En fazla şirket Sanko'dan geldi - Ekonomist

En fazla şirket Sanko’dan geldi

En fazla şirket Sanko’dan geldi

Anadolu 500 araştırmasında listeye en çok şirket sokan holding, geçen yılki araştırmada olduğu gibi yine 12 şirketle Gaziantep merkezli Sanko Holding oldu. Sanko’yu 11 şirketle Boydak Holding takip etti. Bu yıl üçüncülüğü ise Erdemoğlu ve Kipaş Holding paylaştı.

TALİP YILMAZ
[email protected]

Anadolu 500 araştırmasında listeye en çok şirket sokan holdingleri analiz ettik. Bu yıl holdingler sıralamasında ilk ikide değişiklik olmadı. İlk sırada 12 şirketle yine Sanko Holding yer alırken, Boydak Holding de 11 şirketle ikinci sıradaki yerini korudu.

Bu yılki listede geçen yıldan farklı olarak üçüncülüğü Erdemoğlu Holding ile birlikte Kipaş Holding paylaştı. Böylece listede iki Gaziantep, bir Kayseri ve bir Kahramanmaraş Grubu yer almış oldu.

YATIRIMLARA DEVAM

11 sektörde 14 bin çalışanıyla faaliyet gösteren Sanko Holding, Anadolu 500’e 12 şirket soktu. Bu şirketlerin toplam cirosu 7,3 milyar TL olurken, milyar TL’lik cirolar Sanko Tekstil ve Sanko Dış Ticaret’ten geldi.

2018’i yatırım yılı olarak gören Sanko Holding, bunun için 325 milyon dolarlık bir yatırım bütçesine sahip.
Bütçenin 100 milyon doları 2019’da kullanılacak.

Holdingin tekstile 80 milyon dolar, enerjiye 175 milyon dolar, çimentoya 35 milyon dolar, ambalaja 20 milyon dolar yeni yatırım gündemi mevcut. Yatırımlar yenileme, kapasite artışı ve ürün çeşitlendirme olarak gerçekleştirilecek.

BÜYÜME STRATEJİLERİ

Kayyum atanmasının ardından yeni yönetim kurulu ile yoluna devam eden, 8 ayrı sektörde 35 şirketle faaliyet gösteren Boydak Holding, bu yıl da geçen yıl olduğu gibi listeye 11 şirket soktu ve ikinci sırada yer aldı.

“Sürdürülebilir büyüme” hedefiyle yoluna devam eden Boydak, faaliyet gösterdiği her sektörde liderlik iddiasını sürdürüyor.

Boydak Holding’in listeye giren 11 şirketi, 7,5 milyar TL ciroya ve 10 binin üzerinde çalışana sahip. Halı, mobilya, ev tekstili, enerji ve inşaatın ardından yaklaşık dört yıl önce polyester sektörüne Sabancı Holding’e ait Sasa’nın yüzde 51’ini alarak giren Erdemoğlu Holding, dünyada üretilen makine halısının yüzde 5’ini üretiyor.

Polyster üretimine son sekiz yılda 3,6 milyar dolarlık yatırım yaptı. 2017 sonunda 5,5 milyar liralık ciroya ulaştı. 2019’da pet şişe üretimine başlama hedefi olan grup yatırımlarını sürdürüyor.

Bu yıl Erdemoğlu Holding ile üçüncülüğü paylaşan Kahramanmaraş merkezli Kipaş Holding ise faaliyet gösterdiği tekstil, enerji, çimento, eğitim ve kağıt sektörlerinde yatırımlarını sürdürüyor. Holdingin yatırımlarının odağında ise kağıt ve enerji var.

4 DEVİN LİSTEDEKİ ŞİRKETLERİ

SANKO HOLDİNG: Bartın Çimento, Başak Traktör, Çimko Çimento, MST İş ve Tarım, Sanko Dış Ticaret, Sanko Enerji, Sanko Pazarlama, Sanko Rüzgar Enerjisi, Sanko Tekstil, Sayınlar Gıda Maddeleri, Süper Film Ambalaj, Tech Data Bilgisayar.

BOYDAK HOLDİNG: Bepaş, Boyçelik, Boydak Dış Ticaret, Boypaş, Boytaş Mobilya, Boyteks, Form Sünger, Hes Kablo, İstikbal Mobilya, Merkez Çelik Sanayi, Mondi Yatak Yorgan.

ERDEMOĞLU HOLDİNG: Dinarsu İmalat, Erdemoğlu Dış Ticaret, Merinos Halı, Merinos Pazarlama, Özerdem Mensucat, Sasa Dış Ticaret, Sasa Polyester, Zeki Mensucat.

KİPAŞ HOLDİNG: Akedaş Elektrik Dağıtım, Akedaş Elektrik Perakende, Ket Kipaş Elektrik, Kipaş Mensucat, Kipaş Kağıt, Kipaş Pazarlama, KÇS K. Maraş Çimento, Marren Maraş Elektrik.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap