10 döner markasından girişim fırsatları - Ekonomist

10 döner markasından girişim fırsatları

10 döner markasından girişim fırsatları

Son yıllarda en popüler yatırım sahalarından biri haline gelen döner, franchise şubelerle yeni marka zincirleri yaratmaya başladı. Franchising kanalıyla hızla büyüyen sektör, 6 milyar TL’lik bir pazar yarattı. Bu pazar kendi işini kurmak isteyen girişimcilere sürekli yeni fırsatlar sunuyor. Yaptığımız araştırmaya göre, 10 döner markası bu yıl 173 franchise daha açmayı hedefliyor.

BURCU TUVAY
[email protected]

Ülkemizde et sektörünün ana oyuncularından biri olan döner, son dönemde iş dünyasının da yatırım sahalarından biri haline geldi. Son olarak Atasay Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer, sektördeki üçüncü markasını memleketi Denizli’den çıkardı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
446

Denizli’nin kuzu etinden yapılan meşhur fırın kebabını Guzucu markası altında yeniden yorumlayan Kamer, ilk şubeyi Nuruos-maniye Kapalıçarşı’da açtı ve döner markalarına rakip oldu. Guzucu’yu 57 yıl içinde Ortadoğu ülkelerindeki fast food markalarına da önemli bir rakip haline getirmeyi hedefleyen Kamer, bir zincir yaratmaya hazırlanıyor.

Peki döneri yatırım için bu kadar cazip hale getiren nedenlerin arkasında neler yatıyor? Bunun için rakamlara bakmak yeterli. Türkiye’de 30 bine yakın ‘döner ekmek’ büfesi ve restoranı bulunuyor. Bu rakamın 10 yılda ikiye katlanmasının bekleniyor.

AB’ye uyum süreci kapsamında 2008 yılında getirilen standartlar, endüstriyel döner üretimine dönük ciddi bir yatırımı da beraberinde getirdi. Konulan standartlara uygun fabrika döneri üretiminde büyük bir artış yaşandı. 2008 yılı öncesi yüzde 5’lerde olan fabrika döneri tüketim oranı, şu anda yüzde 40’lara ulaştı.

Sektörün Türkiye’deki cirosal büyüklüğü son beş yılda yüzde 30 arttı. Bu alanda franchise veren markaların sayısı ise çift haneli rakamlara çıktı. Özellikle genç girişimcilerin markalı döner restoranlarına ilgisi, sektörün 6 milyar liralık büyüklüğe ulaşmasını sağladı. Sektörün 10 oyuncusu bu yıl 173 franchise daha açmayı planlıyor. Haberimizde bu şirketlerin büyüme planlarını ve franchise fırsatlarını araştırdık.

HIZLA BÜYÜYORLAR
İlk şube açılışını 2007 yılında gerçekleştiren Baydöner, Türkiye genelinde 120 restoranla hizmet veriyor. Dört yılda 300 restorana ulaşılması hedefleniyor. Baydöner Genel Müdürü Bülent Polat, yıl sonuna kadar Türkiye genelinde 40 şube daha açmayı planladıklarını söylüyor. Ortalama yatırım maliyeti 250 bin dolar. 50 bin dolar isim hakkı bedeli alınıyor. Royalty ise yüzde 7 olarak uygulanıyor.

Sektörün güçlü oyuncuları arasında yer alan Kasap Döner ise Global Restoran Yatırımları çatısı altında faaliyet gösteriyor. İlk etapta kendi restoranlarını açarak büyüyen şirket, bu yıl franchise verme kararı aldı. Global Restoran Yatırımları Genel Müdürü Bahar Özürün, 2016 yılını 65 şube ile kapatmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Anadolu şehirlerine öncelik tanınıyor. Franchise giriş bedeli 50 bin dolar. 400 bin ile 700 bin TL arasında yatırım maliyeti bulunuyor. Net kâr marjı yüzde 20-25 arasında değişiyor.

YURTDIŞINA AÇILDI
Özsar Döner’in hikayesi 1950’li yıllarda besicilikle başlıyor. 1997’de İzmit’te ilk restoranını açan firma, 2000 yılında da Özsar Döner adıyla ilk döner restoranını faaliyete geçirdi. AVM, cadde ve yaşam alanı olarak üç farklı konseptte hizmet veriyor. Özsar Döner, İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya ve Konya’da franchise şubeler açacak. Ortalama m2 yatırım maliyetinin 650 dolar civarında olduğu ifade ediliyor. Şubeler için ciro hedefi ise m2 başına bin 100 TL ve üzeri. Royalty bedeli yüzde 7.

Döner segmentiyle franchise veren bir başka marka ise Bursa Kebap Evi. Şirketin, 70 şubesi bulunuyor. Bursa Kebap Evi ortaklarından Cem ç Helvacı, Almanya’da bir giri-şimciyle yedi şubelik bir master franchise anlaşması yaptıklarını ifade ediyor. 2016 yılı için franchise hedefi yur-tiçinde 25, yurtdışında 10 yeni şube açmak.

ANADOLU’DA BÜYÜYECEKLER
Sektörün yeni oyuncularından biri de Döner Stop. Şevket Sabancı’nın torunu Can Köseoğlu tarafından 2014 yılında kurulan marka, franchise da vermeye başladı. 10 şube ile faaliyet gösteren firma, bu yılı altısı franchiseve altısı kendisine ait olmak üzere toplam 12 yeni şube ile kapatmayı planlıyor. Franchise giriş bedeli olarak 10 bin dolar alınıyor. Can Köseoğlu, “Şubeler için hedeflediğimiz aylık ciro minimum 100 bin TL civarında” diye konuşuyor.

Frango Döner & Sauce markası 2012 yılında kuruldu. Şu anda İstanbul, İzmir ve Eskişehir’de sekiz şube ile hizmet veriyor. Bu yıl içinde yedi şube daha açılması hedefleniyor. Markanın kurucularından Halis Özgün, önceliği İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa ve Konya’ya verdiklerini ifade ediyor. Bir şubenin açılış maliyeti her şey dahil yaklaşık 275 bin TL. Şubeler için aylık ciro hedefi ise 100 bin TL.

MOBİL KIOSKLAR KURUYOR
1988 yılında İstanbul Beyoğlu’nda küçük bir dükkanla işe başlayan Bereket Döner, bugün 88 şubeye ulaştı. 80-120 m2 aralığındaki bir işletmenin yatırım maliyeti 150 bin ile 180 bin TL aralığında değişiyor. Yatırımın geri dönüşü de 12-18 ay aralığını geçmiyor. 2016 yılı için 50 bin TL + KDV franchise bedeli talep eden Bereket Döner,. 2019 sonuna kadar İstanbul’da 150 mono distribütöre ve 81 ilde bayi ağına ulaşmak istiyor.

Sektörün bir diğer yeni oyuncusu ise 444 Döner. Ralli pilotuyken kendi işini kurarak girişimci olmaya karar veren Berkay Şavkay, 2014 yılında 444 Döner markasını kurdu. 444 Döner, tüm Türkiye’de bayilikler vererek büyüyecek. Şu an için üç şube ile faaliyet gösteren şirket, bu yıl içinde iki adet restoran, üç adet de mobil kiosk açmayı planlıyor. Markanın bünyesinde 444DönerMobil adında bir araç ve bu araçla paralel olarak geliştirdiği kiosk projesi de bulunuyor. Franchise giriş bedelinin restoranlar için 20 bin dolar + KDV, mobil kiosklar için ise 10 bin dolar + KDV olduğu ifade ediliyor.

 İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap