Enflasyondaki düşüş durdu - Ekonomist

Enflasyondaki düşüş durdu

Enflasyondaki düşüş durdu

orhankaracaYıllık enflasyon mayıs ayında yüzde 6,57’den yüzde 6,58’e çıktı. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu mayıs ayında yüzde 0,58 oldu. Bu oran geçen yılın aynı ayındaki enflasyona çok yakın. Geçen yıl mayıs ayındaki tüketici enflasyonu yüzde 0,56’ydı.

DR. ORHAN KARACA
[email protected] tr

Bu yılki aylık enflasyonun geçen yılkine çok yakın olması, mayıs ayında yıllık enflasyonun da yerinde saymasına neden oldu. Nisan ayında yüzde 6,57 olan yıllık enflasyon mayıs ayında sadece 0,01 puanlık artış gösterdi ve yüzde 6,58’e çıktı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
hb246

Enflasyonda önceki üç ayda 3 puanlık düşüş yaşanmıştı. Bu düşüş mayıs ayında sona erdi. Geçen ay nisan ayı enflasyonunu değerlendirirken “Enflasyonda dibi gördük mü?” diye sormuş ve yaptığımız analiz sonrasında bu soruya “evet” yanıtını vermiştik.

O yazıda enflasyondaki düşüşte “baz etkisi”nin büyük rolü olduğunu belirtmiş ve bu etki artık ortadan kalktığı için yılın kalan döneminde yatay seyir görme ihtimalimizin daha yüksek olduğunu söylemiştik. Nitekim tam da beklediğimiz gibi mayıs ayında enflasyon yatay seyretti.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap