Beş yılda bir hastane dört klinik açacak

Beş yılda bir hastane dört klinik açacak

Son yıllarda büyük ilgi çeken saç ekimi konusunda sektörün önemli oyuncularından biri olan Esteworld, İstanbul’da bir hastane ve iki klinikle hizmet veriyor. Şirketin bu alanda büyüme planları var. Beş yılda iki hastane ve altı kliniğe ulaşılması hedefleniyor.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Türkiye son yıllarda saç ekimi ve estetik operasyonlarda dünyanın önemli çekim merkezlerinden biri haline geldi. Bugüne kadar daha çok Arap coğrafyasının ilgi gösterdiği saç ekimi operasyonları artık Avrupalıların da ilgi alanına girmiş durumda.

Bu nedenle sektöre yapılan yatırımlar da artıyor. Mesela sektörün önemli oyuncularından biri olan Esteworld, beş yılda bir hastane ve dört klinik açmayı planlıyor.

Esteworld Yönetim Kurulu Başkanı Uz. Dr. Servet Terziler, saç ekim pazarının Türkiye’de 1,5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını belirterek, günde ortalama 2 bin kişiye saç ekimi ve estetik operasyon yapıldığını söylüyor. Esteworld şu anda bir hastane ve iki klinikle hizmet veriyor.

Terziler, “Her yıl bir tane klinik açarak büyüme projeksiyonumuz bulunuyor. Beş yılın sonunda iki hastane ve altı klinikle globalde önemli bir marka olma yolunda ilerlemek istiyoruz” diyor.

PAZAR 2 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK
Esteworld, şu anda İstanbul’da Altunizade ve Bahçelievler’de hizmet veriyor. 2018’de yaklaşık 70 milyon TL ciroya ulaşan şirket, 2019’da yüzde 40 büyümeyle 100 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Servet Terziler, yeni dönemde İstanbul dışında Türkiye’nin turizm merkezi Antalya’da da yatırım yapmayı planladıklarını söylüyor. Arap coğrafyasına yakın Gaziantep ve Rusya pazarına yakın Karadeniz bölgesinde de klinik ve hastane yatırımı yapmayı planladıklarını da ifade ediyor.

Servet Terziler, sektörün büyüme potansiyelinin her geçen gün arttığını belirtiyor. 2019 yılında sektör büyüklüğünün 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Terziler, “Ülkemizde yılda yaklaşık 500 bin kişiye saç ekim ve estetik cerrahi operasyonu yapılıyor. Bunların yaklaşık yüzde 90’ı saç ekimi, yüzde 10’u estetik cerrahi operasyonlardan oluşuyor” diye konuşuyor.

EKONOMİYE KATKI
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Komisyon Üyesi olan Terziler, sağlık turizmi için gelenlerin aynı zamanda Türkiye ekonomisine de önemli bir katkı sunduğunun altını çiziyor.

Saç ekimi için Türkiye’ye gelen yabancılar ortalama 2-3 gece konaklıyor. Estetik operasyon için gelenler ise estetik operasyona bağlı olmakla birlikte ortalamada 3-4 gece Türkiye’de kalıyor.

Terziler, “Geldikleri zaman otellerde kalıyor, İstanbul’u geziyor, restoranlarda yemek yiyor ve alışveriş yapıyorlar. Sağlık turizmini tüm turizmi yükselten ciddi bir operasyon gibi düşünebiliriz” şeklinde konuşuyor.

“SAÇ EKİMİNDE MERDİVEN ALTINA DİKKAT”
Servet Terziler, sektörün en büyük sorununun merdiven altı saç ekim merkezlerinin kontrolsüz bir şekilde çalışması olduğunu vurguluyor.

Terziler, bu konuda şunları söylüyor: “Sağlıksız yerlerde insanların SGK ödemeleri yapmadan kaçak bir şekilde çalıştırılması ve başlarında doktor olmadan bu işlemin yapılması gibi sorunlar Türkiye’de gelecekte saç ekim sektörünün azalmasına hatta yok olmasına bile neden olabilir.

Sağlık Bakanlığı ve belediyelerin denetimleri artırıp tedbirleri sıkılaştırmak suretiyle kaliteli sağlık hizmetinin devamına olanak sağlamaları gerekiyor.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap