Gaziantepli iplikçi kârda lider oldu - Ekonomist

Gaziantepli iplikçi kârda lider oldu

Gaziantepli iplikçi kârda lider oldu

Bu yıl Anadolu 500’ün kârlılık şampiyonu Gürteks oldu. Gürteks, 2016’da 171 bin TL olan kârını 2017’de 31,6 milyon TL’ye çıkardı. Gaziantep’te 150 bin metrekarelik alanda akrilik, polibütilen ve polyester iplik üreten şirket, kârlılıktaki bu artışı dolardaki yükselişe borçlu.

SİBEL ATİK
[email protected]

Anadolu 500 sıralamasında kâr şampiyonu Gaziantep’ten çıktı. Sanayi ve ticarette Anadolu’nun önde gelen illerinden biri olan Gaziantep’in hızlı büyüyen şirketlerinden Gürteks, geçen yıl kârlılığını ciddi oranda artırdı. Şirket, geçen yıl 31 milyon 583 bin TL’lik kâra imza attı.

2016 yılında 171 bin TL kâr elde eden şirket, geçen yıl kârlılıkta yaşadığı bu önemli artışı büyük ölçüde döviz kurlarındaki hızlı yükselmeye borçlu.

YENİ YATIRIM YOLDA
Gaziantep Dördüncü Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 150 bin metrekarelik bir alanda üretim yapan Gürteks, akrilik, polibütilen ve polyester iplik üretiyor. Şirket, 1995 yılında yurtdışına satış yapmaya başladı ve geçen süreçte ürünlerini yeni pazarlara taşımayı başararak 40 ülkeye ihracat yapar hale geldi.

Gürteks, iç pazarda da dolarla satış yapıyor. İplik sektöründe satışların dolar üzerinden olduğunu ifade eden Özkaya Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özkaya, bu durumun şirketin kârlılık hanesine olumlu yansıdığını kaydediyor.

Geçen yıl 417 milyon TL’lik ciroya imza atan Gürteks, Anadolu 500 listesinde yedi basamak yükselerek 190’ıncı sırada yer aldı. Şirket ciro ve kârlılığı yeni yatırımla artırmaya devam edecek. Aylık 750 ton olan üretim kapasitesini yeni yatırımla 4 bin tonun üzerine taşıyacak.

Türkiye’nin en kaliteli ipliğini üreten şirketlerden biri olduklarını belirten Mehmet Özkaya, polyester alanında yeni bir yatırım planladıklarını söylüyor.

İnşaat, halı, plastik ve tekstil sektörlerinde faal olan grubun amiral gemisi olan Gürteks’in polyester iplik üretiminde yeni yatırımla kapasiteyi artıracağını belirten Özkaya, 2019 yılında yatırımı tamamlayacaklarını söylüyor. Özkaya, devreye girecek bu yatırımla halen bin 200 kişi olan istihdamın bin 500’e çıkacağını da iletiyor.

“CİRO ARTIŞI HIZLANACAK”
İplik üretimiyle tekstil sektöründe yerini güçlendiren ve 2008 yılında ev tekstili ile halı alanında da üretime başlayan Gürteks, mevcut tesiste yapacağı yeni yatırımla kapasitesini beş kat artıracak.

Polyester ipliğindeki bu artışla önümüzdeki yıl ciroda da hızlı artış yakalamayı hedeflediklerini ifade eden Mehmet Özkaya, bu yatırımın yaklaşık 20 milyon dolar tutarında olacağını kaydediyor.

HEDEFİNDE AFRİKA VAR
Kapasite artışıyla özellikle yurtdışına yönelik bir hamle yapmak istediklerini söyleyen Mehmet Özkaya, şirketin Avrupa’ya olan ihracatını Afrika’ya da taşıyacaklarını ifade ediyor.

Özkaya, “Bugün fırsat Afrika ve Güney Amerika’da. Dolayısıyla grubumuzun bu pazarlardaki etkinliğini artırmak üzere girişimlerimiz var. Planladığımız ek kapasite yatırımı da ihracata dönük talebi karşılamak üzere hayata geçecek” diye konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap