‘Akıllı şehir’ için bir aday aranıyor

‘Akıllı şehir’ için bir aday aranıyor

YENİ PROJELER GELİYOR
Önümüzdeki dönemde de TÜBİTAK ile birlikte e-kimlik uygulamasının hayata geçirilmesi konusunda çalışmalar yapacaklarını belirten Erdem Akçıl, şöyle devam ediyor: “Her alanda kamu kurumlarının e-kimlik uygulaması için nasıl birleştirileceğine ilişkin bir proje hazırladık.

Protokol aşamasına getirdiğimiz bu projenin hayat bulabilmesi için e-kimlik için hazırlanan torba yasanın meclisten geçmesi gerek. 2016 yılında yasanın çıkması bekleniyor. Bu uygulama ile insanların hayatı çok kolaylaşacak. Mesela kimse hastanede sıra almak zorunda kalmayacak.”

Akıllı şehir için neler yapılacak?
AKILLI KAVŞAK: Bu sistemle trafik yüzde 25’e kadar azaltılabilecek. Kavşakların araç sayısı belirlenerek, sensörler yardımıyla trafik lambalarının süreleri kısaltılacak. Ambulans ve itfaiye araçları GPS ile takip edilerek geçiş üstünlüğü verilecek.

ENERJİ TASARRUFU: Enerji İzleme ve Kontrol Merkezi kurulup sensörlerle gaz, elektrik, su tüketimi izlenerek yüzde 30’a kadar enerji tasarrufu sağlanacak.

ULAŞIMDA ENTEGRASYON: Sürücülerin bisikletleri ile toplu taşımaya entegrasyonu sağlanıp akıllı bisiklet durakları kurulacak. Ulaşım kartları standart hale getirilip birleştirilecek.

Akıllı duraklarda yolcular otobüsün gelişini görebilecek. Hatta durakta engelli ve yaşlı yolcu varsa otobüs şoförüne önceden haber verilecek.

YÜZ TANIMA SİSTEMİ:
Meydanlarda ve kritik noktalarda şüpheli şahıslar yüz taramasıyla tespit edilebilecek. Şüpheli durumların önceden tespit edilmesiyle daha güvenli şehirlerin oluşması sağlanabilecek.

AKILLI ÇÖZÜM MERKEZİ: Şebekelerin (gaz-su-elektrik), trafik ve güvenlik çözümlerinin, hava durumu ile birlikte tek bir noktada harita üzerinde yazılımlar ile analiz edilip sorunların çözümü için ilgili ekipler arasında hızlı koordinasyon sağlanacak.

AKILLI KÜTÜPHANE: Metro istasyonlarında girişte duvarlar e-kitaplar ile kaplanacak ve bu kitaplar QR kod ile telefona indirilecek. Böylece yolcuların 60-90 dakika zaman geçirdiği toplu taşımada her gün kitap okuması veya ders çalışması sağlanacak. Milli Eğitim Bakanlığı 3 bin 500 adet e-kitabı projeyle paylaşmayı kabul etmiş durumda.

Sayfa: 1 2İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap