Torunlar’dan iki dev hamle

Torunlar’dan iki dev hamle

İstanbul Boğazı’nın gözde bölgelerinden Paşabahçe arazisindeki projesine bu yıl başlama kararı alan Torunlar GYO, 2016’da AVM yatırımlarına da devam edecek. Şirket, Antalya’daki Depoo Outlet’in yanına bir sezon AVM’si ve bir otel yapmayı planlıyor. Uluslararası bir markayla hizmet vermesi planlanan otel 130 yataklı olacak. Torunlar GYO, iki proje için 450 milyon TL’lik yatırım yapacak.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Türkiye’nin en büyük AVM yatırımcılarından biri olan Torunlar GYO, bu alanda 2016’da iki önemli projeye başlamaya hazırlanıyor. Antalya’da bulunan Depoo Outlet’in yanına otel ve AVM’yi içeren yeni bir proje için harekete geçen grup, ayrıca İstanbul Boğaziçi’nin en önemli lokasyonlarından Paşabahçe arazisindeki projesine de bu yıl başlayacak. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, uzun zamandır gelen talepler doğrultusunda Antalya Depoo’yu genişletmeyi planladıklarını söylüyor. Torun, bu konuda şöyle konuşuyor: “Değişen perakende koşulları ve gelen talepler ışığında burada yeni bir alışveriş ve yaşamkonsepti geliştirmeye karar verdik. Gelişen Antalya’nın ihtiyaçlarına paralel olarak outlet’in yanı sıra sezon alışverişi, eğlence ve konaklama imkanlarını da bir arada sunabileceğimiz yeni bir karma kullanım konsepti geliştirdik. Bu projeyle ilk kez bir outlet ve sezon AVM’si yan yana olacak.”

KİRALAMA BAŞLADI
Depoo sezon AVM’nin kiralanabilir alan büyüklüğü 64 bin 364 metrekare olacak. AVM projesinde 2 bin araçlık otopark, son teknoloji ile donatılmış 10 sinema salonu, 3 bin metrekarelik kapalı bowling salonu, ulusal ve uluslararasımağazaların yanı sıra eğlence parkı yer alacak. Projenin içinde ayrıca uluslararası standartlarda bir de otel bulunacak. Uluslararası bir otel markasıyla hizmet vermesi planlanan otel, 130 yatak kapasitesine sahip olacak. Arsa maliyetleri hariç otel ve AVM için yaklaşık 150 milyon TL inşaat yatırımı öngörülüyor. Aziz Torun, 2017’de tamamlanması planlanan projenin kiralama çalışmalarına başladıklarını belirtiyor. Torun, outlet bölümünde yer alan birçok markanın sezon AVM kısmında damağaza yatırımı yapmayı planladığını söylüyor.

PAŞABAHÇE 2018’DE BİTECEK
Şirketin 2016 gündemindeki diğer önemli konu ise Paşabahçe projesi. 3 bin 935metrekare yüzölçümlü iskelerıhtım ve dolgu alanı bulunan araziyi 2012 yılı eylül ayında 355 milyon TL’lik teklifle satın alan şirket, aynı zamanda arazinin 2057 yılına kadar 45 yıllık kullanma iznine de sahip. Aziz Torun, araziye ‘kentsel resort otel’ konseptinde, az yoğunluklu, lüks ve yaklaşık 120 odalı bir otel yapmayı planladıklarını söylüyor. Otelin yanı sıra apart otel daireleri ve yalıları kapsayan karma bir proje olarak tasarlanan proje için arsamaliyeti hariç yaklaşık 300 milyon TL’lik bir inşaat maliyeti öngörülüyor. Projenin 2016 yılında başlatılması ve 2018 yılı başında da tamamlanması planlanıyor.

Yüzde 15 Büyüyecek
Bünyesindeki Mall of İstanbul, Torium, Zafer Plaza, Korupark, Antalya Deepo Outlet gibi projelerle 378 bin 201 metrekare kiralanabilir alanı yöneten Torunlar GYO, 2015 yılının ilk yarısında 26,1 milyon ziyaretçi trafiğine ve 929 milyon TL ciroya ulaştı. Bu yılı yüzde 15’lik büyümeyle kapatacaklarını söyleyen Aziz Torun, 2016’da da yüzde 15’lik büyüme hedeflediklerini vurguluyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap