İki ülkede birden projeler üretecek - Ekonomist

İki ülkede birden projeler üretecek

İki ülkede birden projeler üretecek

Demir İnşaat, Türkiye’deki inşaat çalışmalarıını yurtdışına da taşıdı. Ukrayna Vinnitsya’da geliştirdiği 600 konutluk Demir Türk City projesinin ilk etabını bu yıl teslim etmeye hazırlanan şirket, Ukrayna ve Almanya’da proje geliştirmek üzere yeni arsalar da aldı. Yurtiçinde ise kentsel dönüşüme odaklanan Demir İnşaat, Göktürk ve Seyrantepe’de dönüşüm yapmaya hazırlanıyor.

LEVENT GÖKMEN
[email protected]

İnşaat sektöründe Ayışığı Vadi Evleri, Demir Romance gibi projeleriyle bilinen Demir İnşaat, yönünü yurtdışına çevirdi. Ukrayna Vinnitsya’daki 600 konut ve bir otelden oluşan ve toplam 60 milyon dolarlık yatırım yaptığı Demir Türk City projesinin 168 konuttan oluşan ilk etabını yıl sonunda teslim etmeye hazırlanan şirket, Ukrayna ve Almanya’da aldığı arsalarına yeni projeler yapacak.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Ukrayna’da ve Almanya’da ikişer arazi satın aldıklarını ve buralarda projeler geliştireceklerini söylüyor.

YURTDIŞI PLANLARI
Ukrayna’nın Liviv kentindeki 3 bin 900 metrekarelik bir arazide üç yıl içinde AVM, villa ve konut projesi geliştirilmesi planlanıyor. Fizibilite çalışmalarına göre yatırımın bedelinin şekillenmesi bekleniyor.

Liviv’e 35 km uzaklıktaki 330 dönümlük ikinci arazide ise arsa dahil 15 milyon dolarlık yatırımla 30 katlı bir konut bloğu yapılacak. Bu projeye Nisan 2017’de başlanması planlanıyor. Hürrem Sul-tan’ın doğduğu yer olan Liviv’de üç araziyle daha ilgilendiklerini belirten Hamit Demir, anlaşmaları durumunda bu arazileri de alabileceklerini vurguluyor.

Almanya’da bir üniversite şehri olan Postheim’de 1,8 milyon Euro’luk yatırımla iki arazi satın aldıklarını belirten Hamit Demir, “Burada Nisan 2017’de toplam 30 bin metrekare alana sahip olacak yurt ve ofis binası yapmaya başlayacağız. Yan yana olan bu iki yatırımın toplam maliyeti 45 milyon TL’yi bulacak.

Projeleri üzerinde çalışıyoruz” diyor. Demir, bu arsaların yakınında bulunan üniversiteye yurtbinasının m2’sini 14 Euro’dan ofislerin m2’sini de 17 Euro’dan 10 yıllığına kiralamayı, ardından da bu yatırımı satışa çıkarmayı düşündüklerini söylüyor.

UKRAYNA DAHA KÂRLI
Ukrayna’daki projelerinin daha satışa çıkmadan beyaz yakalılardan yoğun talep aldığını söyleyen Hamit Demir, “Orada tüketici talepleri daha farklı. Salonlar da oda olarak sayılıyor.

1 odalı ve 2 odalılar çok tercih ediliyor. Mutfak ayrı isteniyor. Küçük daireler ekonomik olmaları nedeniyle hızlı gidiyor. Vatandaşlar eğer büyük evde oturacaksa villa tercih ediyor.

Bir de içlerini kendi zevklerine göre yaptırabilecekleri natamam inşaat istiyorlar” diyor. Ukrayna’da ne yapılırsa karşılığının alındığını söyleyen Demir, otoparktan sosyal alanlara kadar tüm ek detayların ülkede ücretlendirilme-si nedeniyle orada yapılan inşaatların daha kârlı olduğunu da belirtiyor.

7078İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap