Oyun şirketiyle başarıya ulaştı

Oyun şirketiyle başarıya ulaştı

YILIN ERKEK GİRİŞİMCİSİ SİDAR ŞAHİN

Oyun dünyasının en dikkat çeken girişimlerinden biri olan Peak Games’in kurucusu Sidar Şahin, şirketin global çaptaki başarısını yöneterek öne çıktı. Sidar Şahin, bu başarısıyla ‘Yılın İş İnsanları’ ödüllerinde ‘Yılın Erkek Girişimcisi’ kategorisine birinci oldu.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

Bu yıl 28’inci kez düzenlenen ‘Yılın İş İnsanları’ ödüllerinde, 19 yıldır ‘Yılın Erkek Girişimcisi’ kategorisi bulunuyor. Bu yıl, Peak Games oyun şirketiyle başarılı bir çıkış yakalayan ve global çapta büyümesiyle dikkat çeken şirketin kurucusu Sidar Şahin, ‘Yılın Erkek Girişimcisi’ oldu.

GLOBAL ŞİRKET OLDU
2010 yılında İstanbul’da kurulan Peak Games, mobil uygulama pazarının dünyadaki en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Şirket, ABD’de ilk beşte yer aldığı mobil oyun alanında büyümeye devam ederken, yapay zeka ve yapay öğrenme alanlarında da yeni ürünler geliştiriyor.

Peak Games’in arkasındaki vizyoner isim Sidar Şahin, Türkiye’nin önde gelen oyun uzmanlarından biri. Peak Games’i kurmadan önce Türkiye’de ve dünyanın farklı bölgelerinde yüksek profilli oyun şirketlerini ve başarılı internet girişimlerini yönetti.

Oyun ve girişimcilikteki deneyimiyle Sidar Şahin, Peak Games’in CEO’su ve kurucularından biri olarak, ekibe liderlik ediyor ve stratejik vizyon sunuyor. Ancak, öne çıkmayı pek tercih etmiyor.

Fotoğraf çekiminde de “ekiple birlikte” görüntü veriyor. Global bir oyuncu olarak, gelen ortaklık, hisse satış tekliflerine nasıl yaklaşıyor? Doğrudan yanıt vermeyi tercih etmiyor ama bu konudaki yaklaşımı net: “Peak Games, yerli ve milli bir şirket olarak kalacak.”

BİRÇOK GİRİŞİME İMZA ATTI
Sidar Şahin’in önceki girişimlerinden biri olan Funpac 2003’te kurulmuş başarılı bir mobil oyun stüdyosu. Oyunları 30 ülkede, 20’den fazla operatör ve portal üzerinden kullanıcılara ulaştı.

İkinci girişimi olan Izlesene.com, sosyal video paylaşımı üzerine yoğunlaştı ve Türkiye’de Youtube’u geride bıraktı. Izlesene.com, bir girişim olarak çıkış yaptığında Türk internet endüstrisinde en yüksek değeri yakalayan şirket oldu. Sidar Şahin’in üçüncü girişimi olan Gamegarden, milyon dolarlık bir şirket oldu.

100 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA
Geliştirdiği mobil oyunlarla dünya genelinde 500 milyondan fazla kişiye ulaşan Türk teknoloji şirketi Peak Games, 2017 yılı sonunda kart ve okey oyunları stüdyosunun devredilmesine yönelik olarak ABD’li oyun şirketi Zynga ile 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Şirketin Toy Blast isimli oyunu, dünyanın en büyük oyun pazarı olan ABD’nin en çok oynanan oyunları arasında yer alıyor.İlgili Haberler
1 Yorum
  1. tubidy Mayıs 25, at 18:30

    Sidar şahin büyük projelere imza atmış tecrübesi yüksek, hak edilmiş bi başarı.

    Reply
Yorum yap