Bist 100
10643,58
0%
Bist 100
Dolar/TL
32,2034
-0,0053%
Dolar/TL
Euro/TL
35,0626
0,1716%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0878
0,0759%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2527,69
1,13%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Üç yeni biyokütle santrali kuruyor

25 Haziran 2019
Üç yeni biyokütle santrali kuruyor

İnşa ettiği biyokütle enerji santralleriyle atıktan enerji elde edilmesini sağlayan Mimsan Grup, üç yeni santral daha kuruyor. Şirket, bu santrallerden birini Trabzon Büyükşehir Belediyesi için inşa ediyor. Oltan Grup için de Afyon ve Samsun'da iki biyokütle santrali yapıyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Son dönemde biyokütlede özellikle şehir çöpünden elektrik üretmeye yönelik santraller öne çıkıyor. Bu sayede belediyeler çöplerden modern yöntemlerle kurtulurken elektrik elde edip gelir sağlamayı da hedefliyor.

Biyokütle santralleri kuran bir şirket olan Mimsan Grup, bu alandaki ilk yatırımını Malatya'da hayata geçirdi. Kurduğu biyokütle santralinde, şehir çöpünden, yakma, termal gazlaştırma, biyogaz, çöp gaz ve atık ısı (sera ve konut ısıtması) yöntemlerinin tümü birden kullanılarak enerji üretiliyor.

Şirket şimdi de Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin çöpten enerji üretim işini üstlendi. Mimsan Grup CEO'su Hacı Ahmet İlhan, "Buraya 30 milyon dolarlık yatırım yapı lacak. Kurulu güç ise 13 MW olacak. 2020'de faaliyete geçecek" diyor.

İKİ YENİ YATIRIM
Mimsan, belediyeler dışında özel şirketler için de biyokütle santralleri kuruyor. Şirket, yine Karadenizli bir yatırımcı olan Oltan Grubu için Samsun ve Afyon'da iki santral yapıyor.

Hacı Ahmet İlhan, "Samsun ve Afyon'da her biri 27 MW'lık iki santral kurulması söz konusu. Bunlar 35 milyon dolarlık yatırımlar. Şu anda biri devreye girdi, diğeri de kurulum aşamasında" diyor.

Hacı Ahmet İlhan, geçen yıl 40 milyon dolar olan cirolarını bu yıl 60 milyon dolara, 2020'de ise 80 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerinden de söz ediyor.

YÜZDE 10'U İŞE DÖNÜŞTÜa
Hacı Ahmet İnan, biyokütlenin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında desteklenmesinin son yıllarda yatırımların canlanmasına yol açtığına dikkat çekiyor.

İnan, bu konuda şunları anlatıyor: "YEKDEM 2010'da çıktı. 2017'ye kadar biyokütlede farkındalık pek oluşmadı. Avantajlı bir yatırım olduğu sonradan fark edildi. Ancak YEK-DEM'in süresi 2020'de doluyor.

İlginin devam etmesi YEKDEM'e bağlı. Şu anda potansiyelin sadece yüzde 10'u işe dönüştü. YEKDEM aynı şartlarda devam ederse bu santrallerde talep patlaması bekliyoruz."0

Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL