Okuyan kızlar aydınlık yarınların teminatı

Okuyan kızlar aydınlık yarınların teminatı

fatosKız çocuklarının karşı karşıya kaldığı toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorunlarını vurgulamak amacıyla her yıl 11 Ekim’de Dünya Kız Çocukları Günü kutlanıyor.

FATOŞ BOZKUŞ
[email protected]

UNICEF, UNFPA, UN Women ve Aydın Doğan Vakfı ortaklığıyla, Türkiye’de de Dünya Kız Çocukları Günü’nü kutlamak ve genç kızlar için ayrımcılıktan, dışlanmadan ve şiddetten arındırılmış bir dünya yaratmaya yönelik bireysel çabaları birleştirmek amacıyla, uluslararası bir konferans düzenleniyor.

Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner, bu yıl ikincisi yapılan konferansla Türkiye’de kız çocuklarının eğitim konusunda yaşadığı sorunları ve eğitimin kız çocuklarının hayatında yarattığı farkı ortaya koymayı hedeflediklerini söylüyor.

Konferansın Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Grubu danışmanlığında, ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ temasıyla gerçekleştirildiğini belirten Boyner, hedeflerinin kız çocuklarının karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması, güçlendirilmesi ve insan haklarından eksiksiz yararlanmalarının sağlanması olduğuna da değiniyor.

Dünyada 500 milyon okuma yazma bilmeyen kadın olduğunu, 200 milyon kadının reşit olmadan evlendirildiğini belirten Boyner, eğitim hakkı elinden alınan çocukların şiddete maruz kaldığının da üzerinde duruyor.

Kız çocuklarına yapılan yatırımın çarpan etkisi yaptığını dile getiren Boyner, “Küresel barışa giden yol eğitimden, eğitimde cinsiyet eşitliğinden geçiyor” diye konuşuyor.

Hanzade Doğan Boyner, Aydın Doğan Vakfı’nın, Baba Beni Okula Gönder seferberliği kapsamında bugüne kadar 50 bin kız çocuğuna burs desteği sağladığının altını çiziyor. Boyner, “Bu desteği sürdüreceğiz. Çünkü biliyoruz ki okuyan kızlar, aydınlık yarınlarımızın olmazsa olmazı, en önemli teminatı” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap