Bist 100
7958,1
-1,23%
Bist 100
Dolar/TL
28,937
0,1228%
Dolar/TL
Euro/TL
31,2086
-0,0262%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0785
-0,0931%
Euro/Dolar
Altın/Gram
1879,86
0,2%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Dışişleri Bakanlığı: Azerbaycan nasıl isterse o şekilde yanında olacağız

27 Eylül 2020 | 13:24
Son Güncellenme: 27 Ekim 2022 | 17:00
0
Dışişleri Bakanlığı: Azerbaycan nasıl isterse o şekilde yanında olacağız
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı yazılı açıklamada Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin bu ‪sabah ateşkesi ihlal ederek cephe hattında Azerbaycan ordusu ile Terter rayonuna bağlı Kapanlı, Ağdam rayonuna bağlı Çıraklı ve Ortakerbent, Fuzuli rayonuna bağlı Alhamlı ve Şükürbeyli ve Cebrail rayonuna bağlı Çocukmercanlı köylerini ağır silahlarla yoğun şekilde ateşe tuttuğunu öğrendiklerini kaydetti.

"Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz." ifadesini kullanan Aksoy, bu saldırılarla Ermenistan'ın, bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha gösterdiğini aktardı.

Aksoy, şunları kaydetti: "Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız. Uluslararası toplumu da haklının yanında durmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz."

ALİYEV'DEN İLK AÇIKLAMA


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptığı açıklamada "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Ermenistan ordusuna ait askeri araçları imha ettik. Ermenistan işgal ettiği topraklarımıza yasa dışı şekilde yerleşmeye çalışıyor. Ermenistan'ın başlattığı saldırı neticesinde şehit ve yaralılarımız var. Kendi öz topraklarımızı savunuyoruz. Karabağ bizimdir, Karabağ Azerbaycan’dır." diye konuştu.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI: KARŞI SALDIRI BAŞLATTIK


Azerbaycan Savunma Bakanlığının yaptığı açıklamada ise Ermenistan ordusunun saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı belirtildi. Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

Açıklamada sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu bildirildi. Öte yandan, bölgede görevli Anadolu Ajansı ekibi saldırıdan son anda kurtuldu.

'12 UÇAKSAVAR FÜZE SİSTEMİ İMHA EDİLDİ'


Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan diğer açıklamada ise Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği bildirildi. Açıklamada "Kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askeri, tesis ve askeri araçları tespit ederek imha edildi. Cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan'a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin de imha edildi" denildi.

Açıklamada, Azerbaycan Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu bilgisine de yer verildi.

RUSYA'DAN ATEŞKES ÇAĞRISI


Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Mevcut bilgilere göre Dağlık Karabağ çatışma bölgesindeki durum, ciddi şekilde kötüleşti. Her iki taraf da, cephe hattı boyunca yoğun ateş açmış durumda. Kayıplar olduğuna dair bilgiler geliyor" denildi. Açıklamada 'Azerbaycan ve Ermenistan'ın ateşe son vermeye ve durumun istikrara kavuşması için müzakerelere başlamaya davet edildiği' ifadeleri yer aldı.

ERMENİSTAN SEFERBERLİK İLAN ETTİ


Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Ermenistan'da sıkıyönetim ve genel seferberlik ilan ettiklerini açıkladı. Sputnik'in aktardığı habere göre Facebook hesabından açıklama yapan Paşinyan, "Şu anda Ermenistan hükümetinin kararıyla sıkıyönetim ve genel seferberlik ilan edildi. Seferberlik kapsamındaki herkesi askerlik şubelerine başvurmaya çağırıyorum" dedi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR'DAN AÇIKLAMA
Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Bakan Hulusi Akar "İşgalci Ermenistan ateşkes ihlaliyle Azerbaycan’a saldırmış ve yine bir provokasyon peşinde olduğunu göstermiştir" dedi. Bakan Akar, "Kafkasya’da barış ve istikrarın en büyük engeli Ermenistan’ın saldırgan tutumudur ve bölgeyi ateşe atacak bu saldırganlıktan derhal vazgeçmelidir‬. Toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde tüm imkanlarımızla sonuna kadar Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin yanında olacağız. Ermenistan'ın bu alçak saldırısını şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.
Etiketler
Azerbaycan
0

  • ALTIN GRAM - TL 1880,64 0,24%
  • ALTIN ONS 2020,95 0,09%
  • BIST 100 7966,81 -1,12%
  • DOLAR/TURK LIRASI 28,9431 0,144%
  • EURO/TURK LIRASI 31,213 -0,0119%
  • EURO/USD 1,0785 -0,0973%
  • INGILIZ STERLINI 1,25856 -0,06392%
  • JAPON YENI 147,475 0,185%
  • KANADA DOLARI 1,35811 -0,0824%
  • RUS RUBLESI 92,035 2,0202%
Günün En Çok Okunanları
YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun
Ekonomist Yeni Sayı
ABONE OL