300 milyon dolarlık işleme imza atacak

300 milyon dolarlık işleme imza atacak

Altı yılda Türkiye’de 34 satın alma işlemine danışmanlık yapan Alfa Investment’in bugün devam eden dört işlemi var. Bunlardan en önemlisi Türkiye’nin önde gelen bir sağlık grubunun hisse satışı. Şirket, dört işlemde 300 milyon dolarlık satış olmasını bekliyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Alfa Investment, orta ve büyük ölçekli şirketlere satın alma ve birleşme (S&B), kurumsal finansman konularında çözümler sunan bir danışmanlık firması. Son yıllarda pek çok işlem gerçekleştiren şirket ayrıca İspanyol kökenli ‘One To One’ isimli grubun da iş ortağı. Bu sayede şirket S&B odaklı çok geniş bir alıcı ve satıcı yelpazesine ulaşabiliyor.

Alfa Investment, altı yılda Türkiye’de 34 işleme imza attı. Şirketin kurucularından Necip Uludağ’ın verdiği bilgilere göre, şu anda da devam etmekte olan dört işlemi var. Bunların hepsi farklı sektörlerde yer alıyor.

Bunlarda toplam 300 milyon dolar civarında işlem olması bekleniyor. Şu anda az ama hacimli işlere odaklandıklarını söyleyen Uludağ, bir iki yıl içinde Türk şirketlerine yönelik işlemlerin yeniden artmasını bekliyor.

DÖRT İŞLEMİN KÜNYESİ
Alfa Investment’in şu anda üzerinde çalıştığı işlemlerden biri, sağlık sektöründeki büyük bir grupla ilgili. Avrupa merkezli bir şirkete hisse satışı için görüşmeler yapılıyor.

İkinci işlem, demir-çelik alanında dünyanın en büyüklerinden birine ait. Bu şirket için de yüzde 100 satın alma işlemi yapılıyor. Üçüncüsü, bir ödeme sistemleri şirketinin satın alınması için Avrupalı bir şirketle görüşülüyor.

Son olarak da altyapı ve inşaatla ilgili bir şirkette çoğunluk hisse satışı için uğraşılıyor. Necip Uludağ, 3 milyar dolar büyüklüğünde bir yatırımcının ilgili şirketin yüzde 85’ini satın alacağını söylüyor. Bu sayede yüzde 40 ihracata çalışan şirketin yüzde 100 ihracat yapar hale gelebileceğini de ifade ediyor.

GÖZDE ŞİRKETLER/SEKTÖRLER
Türkiye’deki S&B işlemlerinin son üç yılda yüzde 70 azaldığına dikkat çeken Necip Uludağ, buna rağmen stratejik yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü belirtiyor.

Uludağ’a göre petrokimya, otomotiv yan sanayi, değerli madenler sektörlerinde faaliyet gösteren ve ihracat oranı yüzde 50’nin üzerindeki şirketlere Ortadoğu ve Avrupa sermayeli yatırımcılardan ilgi var. Özellikle de Avrupalı yatırımcılar iyi fırsatları kovalıyor.

Necip Uludağ, ihracat ayağı hızlı büyüyen Türkiye merkezli şirketlerin de bölgede satın alma yapmak için arayışta olduğunu anlatıyor. Uludağ, “Bu şirketler, pazarlarına yakın olmak adına ara-yıştalar. Bizim de otomotiv yan sanayi ve tekstil alanında devam eden iki işlemimiz var” diyor.

NELERDE İMZASI VAR?
Alfa Investment bugüne kadar Türkiye’de pek çok işlem gerçekleştirdi. Bunlar arasında, Mektebim Koleji’nde Suudi kökenli SEDCO ve Sancak Ailesi’nin ortak edilmesi, Mika Tur, Tatilbudur. com’a İş Girişim ve MCI Polonya gruplarının ortaklık işlemlerinin tamamlanması, Uyum Marketleri’nin Migros’a satılması, Bimser Teknoloji’nin Pera Capital ile ortaklığı gibi işlemleri saymak mümkün.

Necip Uludağ, Türkiye’de birden fazla şirketin aynı anda beraber yatırım yapmasına yönelik zor kabul edilen yatırım modelini gerçekleştirebildiklerine vurgu yapıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap