Pratik çözümler sunan sekiz yeni teknoloji

Pratik çözümler sunan sekiz yeni teknoloji

Bu hafta sizler için piyasaya çıkan ya da çıkmak üzere olan sekiz yeni teknolojik ürünü inceledik. Bunlar evde ya da dışarıdaki günlük hayatta pratik çözümler sunan cihazlardan oluşuyor.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

İncelediğimiz sekiz ürün arasında portatif kahve makinesi, demlikten telefon şarj etmeyi sağlayan cihaz, bisiklete takılan hoparlör ve evdeki atıkları gübreye dönüştüren cihaz gibi ürünler yer alıyor.

1- EVDEKİ ATIKLARI GÜBREYE DÖNÜŞTÜRÜN
Evlerde yiyecek atıkları neredeyse her gün oluyor. Akşam yemeğinden arta kalanlar ve meyve kabukları gibi… Bunların hepsi çöp kutusuna gidiyor. Ancak bunları evde artık çok kolay bir biçimde geri dönüştürebilirsiniz. Evde kullanabileceğiniz çöp kutusu görünümlü teknolojik cihaz Whirlpool Zera Food Recycler, atıkları gübreye dönüştürüyor. Cihaz, sadece gıda atıklarının atılması halinde tek bir düğmeye basılması sonrasında içindekileri gübreye dönüştürüyor. Kullanımı için bir hafta boyunca gıda atıklarının üniteye atılması, gübre oluşturma işleminden önce de hazırlanması istenen üzerlerine boşaltılması gerekiyor. Edinilen gübrenin çim, saksı ve genel itibarıyla bahçe için ideal olduğu 200 dolar.

2-HAVA ŞARTLARINA UYGUN DRONE
DJI, yeni drone’nu Matrice 200’ü tanıttı. Tüm hava şartlarında kullanılabilen drone, üç adet kamerayı bünyesinde barındırıyor. Sahip olduğu bu kameralarla farklı görüş açılarını kaydetmenize olanak sağlayan drone’un ön kısmında yerleşik bir kamera, güçlü bir zoom lens ve termal görüntüleme kamerası bulunuyor. Büyük bir binada ısı sızıntısı olup olmadığı veya bir santralde yapısal bir arıza olup olmadığı bu drone sayesinde kontrol edilebiliyor. Termal kamera doğru alanı buluyor ve zoom lensi, drone’un belirli bir alana çok yaklaşmadan detaylı bir görünüm elde etmesini sağlıyor. DJI’a göre bu kamera binalarda, yollarda ve köprülerde milimetre büyüklüğündeki hataları gerçek zamanlı olarak tespit edebiliyor. Ürünün fiyatı ve lansman tarihi ise henüz belli değil.

3-GECE-GÜNDÜZ ÇEKİM YAPAN KAMERA
TP-Link, gece-gündüz çekim yapabilen yeni IP kamerasını satışa sunuyor. NC450 olarak adlandırılan kamera, ev ve ofis kullanımı haricinde çocuk, hasta ya da evcil hayvanların takibi amacıyla da kullanılabiliyor. 720p çözünürlük değerine sahip olan kamerada bulunan kızılötesi LED aydınlatma sayesinde gece görüşü elde edebilen cihaz, yaklaşık 8 metreye kadar karanlıkta çekim yapabiliyor. Hareket ve ses algıladığında otomatik olarak uyarı e-postası gönderebilen kamera, bu sayede evden çok uzaktayken bile gerektiğinde güvenlik güçlerini harekete geçirme imkanı veriyor. Kamerada çift yönlü ses aktarma özelliği de bulunuyor. Bu özellik sayesinde evdeki kişilerle iletişim kurulabiliyor. iOS ve Android’li cihazlarla uyumlu çalışan kameranın fiyatı henüz belli değil.

4-TABLETTEN YÖNETİLEN TELESKOP
Amerikalı teleskop, mikroskop ve dürbün üreticisi Celestron, yeni teleskop serisiyle kablosuz kontrol teknolojisini birleştirdi. Celestron’un yeni wi-fi bağlantı teknolojisine destek veren teleskop serisi Astro Fi ile gökyüzü gözleminizi oturduğunuz yerden gerçekleştirmeniz mümkün. Tablet, telefon gibi akıllı cihazlardan kontrol edilebilen teleskop, gözlemlemek istediğiniz tüm gök cisimlerini bu sayede kendisi buluyor. Astro Fi serisi, İPhone, İPad ve Android cihazlar için ücretsiz Celestron Skyport uygulaması ile kontrol edilebiliyor. Cihaz, 120 binden fazla gök cismini görmenize olanak tanıyor. 10 ve 25 mm’lik iki adet merceğin kullanıldığı teleskopun açıklığı 125 mm, odak uzaklığı 1.250 mm, odak oranı ise F/10. Astro Fi’nin Türkiye satış fiyatı 3 bin 990 TL.

5-YAŞLILARA ÖZEL AKILLI BASTON
Dring şirketinin Smartcane adlı bastonu, yaşlılar ve hareket kabiliyeti düşük kimseler için geliştirildi. Öne çıkan detay ise mobil cihazlarla entegre çalışan sensörlerle çevrili olması. Kullanıcı takibini mümkün kılan ivmeölçer ve jiroskopa (yön belirleme amaçlı kullanılan cihaz) sahip olan akıllı baston, doğrudan GSM şebekesine bağlı uyarı sistemi de içeriyor. Smartcane, düşme ya da herhangi bir acil durumda bakıcıya veya aileye uyarı bildirimi gönderiyor. Cihaz, yapay zekası sayesinde toplanan verileri işliyor ve bunları da mobil cihazlara iletiyor. Az hareket, yorgunluk ya da yürüme şeklindeki değişiklikleri tespit ederek ciddi bir sağlık sorunu öncesinde uyarı yapıyor. Akıllı bastonun fiyatı 30 dolar.

6- DEMLİKTEN TELEFON ŞARJ EDİN
Akıllı cep telefonlarının birçok işlem yaparken kullanılması, şarjı çok çabuk bitiriyor. Bu nedenle kablolu şarj dışında her yerde kullanılabilecek alternatif cihazlara ihtiyaç duyuluyor. Böyle bir cihaz da Stower şirketinden geldi. Stovver’in Candle Charger adlı ürünü, mobil aygıtlarınızı şarj etmek için açık ateşten faydalanıyor. Özel olarak yapılmış küçük bir demliği suyla dolduruyor, sonra bir kamp ocağının üstüne koyuyorsunuz. USB kablosunun bir ucunu demliğe, diğer ucunu aygıtınıza takıyorsunuz. Su kaynadıkça, su ile alev arasındaki sıcaklık farkı telefonunuzu şarj eden bir elektrik akımı üretiyor. Doğada olduğu kadar elektrik kesintilerinde de kullanışlı. Fiyatı 100 dolar.

7-BU HOPARLÖRÜ HER YERE TAKABİLİRSİNİZ
İtalyan tasarım şirketi Palomar, The Monkey adını taşıyan hoparlör anten cihazını tanıttı. Maymunların kuyruğundan ilham alan bir anten tasarımına sahip hoparlörün anteni açılıp kapatılabiliyor. Bisiklete, sandalyeye, bileğe veya herhangi bir boruya kolay bir şekilde takılabilen hoparlör, kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere üç farklı renk seçeneğine sahip. Hoparlör, bluetooth 4.0 bağlantısıyla mobil cihazlarla kablosuz iletişim kurabiliyor. Su sıçramalarına ve toza karşı da dayanıklı olan The Monkey, micro USB bağlantısı üzerinden şarjedilebiliyor. FM radyo özelliği de sunan hoparlörün satış fiyatı ise 69 Euro.

8-PORTATİF KAHVE MAKİNESİ
Kahve tutkunları kendi istedikleri şekilde kahvelerini yapabilmek için evlerine özel makineler alıyor. Peki bu makineyi yanlarında da taşıyıp istedikleri her yere götürebilirler mi? Kahve kapsülleri, geri çekilebilir başlığı ve 2,5 litre su tankı ile tek kişilik kahve yapabilen bu kahve makinesi Oxx Coffeeboxx, taşınabilir yapısıyla bunu sağlıyor. Portatif bir makine olarak sunulan bu ürünün değiştirilebilir filtre tepsisi de kolay temizlenmesini sağlayan bir faktör olarak gösteriliyor. Eğer çay sever bir insansanız merak etmeyin. Çünkü makinede ayrıca sıcak su hattı da bulunuyor. Böylece ısıttığınız suyla çay yapmak da mümkün. Fiyatı ise 209 dolar.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap