Bist 100
9714,81
0,72%
Bist 100
Dolar/TL
32,518
-0,0886%
Dolar/TL
Euro/TL
34,7835
-0,1424%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0697
-0,0556%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2426,13
-0,15%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

BES'e yeni ürünler ekleniyor

28 Nisan 2019 | 00:02
Son Güncellenme: 27 Ekim 2022 | 12:31
BES'e yeni ürünler ekleniyor

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin büyümesiyle birlikte bu alandaki yenilikler de artıyor. Emekilik şirketleri katılımcılar için farklı ürünler sunuyor. Bunlardan biri de Vakıf Emeklilik’ten geldi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin ülke ekonomisine katkıda bulunmak için en önemli araçlardan biri olduğunu ve 7 milyona yaklaşan OKS katılımcı sayısı, 92 milyon TL’yi aşan fon büyüklüğü ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nin ülkemizdeki potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu söylüyor.

TEŞVİK İÇİN YENİLİKLER
Vatandaşları birikim yapmaya teşvik etmek için yenilikler ortaya koyduklarını belirten Özgür Obalı, “Uzun dönem tasarrufların bireylerin kendilerine ve ülke ekonomisine katkısı yadsınamaz.

Bu nedenle gençlerimizin erken yaşta birikim alışkanlığı kazanması bizler için son derece büyük bir önem taşıyor. Biz de gençlerimizin sisteme dahil olmalarını sağlamak adına ek faydalarla avantajlarını bugünden yaşayacakları BES’te KÂR ürünümüzü çıkardık” dedi.

Vakıf Emeklilik, BES’te KÂR Birikim Paketi kampanyası ile BES’e dâhil olan 18-35 yaş arası herkese VakıfBank’tan 12 ay vadeli yüzde 0 faizli bin 500 TL’lik birikim kredisi fırsatı sunuyor.

Vakıf Emeklilik ve VakıfBank iş birliği ile sektörde ilk kez düzenlenen kampanyada, 18-35 yaş arası herkes BES’te’KÂR birikim paketi ile birçok avantajdan yararlanarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dâhil olabiliyor.

3 BİN TL PAKET
Vakıf Emeklilik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi ile ülke ekonomisinin daha iyi yerlere ulaşacağına inandıklarının ve bunu milli bir mesele olarak gördüklerinin altını çizen Özgür Obalı,“Bu vizyon ile çıktığımız yolda VakıfBank ile ortak düzenlediğimiz ve ismini VakıfBank’tan aldığımız BES’te KÂR kampanyamızla sisteme dâhil olmak isteyenlere toplam 3 bin TL’lik bir paket sunuyoruz.

Bu tutarın bin 500 TL’lik kısmı için VakıfBank’tan sıfır faizle 12 ay vadeli kredi olanağı tanıyoruz. Geriye kalan bin 500 TL’lik tutarı ise BES’e dahil olan katılımcıların her ay 125 TL katkı payı olarak ödemelerini bekliyoruz. Müşterilerimiz isterlerse katkı payı ödemelerini 12 ay taksitle kredi kartı ile yapabilirler” dedi.

HAYAT SİGORTASINDA DEĞERLENECEK
BES’te KÂR birikim paketinden yararlanan katılımcıların VakıfBank’tan kullandıkları sıfır faizli kredi tutarı bir yıl boyunca Vakıf Emeklilik Birikimli Hayat Sigortası’nda değerlendirilecek. Bir yılın sonunda burada değerlendirilen prim, getirisi ile birlikte BES sözleşmesine ara katkı payı olarak aktarılacak.

Üstelik kampanyadan yararlanan katılımcılar Vakıf Emeklilik ürünleri ile birlikte ücretsiz olarak medikal asistans, diş sağlığı paketi, diyetisyen hizmetinden de faydalanabilecek.

Kampanyadan yararlananlar ayrıca BES’te geçerli olan yüzde 25 Devlet Katkısı’ndan ve vergi indirimi avantajlarından da faydalanabilecek. Kampanyadan yararlanmak isteyen tüm katılımcılar işlemlerini Türkiye genelindeki tüm VakıfBank şubelerinden gerçekleştirebilecek.

SORUN YANITLAYALIM.
İş yeri değiştirdiğimde eski şirketimdeki OKS sözleşmemi yeni şirketimde sürdürebilir miyim?

Çalıştığı iş yerinde mevcut ‘Otomatik BES' sözleşmesi bulunan çalışanın iş yerini değiştirmesi durumunda, yeni iş yeri Otomatik Katılım Sistemi'ne geçmişse, çalışanın sözleşme süresi, birikimi ve getirisi yeni iş yerindeki bireysel emeklilik sözleşmesine aktarılır ve herhangi bir kesinti uygulanmaz. Yeni iş yerinde Otomatik Katılım Sistemi'ne geçiş yapılmadıysa çalışanlar, eğer talep ederlerse önceki iş yerinde düzenlenmiş sözleşme kapsamında, katkı payı ödemeye devam edebilirler.

"PİYASALAR PPK KARARINI NEGATİF ALGILADI"
NURİ OĞUZ AYHAN, CFA
İŞ PORTFÖY HİSSE SENEDİ PORTFÖY YÖNETİMİ MÜDÜR YARDIMCISI

“Hisse senetleri geçen haftayı negatif getiriyle kapadı. Bankacılık ve metal eşya sanayi endeksleri genel endeksten kötü performans gösterdi.

TL’deki zayıflık bankacılık endeksi hisselerini olumsuz etkiledi. Öte yandan, yurt içi dayanıklı tüketim malı ve otomobil satışlarındaki zayıflık da metal eşya sanayi endeksi hisselerine olumsuz yansıdı.

Genel endekse fiyat duyarlılığı az olan sigortacılık sektörü hisseleri ve inşaat sektörü hisseleri de uzun yabancı para bilançolarının etkisiyle olumlu yönde endeksten ayrıştı. MSCI Gelişmekte Olan Endeksleri’ne göre MSCI Türkiye Endeksi geçen haftayı Arjantin borsası ile birlikte kötü tamamladı. Yabancı paralara karşı güçsüz yerel para birimleri bu performansın ana nedenlerinden biri.

Geçen hafta içinde TCMB’nin PPK kararında faizlerde değişiklik olmasa da metinde sıkılaşmaya yönelik daha yumuşak tutum sergilemesi piyasa tarafından negatif algılandı. Yurt içi tarafta bankacılık sektörü hakkındaki gelişmeler oynaklığı artırmakla birlikte bilanço açıklama döneminde olmamızdan kaynaklı çeyreklik kâr beklentilerine yönelik fiyat hareketleri oluşuyor.”


0

  • ALTIN GRAM - TL 2426,13 -0,15%
  • ALTIN ONS 2320,46 -0,06%
  • BIST 100 9714,81 0,72%
  • DOLAR/JAPON YENI 154,92 0,076%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,37094 0,33777%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 92,677 -0,5275%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,518 -0,0886%
  • EURO/DOLAR 1,0697 -0,0556%
  • EURO/TURK LIRASI 34,7835 -0,1424%
  • STERLIN/DOLAR 1,24512 0,00683%
Günün En Çok Okunanları
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL