Bist 100
10185,21
1,33%
Bist 100
Dolar/TL
32,316
-0,1298%
Dolar/TL
Euro/TL
35,098
0,9919%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0849
1,0055%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2416,84
0,27%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Risk sermayesinde ikinci fonlar geliyor

27 Ekim 2022 | 11:40
Risk sermayesinde ikinci fonlar geliyor
Girişimlere yatırım yapan risk sermayesi (venture capital) şirketlerinin bir kısmında ilk fonun süresi sona erdi ve ikinci fon için harekete geçildi. 212 Capital Partner, ikinci fonunu kuran ilk şirket oldu. Revo Capital, ACT ve Earlybird de bu yönde çalışıyor.

FATOŞ BOZKUŞ
fbozkus@ekonomist.com.tr

Türkiye'de 2010'dan sonra iyi bir fikre ya da girişime yatırım bulmak artık daha kolay hale geldi. Çünkü birbiri ardına risk sermayesi şirketleri kuruldu. Yeni fikir, buluş ve teknoloji geliştirmekle beraber bunu ticari ürün haline getirmek için yeterli finansal kaynağa sahip olmayan girişimcilere destek veren bu şirketler milyon dolarlık ilk fonlarıyla pek çok şirkete yatırım yaptılar.

Ancak yatırımcılar ortaya koydukları paranın belirli süre içinde yatırıma dönmesi beklentisi içinde. Kimi şirkette bu süre en fazla üç yılın kimi şirkette ise beş yılın üzerine çıkabiliyor.

Dolayısıyla pek çok şirket yeni yatırım için artık var olan fonu kullanamıyor. Bu nedenle de bazı şirketler ikinci fonlarını kurmak için çalışmalara başladı. Bu şirketler içinde ikinci fonunu ilk kuran 212 Capital Partner oldu. Revo Capital, ACT ve Earlybird de ise bu yönde çalışmalar devam ediyor.

50 MİLYON EURO'LUK YENİ FON
212 Capital Partners, 2011 yılından bu yana faaliyette ve ilk yatırımını 2012'de yaptı. Şirket, ilk ürününü çıkarmış, gelişme aşamasında, özellikle yurtdışı pazarlarda büyümeyi hedefleyen teknoloji start-up'larıyla ilgileniyor. Odağında ise B2B yazılım, finansal teknoloji çözümleri, loT (nesnelerin interneti) ve pazar yerleri bulunuyor.

212 Capital Partners kurucu ortaklarından Ali Karabey, bugünlerde 212'nin ikinci fonu olacak. 50 milyon Euro'yu yatırmak için yola çıktıklarını söylüyor. Karabey, konuşmasını şöyle sürdürüyor: "Aktif olarak detaylı analizini yaptığımız iki, anlaşma aşamasına yaklaştığımız bir start up var. Bunların en az birine önümüzdeki bir yıl içerisinde ortak olmayı hedefliyoruz.

Fonumuzun start up başına yaptığı yatırım 1-5 milyon Euro arasında değişebiliyor. 212'nin amacı önümüzdeki beş yıl içinde 15 girişime yatırım yapmak. Bunlardan en az üçünü önümüzdeki bir yılda yapmak bizi mutlu eder."

YURTDIŞINDA OFİS AÇACAK
2013 yılında Cenk Bayrakdar ve Tahinci-oğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu ortaklığıyla kurulan ve bugün 28 yatırımcısı bulunan Revo Capital, bugüne kadar 17 şirkete yatırım yapmış bir girişim sermayesi fonu.

Türkiye'de iş dünyasının önemli isimlerinin yanı sıra EBRD ve IFC gibi kurumlar ile Fiba Holding ve Yıldız Holding gibi Türkiye'nin önemli büyük gruplarından da yatırım alan Revo Capital, bu yıl üç şirkete daha yatırım yapacak.

Ancak fonun beş yıllık süresi dolacağı için Cenk Bayrakdar ikinci bir fon kurmak için çalışmalara başladı. Yeni kurulacak fonla önceki fon gibi, B2B Cloud, loT ve ticarete imkan tanıyan platform ve altyapıların yanı sıra sağlık teknolojileri alanındaki girişimcilere de erken evre yatırım yapılacak.

Cenk Bayrakdar, ilk fonlarının yeni yatırım zamanının ekim ayında dolacağını söylüyor. Bayrakdar, ikinci fonla ilgili olarak ise şu bilgileri paylaşıyor: "60-90 milyon Euro'luk bir fon olacak. İkinci fonda da ilk fona benzer alanlara yatırım yapacağız.

Ama yeni bir yatırım alanımız daha var ki o da Healt IT olacak. Yatırımlarımızın yüzde 30-35'ini Doğu Avrupa'ya yapmak istiyoruz. Ora daki vaadimiz 'Gelin sizi Türkiye pazarına sokalım' olacak. Fon toplamayla ilgili temkinli davranıyoruz. Uluslararası büyük yatırımcılarla görüşmeye başladık.

Bunlar bizim için kritik öneme sahip. Daha önce ilk olarak iş insanlarıyla sonra uluslararası büyük yatırım gruplarıyla görüşmüştük. Şimdi tam tersini yapıyoruz. İkinci fonun oluşturulmasının ardından Estonya'da bir ofis açacağız. Hem İstanbul'daki hem de Estonya'daki ofislerden Doğu Avrupa yatırımlarımızı yönlendireceğiz."

2019 YILINA HAZIRLANIYOR
Türkiye'de yüksek teknoloji girişimlerine yatırım yapan fon şirketlerinden biri olan ACT'nin birinci fonu 2015 yılında kuruldu. 25 milyon Euro civarında olan bu fonla iki yıl içerisinde 16 yatırım yapıldı. Şirket, ağırlıklı olarak globalde kendi geliştirdiği özgün ve üstün teknolojilerle rekabet edebilecek start up'lara yatırım yapıyor.

ACT Venture Partners Yönetici ortağı Gökhan Güner, ilk fonun yatırım sürecini tamamladıklarını ve 30-50 milyon aralığında ikinci bir fon kurma hazırlığında olduklarını söylüyor. Güner, "Yıl bitmeden yatırımlara tekrar başlamak en büyük arzumuz. 2018 yılında birçok Türkiye odaklı fonun yatırım süreleri dolduğu için bir boşluk oluştu. Sektörün de en kısa zamanda fonların yatırımlara başlaması yönünde büyük beklentisi bulunuyor" diyor.

ACT, 2018 yılı içerisinde ikinci fonunu kurabilirse 2019 yılında beş yatırıma kadar çıkma planları yapıyor. Hatta şirket yapay zeka gibi yüksek teknoloji üzerine çalışan birçok girişimle iletişim halinde bulunuyor.

TEKNOLOJİYE YENİ DESTEK
2014 yılında kurulan Earlybird Digital East Fund, 150 milyon dolar büyüklüğündeki fonuyla Türkiye ile Orta ve Doğu Avrupa'daki erken aşama teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor. Şirketin temelde yatırım odağına aldığı iki kategori var. Bunları da global ölçekte inovatif teknolojiler üreten şirketler ile lokal ve büyük pazarlara yönelen e-ticaret şirketleri oluşturuyor.

Önümüzdeki bir yılda hem mevcut portföyündeki 11 şirkete hem de yeni start up'lara yaklaşık 10-15 milyon dolar tutarında yatırım yapmayı hedefleyen Earlybird de ikinci fon için çalışmalara başladı. Yeni fon için öncelikle ilk fona katılan yatırımcılarla görüşülüyor. Buna ek olarak hem Türkiye hem de yurtdışından potansiyel yeni yatırımcılarla da görüşmeler yapılıyor.

Yeni fon da ilk fona benzer nitelikte olacak. Türkiye ile Orta ve Doğu Avrupa'daki erken aşama şirketlere yatırım yapmayı hedefleyen şirketin yatırım odağında da ilk fondaki gibi büyük pazar fırsatlarını hedefleyen yenilikçi iş modelleri bulunacak.
Etiketler
Fatoş Bozkuş
0

  • ALTIN GRAM - TL 2416,84 0,27%
  • ALTIN ONS 2326,18 0,4%
  • BIST 100 10185,21 1,33%
  • DOLAR/JAPON YENI 155,84 -0,819%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,36853 -0,5324%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 89,056 -0,2115%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,316 -0,1298%
  • EURO/DOLAR 1,0849 1,0055%
  • EURO/TURK LIRASI 35,098 0,9919%
  • STERLIN/DOLAR 1,28439 0,8104%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL