Rahat emeklilik için BES

Rahat emeklilik için BES

Türkiye’de tamamlayıcı emeklilik sistemi BES’e olan ilgi her geçen gün artıyor. Bugün sisteme bakıldığında Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre, sistemde 6 milyon 274 bin katılımcı var. Katılımcı fon tutarı 47 milyar TL.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
hb316 hb315Devlet katkısı ise ilave olarak 6 milyar TL. Emeklilik döneminde var olan sistemin yeterli olmaması, bu anlamda BES’in önemini daha da artırıyor. Genç bir nüfusa sahip olmamıza rağmen, nüfusun da hızlıca yaşlandığı görülüyor.

Özellikle 2050 yılına gelindiğinde 40-65 yaş grubunun toplumda ağırlığının artması bekleniyor. Yaşlanan bir nüfus söz konusuyken, emeklilik dönemine yönelik olarak stratejilerin belirlenmesi gerekiyor.

EMEKLİLİK GELİRİ YETERSİZ
Türkiye Sigorta Birliği’nin paylaştığı verilere göre, Türkiye emeklilik gelirlerinin yeterliliği açısından 50 ülke arasında 42’nci sırada, yani çok gerilerde yer alıyor. Bunun için başta BES olmak üzere, vatandaşların ilave tasarruf yapması gerekiyor. BES’te 6,2 milyon katılımcının dağılımına bakıldığında ağırlığı 25-44 yaş grubu alıyor. 25 yaş altının oranı yüzde 6,19 ile çok düşük seviyede.

Yani genç nüfus henüz, sisteme ilgi duymuyor. Ancak gündeme gelen otomatik katılımın bu yaş grubunun payının artmasını sağlayacağı sektör temsilcilerince ifade ediliyor.

NEDEN TASARRUF?
Emeklilik döneminde rahat bir yaşam sağlanması için ek tasarruf yapılması gerekiyor. Bakıldığında kişilerin geçim sıkıntısı ile birlikte en büyük kaygısı, emeklilik dönemi. Mevcut çalışanların büyük bir kısmı, emeklilik dönemlerinde de çalışmak gerekeceğini düşünüyor ancak gelir yetersizliğinden dolayı tasarruf etmiyor.

Emekli olmasına rağmen çalışmaya devam eden kişilerin oranı, yüzde 30’un üzerinde. Bu da emeklilik döneminde emeklilik gelirlerinin yetmediğinin göstergesi. Kişilerin emeklilik döneminde ek gelir elde ederek yaşam standartlarını Kadın koruyabilmeleri, emekli çalışan ve genç işsiz sayısını azaltarak, istihdama olumlu katkı sağlayacak.
SORUN YANITLAYALIM.
Sosyal Güvenlik Kurumun’dan hak kazanacağım bir emeklilik imkânı varken, neden bireysel emeklilik sistemini tercih edeyim?
“Çalıştığınız dönemde sahip olduğunuz mevcut hayat standartlarınızı, emeklilik döneminizde sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız emekli maaşı ile devam ettirmeniz mümkün olmayabilir. Bu sebeple bireysel emeklilik sistemini; emeklilik döneminizde size ek bir gelir sağlayan, o dönemdeki refah seviyenizi artırmayı amaçlayan, sosyal güvenlik sisteminin bir tamamlayıcısı olarak görmelisiniz. Hiçbir sosyal güvenlik kurumuna dâhil olmayanlar için de bireysel emeklilik sistemi, emeklilik dönemlerinde sahip olacakları tek gelir kaynağı olarak düşünülmelidir!’
hb318“ALTINDA ALIM YÖNLÜ İŞLEMLER ARTIYOR”
Çağatay Azaklı, CFA İş Portföy Alternatif Yatırım Ürünleri Bölümü, Portföy Yöneticisi
Altın, 2 Mayıs’ta gördüğü I.305 dolardan ABD’de faiz artışına ilişkin beklentilerin yeniden artmasıyla I.250 dolara kadar sarktı.

Veri akışına baktığımızda, ABD ikinci çeyrek büyümesine ışık tutacak verilerin (enflasyon, perakende satışlar gibi) güçlü seyretmesinin FED üyelerinin faiz artışı konusunda daha destekleyici cümleler kurmasını sağladığı görülüyor. Ayrıca, FED toplantı tutanaklarında, kendi görüşleri ile piyasanın faiz artış beklentileri arasında bir kopukluk olduğunun dile getirilmesi, sözlü yönlendirmelerin önümüzdeki dönemde daha yoğun yapılacağı algısını oluşturdu.

Faiz artışını destekleyici gelişmelere rağmen, ABD’de şirket kârlılık ve verimliliklerinin düşük seyretmesi nedeniyle, istihdam yaratımında aksama olup olmadığı 3 Haziran’da gelecek istihdam verisi ile takip edilecek ve faiz artışının zamanlaması konusunda belirleyici olacak. Öte yandan, küresel anlamda önem taşıyan Brexit oylamasının Haziran FED toplantısından bir hafta sonra olması, Haziran yerine Temmuz ayında faiz artış ihtimalinin daha yüksek olmasını sağlıyor.

Dünya Altın Konseyi’nin son raporuna göre, ilk çeyrekte fiziksel talep büyümesinin neredeyse tamamının altın ETF’lerine girişlerden kaynaklanmış olması, mücevherat ve merkez bankaları talebinde ise gerileme olması dikkat çekiyor. Yerel para cinsinden altın fiyatlarının ilgili bölgelerde (Çin, Hindistan, Ortadoğu) yüksek seyretmesi, tüketici talebindeki düşüşe gerekçe olarak gösteriliyor. Vadeli işlemler tarafına bakıldığında da alım yönünde net pozisyonların rekor seviyelere yakın olması, yükseliş tarafında yatırımcıların kümelendiğine dair algı yaratıyor.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap