Gelecek için 15 CEO gençlerle buluşuyor

Gelecek için 15 CEO gençlerle buluşuyor

Güler Sabancı, Hüsnü Ozyeğin, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Zeynep Bodur Okyay ve Virginia Bottomley’in danışma kurulunu oluşturduğu “Bir Gün CEO” programıyla, bugünün liderleriyle gençler bir araya geliyor. Seçilen 15 genç, Türkiye’nin önde gelen holdinglerini yöneten 15 CEO ile bir gün geçirecek.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Amaç, nesiller arası iletişimi artırarak dijital çağın gerektirdiği iş modellerini uygulayabilmek. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜ-ÎK) 2016 yılı verilerine göre, Türkiye’de 15-24 yaş aralığında 12,9 milyon genç bulunuyor. Yaş ortalamamız 31,9 ve Eurostat verilerine göre Avrupa’nın en genç ülkesi konumunda.

Ancak gelecek açısından çok önemli bir avantaj barındıran genç nüfusunu evrensel standartlarda eğitmek veya iyi eğitimli gençlerini beyin göçü ile kaybetmemek konusunda, Türkiye hala istenen noktaya gelmiş değil. Özellikle iş dünyasında nitelikli çalışan açığı önemli bir sorun oluşturuyor.

DEV İSİMLERDEN DESTEK
Bu noktada Türkiye’de ilk kez bu yıl hayata geçirilen bir sosyal sorumluluk projesi dikkat çekiyor. 1965’te kurulan ve yarım asrı aşkın süredir uluslararası üst düzey yönetici araştırma/değerlendirme hizmetleri sağlayan Odgers Berndtson öncülüğünde başlatılan “Bir Gün CEO” programıyla bugünün liderleri ile gelecekte lider olma potansiyeli yüksek üniversite öğrencileri ya da mezunları bir araya geliyor.

Proje, geleceğin liderlerinin gelecekte nelerle karşılaşacağını, sorunlara nasıl çözüm bulacağını pratik ettikleri altı aylık bir program olma özelliğine sahip. Eğitimlerin ardından seçilen 15 genç, 15 CEO ile bir gün geçirecek.

Projenin Türkiye ayağının Danışma Kurulu, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yal-çındağ, Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ile Odgers Berndtson Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Barones Virginia Bottom-ley’den oluşuyor. Programın Türkiye’deki ilk yılında katılımcı liderleri ise dünya çapında 1 milyonun üzerinde kişiye istihdam sağlayan 15 şirketin CEO’su ve üst düzey yöneticileri oldu.

1000 GENÇ EĞİTİM ALDI
Odgers Berndtson Türkiye’nin yönetici ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, günümüz ekonomik yapılarının teknolojik gelişmeler, yapay zeka ve küreselleşmenin etkisiyle hızla değiştiğine işaret ediyor. Bozoklar, iş dünyasının bu yeni döneme ancak ortak akılla hazır hale gelebileceğini söylüyor.

“Bir Gün CEO” programının 10 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde başarı ile uygulandığını, Türkiye’nin ise bu yıldan itibaren programın uygulanacağı 13’üncü ülke olduğunu kaydeden Ayşe Öztuna Bozoklar, “Türkiye’nin her biri alanında lider kurumlarının programa dahil olması bizi çok mutlu etti.

Gelecek yıl katılımın çok daha yüksek olacağını tahmin ediyoruz” diyor. “Bir Gün CEO” programının nesiller arasındaki iletişimi güçlendireceğine vurgu yapan Bozoklar, “Dünya kritik bir değişim ve dönüşüm sürecinde. Bu, üç kuşağın birlikte çalışarak pek çok ekonomik soruna çözüm bulması gereken bir süreç. Türkiye de bu sürecin dışında kalamayacak” diye konuşuyor.

GENÇLER TÜRKİYE’NİN UMUDU
Odgers Berndtson Türkiye ofisinde Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen ve programda son elemeye kalan üç genç isimin toplantısına da tanıklık ettik. Toplantı sonrasında Mehmet Göçmen ve gençlerin program ve genç kuşakların iş dünyasına katılmasıyla ilgili görüşlerini aldık.

Mehmet Göçmen, konuşmasında teknoloji ile birlikte değişen dünyaya ve bu dünyaya genç kuşağın hızlı adaptasyonuna dikkat çekerek, “Türkiye geçmişte sanayi devrimi-ni yakalayamadı ancak teknolojik dönüşüme çok hızlı adapte olmayı başaran genç kuşak ile birlikte yeni sanayi devrimini yakalayabiliriz” diyor. Genç kuşağın iş yaşamında değişen taleplerine de dikkat çeken Göçmen, Türkiye’nin Sabancısı sloganın yanında Genç Neslin Sabancısı olma mottosunu benimsediklerini sözlerine ekliyor.

GENÇLER NE BEKLİYOR?
Programda son elemeye kalan gençlerden biri olan ODTÜ İşletme Bölümü mezunu Sevgi Özdemir, bugüne kadar girdiği akademik ve profesyonel ortamlarda gençlerin fikirlerinin sorulmasının hep düşük düzeyde kaldığını söylüyor. “Bu projeye katılmaktaki en büyük amacım duyulmak” diyen Özdemir, “Bir kadın olarak iş dünyasında önüme çıkabilecek zorlukları, bir yönetici olarak nasıl sinerji yaratabileceğimi öğrenmek için bu program çok önemli bir fırsat” diye konuşuyor.

Bir başka genç isim ise Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra şu anda aynı üni-versitede işletme masteri yapan Onur Alten. Şirket CEO’larının toplumun gözünde ulaşılamayacak kadar uzak birer figür olarak görüldüğünü dile getiren Alten, “Oysa aslında hepimiz aynı kültürün içindeyiz. Türkiye’de güç mesafesi yüksek olduğu için CEO’larla bir araya gelme şansını elde etmemiz bizim için çok büyük bir fırsat” diyor.

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği dördüncü sınıf öğrencisi Doruk Korhan ise, “Bu programla CEO’lar dünyayı nasıl takip ediyor, iyi bir yönetici için nasıl vasıflar gerekiyor öğrenme şansımız oluyor. En önemlisi bir CEO olmak isteyip istemediğimi görmüş olacağım” şeklinde konuşuyor.

SABANCI HOLDİNG CEO’SU MEHMET GÖÇMEN
“GENÇLERE POZİTİF ENERJİ VE UMUT VERMELİYİZ”
“Türkiye 2040’a kadar yadsınamaz bir genç nüfus avantajına sahip. Bugün Türkiye sokaklarındaki nüfus, Almanya sokaklarındaki nüfustan 14 yaş daha genç. 65 bin çalışanı bulunan Sabancı Holding’te de yaş ortalaması 34’ün altında. Tüm sektörlerde günbegün değişen ve gelişen yeni iş yapma biçimlerine ve dijital teknolojiye uyum sağlamak için gençlerimiz çok büyük avantaj.

Çünkü bugünkü nesil ile benim neslim arasındaki fark, benim babam ile aramdaki nesil farkı gibi değil, benimle Lala Mustafa Paşa arasındaki nesil farkı kadar. Yeni nesil ‘kaç lira kazanacağım’ diye sormuyor, ‘mutlu olacak mıyım’ diye soruyor.

Bu nedenle gençleri anlayacak, dinleyecek ve Türkiye’yi geleceğe taşıyacak iş modellerini yaratmak çok önemli. Benim gençlerimize vermek istediğim en önemli duygu pozitif enerji ve umut. Günün sonunda gençlerimiz ülkemizin geleceğine güvenen ve umudunu asla kaybetmeyen bir bakış açısına sahip olurlarsa, ben de bu projedeki amacımı gerçekleştirmiş olurum.”

 

 İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap