‘Akıllanan’ cihazlar artık her yere giriyor

‘Akıllanan’ cihazlar artık her yere giriyor

2016’nın sonuna doğru yaklaşılırken yurtdışında ve yurtiçinde yeni ürünlerin tanıtımları da hızlandı. Özellikle internet bağlantısı ile ‘akıllanan’ teknolojiler her alanda ön plana çıkıyor.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com. tr

Akıllı cihazlar özellikleriyle hayatımızı daha da kolaylaştırmaya aday görünüyor. Akıllı anahtarlık, akıllı ev asistanı ve akıllı valizin de aralarında olduğu sekiz yeni ürün pazara sunulmuş bulunuyor.

1- Arçelik’ten akıllı ev asistanı
Yurtdışında birçok örneğini gördüğümüz evdeki cihazları internet bağlantısıyla kontrol edip çalıştıran akıllı ev asistanlarına yerli ilk örnek Arçelik’ten geldi. Akıllı ev asistanı Sihirbaz’ı geliştiren Arçelik, şu anda prototip halinde olan ürünü tasarlamayı sürdürüyor. Ürün, 2017 yılının sonunda satışa sunulacak. Akıllı ev asistanı üzerinden online alışveriş, yemek siparişi, fatura ödeme, bankacılık işlemleri yapılabilecek. Nöbetçi eczane, en yakın hastane gibi acil ihtiyaçların karşılanması için doğrudan kaynak olacak bu ürün ile gündemdeki haberler, vizyondaki filmler de rahatlıkla takip edilebilecek. Tüm bu bilgiler için akıllı ev asistanı ile konuşarak ona soru sormak yeterli olacak. Ürün, otomatik ses tanıma, doğal dil anlama ve işleme teknolojisiyle söylenenleri dinleyip, anlayarak sorulan sorulara Türkçe olarak cevap verebiliyor.

2- Epson’dan iki yeni tarayıcı
Epson, ofislerin ihtiyacını karşılayacak çok yönlü iki yeni tarayıcı modelini satışa sundu. Kompakt tasarımlarıyla kendi kategorilerindeki en küçük boyutlu tarayıcılar olarak nitelendirilen yeni WorkForce DS-1660W ve DS-1630 otomatik doküman besleme üniteleriyle birlikte sunuluyor. Her iki modelde de yer alan esnek düz yatak özelliği sayesinde pasaport, kitapçık ve hassas belgeler taranabiliyor. Dakikada 25 sayfalık tarama hızıyla da dikkat çeken yeni modellerde yer alan uzun belge modu üç metreden uzun kağıtların tek taraflı olarak taranmasına olanak tanıyor. Her iki model de Epson görüntü işleme teknolojisi ile otomatik kırpma, çarpıklık giderme ve boş sayfa ve arka plan kaldırma gibi akıllı renk ve görüntü ayarlamalarına sahip. WorkForce DS-1630 modelinin fiyatı 269 Euro, WorkForce DS-1660W modeli ise 299 Euro.

3- 40 dolarlık kulaklık
Ürettiği akıllı telefonlarla bilinen Xiaomi, şimdi de geliştirdiği kulaklık Xiaomi Pro HD’yi tanıttı. Yüksek ses kalitesi vaat eden hibrit ses sürücülerinin bulunduğu kulaklığın TPE kablosu, kablonun dolanmasının önüne geçiyor ve hasar görme ihtimalini de azaltıyor.

Grammy ödülü kazanan ses mühendisi Luca Bignardi ortaklığında hazırlanan kulaklık 45 derece açıyla takılarak müzik deneyimi sunuyor. 17 gram ağırlığındaki kulaklığın üzerindeki mikrofon sayesinde görüntülü görüşme yapılabiliyor ve ayrıca kablo üzerindeki kumanda ile şarkılar arasında geçiş yapılıp ses kontrolü sağlanıyor. Yalnızca Amerika pazarına sunulan kulaklığın fiyatı ise 40 dolar.

4- Egzoz sisteminden hoparlör
Dünyaca ünlü tasarım stüdyosu Porsche Design, İtalyan ses üreticisi bcoost’un imzasını taşıyan EsaVox hoparlöründeki gibi egzoz sisteminden bir hoparlör üretti. 911 Soundbar adı verilen hoparlörde, Porsche 911 GT3’ün egzoz sisteminde kullanılan parçalar yer alıyor. Minimalist siyah bir tabana ve titanyum krom parçalara sahip olan 2.1 surround ses sistemi bluetooth AptX desteği sunuyor. Bu özellik sayesinde hoparlör bluetooth akışında ses kalitesinin daha iyi olmasını sağlıyor. Porsche Design imzalı hoparlörün Avrupa’daki fiyatı yaklaşık 2 bin 900 Euro.

5- Blesh’ten akıllı anahtarlık
Blesh, Volkswagen işbirliğiyle bluetooth teknolojisini entegre ederek geliştirdiği akıllı anahtarlık uygulamasını pazara sundu. Kullanıcıların telefonları ile araba anahtarları arasında bir iletişim sağlayan akıllı anahtarlık, ikisinden biri kaybolduğunda özel alarmı ve lokasyon takibi sayesinde bulunmalarını kolaylaştırıyor. Mobil uygulama içinden ‘Telefonumu Bul’ veya duruma göre ‘Anahtarlığımı Bul’ seçenekleri ile aranılan nesnenin bulunması sağlanıyor. Bluetooth ile çalışan akıllı anahtarlık, aynı zamanda bir selfie kumandası olarak da çalışıyor. Cihaz, sahiplerinin 50 metreye kadar mesafeden telefonlarını yöneterek selfie çekmesi olanağını da sunuyor.

6- Valiziniz artık kaybolmayacak
Crowdfunding tarafından finanse edilen akıllı valiz blue smart, IOS sistemiyle senkronize özel yazılımı sayesinde valizi takip etme, uzaktan kumandayla kilitleme ve açma, kilosunu ölçümleme, telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarını şarj edebilme özelliklerine sahip. Ürün ayrıca seyahat edenlere gidecekleri güzergahları harita ile takip etme fırsatını veriyor ve seyahat asistanı uygulamasıyla yolculuk bilgilerini günler öncesinden hatırlatıyor. Geniş iç hacmi ve kabin boyu özelliğiyle her türlü ihtiyacı karşılayan bu ürün, mavi ve siyah renk alternatiflerine sahip. Türkiye’de Mosafer mağazalarında satışa sunulan blue smart, aklı bavulunda kalmadan özel eşyalarını taşımak isteyenleri, hem iş hem de kişisel olarak oldukça sık seyahat edenleri hedefliyor.

7- Karanlık ortamlara aksiyon kamerası
Casio, yeni aksiyon kamerası Exilim FR110H’yi tanıttı. Casio’nun tanıttığı kameranın en dikkat çeken özelliği, düşük ışıkta sergilediği performans. Düşük ışık performansının daha iyi olması için 1,9 megapiksel çözünürlüklü bir sensörün yer aldığı kamera, piyasadaki kameralardan daha az piksel sayısına sahip olsa da daha büyük pikselleri bünyesinde barındırıyor. Bu da daha aydınlık videolar çekmesine olanak sağlıyor. Saniyede 30 kare Full HD video kaydedebilen kamera, su sıçramalarına, toza ve soğuğa karşı da dayanıklı. Bu ay sadece Asya’da pazara sunulan kameranın fiyatı ise henüz netlik kazanmadı.

8- Taze meyve suyu için kolaylık
Yves Behar tarafından tasarlanan ev tipi soğuk pres meyve suyu makinesi Juicero, kahve makinelerini andıran bir görünüme sahip. Bu cihaz direkt olarak meyve veya sebzelerle değil, onların önceden preslenmiş halleriyle çalışıyor. İyi yetiştirilmiş bitkiler alınıp temizleniyor ve daha sonra kesilerek paketleniyor. Kullanıcılara da paketleri makineye yerleştirip meyve sularını beklemek kalıyor. Üstelik cihazı temizlemek de gerekmiyor. Tek yapılması gereken eski paketi çıkartıp çöpe atmak. Yenilerini sipariş etmek için cihazın uygulamasını kullanmak yeterli oluyor. Fiyatı 699 dolar.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap