Üst üste üçüncü kez birinciliği yakaladı - Ekonomist

Üst üste üçüncü kez birinciliği yakaladı

Üst üste üçüncü kez birinciliği yakaladı

YILIN PROFESYONELİ ADNAN BALİ

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, üçüncü kez ‘Yılın Profesyoneli’ seçildi. Bali, oyların yüzde 16’sını alarak ilk sırada yer aldı. Adnan Bali, Türkiye ekonomisinin zor döneminde aldığı stratejik kararlar ve yönetim anlayışıyla öne çıkmayı başardı.

Yaklaşık sekiz yıldır Türkiye İş Bankası’nın genel müdürlü-I ğünü yürüten Adnan Bali, üçüncü kez ‘Yılın Profesyoneli’ seçildi. Oyların yüzde 16,01’ini alarak ilk sıraya çıkan Adnan Bali, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ve TAV CEO’su Sani Şener’i geride bıraktı. Bali, Türkiye ekonomisinin zor döneminde aldığı stratejik kararlar ve yönetim anlayışıyla öne çıkmayı başardı.

Siyasetten ekonomiye zor bir dönemden geçen Türkiye’de Bali’ye İş Bankası’nın 2019 ajandasını sorduk. Bali, yeni dönem stratejilerini başlıklar halinde şöyle açıklıyor:

  • Aktif kalitesinin yönetiminde bu yılın en önemli gündemi, birinci grup, ikinci grup, üçüncü grup kredilerin trafiği olacak. Biz şu anda tersine trafik için yöntemsel çerçevemizi geliştirerek bunların üzerinde çalışıyoruz. Bu alanda bir fark yaratabilirsek çok önemli olur. 2019 için en önemli görevim bu olacak.
  • İkincisi ise dijitalleşme konusunda yepyeni bir şey yapmayı hedefliyoruz. Girişimci dünyasında bunun karşılığını görmek istiyoruz. 100 milyon lira ayırdığımız girişim sermayesi yatırım fonumuz var.
  • Çevik atölye diye bir yerimiz var. Dijitalleş-menin orgazinasyonel karşılığı dediğimiz çevik bir organizasyon yarattık. Farklı disiplinlerden gelen insanların aynı mekanda ama tam yetkiyle bir arada çalıştığı bir ortam. Neye ihtiyaç varsa onlar orada tek başına çalışıyorlar.

3 İLKEDE BAŞARININ SIRRI

Deneyimli yönetici Bali’ye İş Bankası’nın yanı sıra kendi ajandasını da sorduk. Bali, kendisine başarıyı getiren ve iş yaparken dikkat edilmesi gereken üç ilkesini şu şekilde sıralıyor:

  • Birincisi samimiyet. Çünkü samimiyetin bir hadisede başarılı olmak adına çok önemli bir anahtar olduğuna inanıyorum. Çünkü insanlar hemen samimiyeti anlarlar. Neyi yapıyorsanız onu samimi şekilde yapacaksanız. O şekilde yapamayacaksanız bu işe girmeyin.
  • İkincisi gayret. Çalışma ve gayret efor sarf etme anlamında sağlanabilir. Fakat disiplinle bütünleşmediği zaman aynı oranda uzun dönemlere kalıcı etkiler yapamaz.
  • Üçüncüsü de disiplin.
  • Bunları ne kadar yapabiliyorsunuz diye sorabilirsiniz. İlki fıtrattır. Ne kadar yapabildiğinizi kendi adınıza değerlendirmeniz doğru değildir. Ama ikincisi ve üçüncüsünü yapmak için hayatım boyunca elimden geldiğince uğraştım. Ben şu röportaj için bir öğrenci gibi çalıştım. Kendime saygım, size saygım, okura saygım için. En rahatlıkla yüzlerce defa yaptığım bir şeyi daha yine aynı şekilde hazırlanarak yaparım.


İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap