Kumport’tan yeni yatırım hamlesi

Kumport’tan yeni yatırım hamlesi

Türkiye’nin en büyük üç limanından biri olan Kumport, 50 milyon dolarlık yeni bir yatırıma başladı. Kumport, bu yatırımla 18 bin TEU üzeri gemilere hizmet verebilecek hale gelecek. Sekiz ay sürecek yatırımın 2019 yılı ortalarında tamamlanması planlanıyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Fiba Holding’in yüzde 65’lik hissesini 2015 yılında 1 milyar dolara Çinli bir fona sattığı Kumport, yatırımlara devam kararı aldı. Bugün yüzde 35’lik hissesine Umman Devlet Fonu’nun ve yüzde 65’ine ise CMHI,

COSCO ve CİC’den oluşan Çinli konsorsiyumun sahip olduğu Kumport, bu yıl 50 milyon dolarlık yatırımı gündeme aldı. 2,1 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük üç limanından biri olan Kumport, planladığı bu yatırımla yeni jenerasyon gemilere hizmet verebilecek.

SEKİZ AY SÜRECEK
Limanda rıhtım boyunu uzatıp yeni vinçler satın aldıklarını belirten Kumport CEO’su Özgür Soy, bu yatırımla 18 bin TEU üzeri gemilere hizmet verebileceklerini söylüyor.

Soy, “Yeni jenerasyon mega gemilere hizmet vermek üzere iki adet rıhtım vinci ve sekiz adet saha vinci sipariş ettik. Başlayan rıhtım uzatma yatırımımız sekiz ay kadar sürecek. Vinçler ise 2019’un ortalarına kadar gelmiş olur” diye konuşuyor.

Kumport limanında geçen yıl yaklaşık 1,1 milyon TEU yük elleçlendi. Bu yıl ise bu rakamda yüzde 20’lik büyüme bekleniyor. Kumport’un mali yapısının çok güçlü olduğunu aktaran Özgür Soy, grubun Türkiye’de fırsat kollamaya devam ettiğini ifade ediyor.

Kumport’un borç yükü olmadığını belirten Soy, sözlerine şöyle devam ediyor: “Kumport’u satın aldıkları dönemde burayı bir yatırım platformu olarak düşünüyorlardı. Bölgede birçok liman alırız diye düşünüyorlardı ama geçen süreçte ekonomik ve siyasi iklim biraz çalkantılı olduğu için ikinci liman yatırımı henüz gerçekleşmedi. Fakat fırsat olursa değerlendirilir. Türkiye’de büyümeyi istiyoruz. Organik olarak büyüyoruz, inorganik büyüme de istiyoruz.”

GELECEĞE YATIRIM
Türkiye pazarına yönelik iyimser olduklarını dile getiren Özgür Soy, kısa dönemdeki ekonomik çalkantılara karşılık geleceğe olumlu baktıklarını kaydediyor. Soy, dış ticaretin orta ve uzun vadede büyümeye devam edeceğini ve 15 yıllık süreçte yıllık en az yüzde 5 ortalama büyüme öngördüklerini belirtiyor. Özgür Soy, “Ticaretteki büyüme sürecek.

Öte yandan genç nüfus, şehirleşme süreci, tüketim artışı ve demografik yapı nedeniyle biz çıkışın devam etmesini bekliyoruz. Bu nedenle de yatırımlarımıza devam edeceğiz” diyor.

AR-GE MERKEZİ AÇIYOR
Kumport olarak limancılık sektöründeilk AR-GE merkezini açmaya hazırlandıklarını da söyleyen Özgür Soy, bunun için bakanlığa başvuru yaptıklarını ve şu an beklemede olduklarını ifade ediyor.

İlk etapta 1 milyon dolarlık yatırımla merkezi kuracaklarını aktaran Soy, şu bilgileri veriyor: “Planladığımız yatırımları inovasyon ile harmanlamayı planlıyoruz. Başvurumuz kabul edilirse bu yıl AR-GE merkezimiz devreye girecek. 1 milyon dolarlık bütçeyle planlanan merkezimizde 40 kişi çalışacak.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap