Ciro artış şampiyonu inşaat sektöründen çıktı

Ciro artış şampiyonu inşaat sektöründen çıktı

Bakyapı İnşaat Enerji, 2016’da 118,8 milyon TL olan cirosunu 2017’de yüzde 139,3 artışla 284,3 milyon TL’ye taşıyarak ciro artışında Anadolu 500’ün birincisi oldu. Konut sektörüne 27 yılda 45 proje kazandıran Bakyapı, yeni projeler geliştirmeye devam ediyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
[email protected]

Gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketleri genellikle İstanbul’dadır. Bursa merkezli Bakyapı İnşaat Enerji ise İstanbul’un da aralarında yer aldığı Çanakkale, Bursa gibi kentlerde üretim yapan bir şirket.

Bu başarısıyla Anadolu’nun öne çıkan şirketlerinin birbiriyle yarıştığı Anadolu 500 listesinde ciro artışı bazında en iyi performansı sergileyen şirket oldu.

Bakyapı, 2017 yılında cirosunu 2016 yılına göre yüzde 139,3 arttırarak 118,8 milyon TL’den 284,3 milyon TL’ye yükseltti. Böylece Anadolu 500 listesinde de 481’inci sıradan 284’üncü sıraya yükselmeyi başardı.

PROJELERDEN KAZANDI
Bak Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bak-gör, konut sektörüne 27 yılda 45 proje kazandıran Bakyapı’nın tamamlanan ve devam eden projelerinin satışından elde ettiği geliriyle bu başarıyı yakaladığını söylüyor.

Satın alma yöntemiyle borçlanmadan kendi arsaları üzerinde yatırım yapma politikasıyla yollarına devam ettiklerini belirtenBakgör, enerji yatırım süreçlerinde ise ağır bir dönüş olduğu için enerji yatırımlarını ötelediklerini vurguluyor.

Veysel Bakgör, borçlanma maliyetlerinin yüzde 40’lara gelmesi nedeniyle 2019 yılında hiç borçlanmayı düşünmediklerine işaret ediyor. Bakgör, “İnsanların satın alma iştahlarında ciddi bir düşüş var. İş çok ama kaynağa ulaşmak zorlaştı. Bu süreçte yeni proje geliştirmek doğru değil” diyor.

Son olarak Bursa’da Sinpaş’tan Sinpaş Modern’in yanında konumlanan 40 bin m2’lik bir arsayı satın alan şirket, burada devre mülk yapmayı planlıyor. Bakgör, “Ağırlıklı olarak Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Filistin, Ürdün, Irak, Azerbaycan ve Türkmenistan’dan talepler var” diyor.

DEVAM EDEN PROJELER
Bursa’da devam eden iki konut bir de AVM projesi bulunan Bakyapı, bu projelerden ekim ayında teslim edilecek Prestij Optimum projesinde 40 bin m2 alanda bin konutluk, 240 milyon TL’lik yatırım yapıyor.

Projenin hemen yanında konumlanan 60 dönüm alanda bin 500 konutluk Prestij Hayat projesi devam ediyor. Bu projede satışların üçte ikisi tamamlandı. Bursa Çamlıca’da 252 konutluk Prestij Gold projesine yedi ay önce başlayan şirket, 400 milyon TL’lik yatırım yapılacak olan bu projeyi 2019 sonunda teslim edecek.

YABANCIYA SATIŞ HIZLANDI
Veysel Bakgör, Avrupa ve ABD’ye gidiş süreçlerinin zorlaştırılması nedeniyle Ortadoğuluların Türkiye’ye geri döndüklerine işaret ediyor. Bakgör, “Türkiye onlara kucak açtığı için Türkiye’ye geliyorlar. Yabancılara 14-15 milyon dolarlık satış yaptık. Suudi Arabistan, Suriye, Irak, Katar, Kuveyt’e satış yapıyoruz” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap