonuçta ne mi oluyor? Jüri üyeleri ve yüzlerce melek yatırımcının karşısında iş fikrinizin nasıl çalışacağını ve gelir yaratacağını 5 dakikada anlatıyorsunuz. İnanın bir saniye bile fazla değil. Doğru, herkes iş fikrinin süper anlatamıyor. Ama büyük bir bölümü 5 dakikada iş fikrini, çalışma modelini, nasıl gelir yaratılacağını ve hangi ihtiyacın giderileceğini net bir şekilde izah edebiliyor. Dediğim gibi 5 dakikada!

Bu sadece bir örnek. Burcu Tuvay, girişimcilik öykünüzde önemli bir kırılma noktası olabilecek bir eğitim programlarını toparladı ve kapak haberi olarak kaleme aldı. Sadece haber tarafı veya jüri üyesi olarak bulunduğumdan dolayı söylemiyorum. Bir tanıdığımdaki değişimi 3 ayda çok net gördüğümden dolayı yazıyorum. Lütfen, bu programların bir parçası olun. İşe bakışınızın nasıl değişeceğini fark edecek ve bana hak vereceksiniz.

Doğal olarak bu programın bir parçası olmak, işin başarısı için garanti oluşturmuyor. Ama bu kadar zengin iş deneyiminden yararlanmamın, gece zifiri karanlığında farları açmadan araba sürmeye benzediği görüşündeyim. Farı açmak elinizin altında. 25 program sıraladık, birisi mutlaka size uyacaktır. Sonra bana teşekkür edersiniz…

İyi bir hafta dileklerimle.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap