Bist 100
10165,52
1,14%
Bist 100
Dolar/TL
32,2996
0,0313%
Dolar/TL
Euro/TL
34,954
0,1499%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0811
0,0185%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2414,4
-0,02%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Emeklilik için birikim yapma süresi 7 yıl uzadı

27 Ekim 2022 | 08:39
Emeklilik için birikim yapma süresi 7 yıl uzadı
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) olan ilgi, yatırım yaş aralığını da düşürüyor. HSBC Grubu’nun ‘Emekliliğin Geleceği: Nesiller ve Hayat Yolculuğu’ raporuna göre; çalışma çağındakiler emeklilik birikimi yapma konusunda önceki nesle göre çok daha fazla baskı hissediyor. Araştırma, 60 yaşında emekli olmayı bekleyenlerin emeklilik için 30 yaşında birikim yapmaya başladığını ve bu sürenin önceki nesle göre 7 yıl uzadığını gösteriyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
537
Rapor; şu an emekli olan neslin birikim yapmaya 35 yaşında başlayıp, ortalama 23 yıl birikim yaparak 58 yaşında emekli olduğunu, günümüzde ise çalışma çağındakilerin emeklilik için 30 yaşında birikim yapmaya başladığını ve 60 yaşında emekli olmayı beklediklerini ortaya koyuyor. Bu da şimdiki neslin, emeklilik için ortalama 30 yıl birikim yapacağına işaret ediyor.

BİRİKİM YETERLİ GÖRÜLMÜYOR
Çalışma çağındakiler, rahat bir emeklilik yaşamı için önceki nesle göre birikim yapmaya daha erken başlasalar da yeterince birikim yapmadıklarını düşünüyor.

Araştırmaya katılan çalışma çağındaki bireylerin üçte birinden fazlası (yüzde 38) emeklilik için birikim yapmaya daha erken başlamış olmayı, yüzde 28’i gelirinden daha büyük miktarı birikime ayırmış olmayı dilediğini ifade ediyor. Bununla birlikte; çalışma çağındakilerin yaklaşık dörtte biri (yüzde 24) ise emeklilik için birikim yapmaya hala başlamadığını belirtiyor.

Çalışma çağındaki bireylerin emekliliklerini finanse etmek için başvurduğu diğer yollar arasında nakit birikimi/ mevduatlar (yüzde 42), çalışmaya devam edilmesi ile sağlanan gelir (yüzde 29) ve bireysel emeklilik planları (yüzde 23) bulunuyor.

ALTERNATİF YÖNTEMLER
Ayrıca rapora göre; çalışma çağındaki bireyler emeklilikte gelir kaynaklarını arttırmak için geleneksel birikim yöntemlerinin yanı sıra alternatif metotlara da başvurmayı planlıyor. Çalışma çağındakilerin yüzde 12’si emeklilikte ek gelir elde etmek için gayrimenkulünü satmayı düşündüğünü ifade ederken, emeklilerin sadece yüzde 6’sının bu yola başvurduğu görülüyor.

HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Vekili Ayşe Yenel, HSBC Grubu’nun küresel çapta gerçekleştirdiği araştırma ile ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Çalışma çağındaki bireyler, uzayan yaşam süreleri ile birlikte emekli olarak geçirilen yıllar artıkça geleneksel birikim yöntemlerinin tek başına yeterli olamayabileceğinin bilincindeler.

Bunun bir sonucu olarak da birikim yapmaya önceki nesillere göre daha erken başlamaları gerektiğini düşünüyor ve ek birikim sağlayabilecek alternatif metotları şimdiden değerlendiriyorlar. Bugünden kenara konan küçük miktarlar bile gelecekte emeklilik hayatının konforuna büyük katkı sağlayabilir”.

DÖRT ÖNEMLİ ADIM
HSBC raporuna göre, insanların emeklilikteki fınansal koşullarını geliştirmek için dört pratik adım bulunuyor. Buna göre; emeklilik planı yapılırken tüm harcamaların dikkate alındığından emin olunması ve emeklilik için erkenden birikim yapmaya başlanarak daha büyük bir fon oluşturulmaya çalışılması önem taşıyor.

Emeklilik için birikim yapmak zorlaştığında tüm kaynakların gözden geçirilmesi ve alternatif yollar aranmasının tavsiye edildiği raporda, farklı kaynaklardan bilgi edinilmesinin yanı sıra mutlaka profesyonel danışmanlık alınması gerektiği vurgulanıyor.

SORUN YANITLAYALIM...
Bireysel Emeklilik Sistemi'ne atıldıktan sonra sosyal güvenlik sistemindeki haklarım geçerliliğini kaybeder mi?

Hayır. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan kaynaklanan haklar devam eder. Bu arada Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katkı payı ödeyerek ikinci bir emeklilik geliri elde etmekde mümkün.

536"KAR SATIŞLARI 'ALIM' FIRSATI OLABİLİR"
CEM ŞEKERCİ İŞ PORTFÖY EMEKLİLİK YÖNETİMİ BÖLÜMÜ - PORTFÖY YÖNETİCİSİ
"Geçen hafta beklentilerden yüksek gelen enflasyon verisi ve sigara zammının enflasyonu olumsuz etkileyeceği beklentileriyle, getiri eğrisinin uzun tarafında sınırlı satışlar gözlemlendi. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri ise kısa tarafı olumsuz fiyat hareketlerine karşı korudu.

Global piyasalardaki iyimserlik ve getiri arayışı, Türkiye bono piyasalarında tekrar alımlara neden oldu ve 10 yıllık hazine bonosu yüzde 9 bileşik seviyelerine geriledi. Brexit kararına karşılık, Japonya hükümetinin mali genişlemeci açıklamaları ve FED'in faiz artırım olasılığının gerilemesi, faizlerin düşüşünü destekliyor.

Kısa vadeli risk olarak İtalyan bankacılık sisteminden gelebilecek olumsuz haberleri takip ediyoruz. Piyasalardaki olumlu havanın devam olasılığını daha yüksek gördüğümüz için, kâr satışlarının 'alım' fırsatı olabileceği görüşümüzü koruyoruz.”
0

  • ALTIN GRAM - TL 2414,4 -0,02%
  • ALTIN ONS 2324,99 0,35%
  • BIST 100 10165,52 1,14%
  • DOLAR/JAPON YENI 156,61 -0,049%
  • DOLAR/KANADA DOLARI 1,37215 -0,00146%
  • DOLAR/RUS RUBLESI 89 -0,2742%
  • DOLAR/TURK LIRASI 32,2996 0,0313%
  • EURO/DOLAR 1,0811 0,0185%
  • EURO/TURK LIRASI 34,954 0,1499%
  • STERLIN/DOLAR 1,2798 -0,0043%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL