Rusya ile normalleşme 2017 için umut veriyor

Rusya ile normalleşme 2017 için umut veriyor

Gerek kara gerekse deniz taşımalarında sıkıntılı bir süreçten geçen taşımacılık sektörü, 2017’den daha umutlu. Kara taşımacılığında 2016’da önceki yılla aynı performansı sergileyen sektör, 2017 yılında Rusya ile trafiğin artmasıyla yeniden yükseliş bekliyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Denizde 2020 yılına kadar arz-talep dengesinin oturması bekleniyor. Bu süreçte ise birleşme ve satın almaların süreceği tahmin ediliyor. Son iki yıldır zor günler geçiren lojistik sektörü ve deniz taşımacılığı 2017 yılına umutlu giriyor.

Kara taşımacılığı açısından bakılırsa 2015 yılının sonunda Rusya ile başlayan uçak krizi ardından Suriye ve kısmen Irak pazarının kaybedilmesi nedeniyle sıkıntılar yaşayan sektör bu yüzden performansında küçük bir düşüş yaşadı.

2016 yılının ilk 11 aylık döneminde toplam taşıma kapasitesinde geçen yıla oranla bir farklılık görülmedi. Türk taşımacılar ihraç taşıma sayılarında yüzde 1 gibi bir düşüş yaşarken pazar payımız ise yüzde 80’den yüzde 79’a geriledi.

AVRUPA’YA YÖNELİM
Aslında Avrupa ülkelerine olan yönelim artarken buraya yapılan taşımacılık sayısı yüzde 12 artış gösterdi. Avrupa ülkelerindeki artış eğilimine bakıldığında Baltık ülkelerine yapılan taşıma sayıları geçen yıla göre yüzde 50’den fazla büyüme sağladı.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Orta Asya ülkelerinde ise Hazar koridorunun aktif olarak kullanılmasının etkisiyle yüzde 12’lik büyüme sağlandı. Azerbaycan’a yapılan taşımalar yüzde 25, Gürcistan’a yüzde 25, Ukrayna’ya ise yüzde 180 artış sağlandı. Fakat Rusya’ya yapılan taşımalarda 2015’in ilk 11 aylık verilerine göre yüzde 70 geriledi. Sektörün umudu Rusya ile siyasi anlamda düzelen ilişkilerin ticarete de yansıması.

DENİZDE BİRLEŞMELER SÜRECEK
Deniz taşımacılığında da işler bir süredir iyi gitmiyor. Konteyner taşımacılığında büyük gemi siparişleri devreye girdi fakat yeterli yükün olmaması nedeniyle yaşanan sıkıntılı sürece rağmen sektör temsilcileri umutlarını önümüzdeki yıllara bağladı.

Sektör temsilcileri 2020 yılında arz ve talep dengesinin oturacağını ve sektörün büyümeye devam edeceğini öngörüyor. Birleşme ve satın almaların 2017 yılında da süreceği ifade ediliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap