Yatırımların meyvesini bu yıl toplayacağız

Yatırımların meyvesini bu yıl toplayacağız

2015’te 1,2 milyar TL ciro ve 245 milyon TL net kâr elde eden Çimsa’nın genel müdürü Nevra Ozhatay, çimento sektöründeki ilk ve tek kadın yönetici. Yıllardır bu sektörün içinde olan Ozhatay, geçen yıl başlayan yatırımlarının meyvelerini bu yıl alacaklarını söylüyor. Çimsa için analistler ise hissenin iskontolu yapısının sürmesine ve temettü performansına dikkat çekiyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

65 milyon tonluk Türkiye çimento sektöründe 40’ın üzerinde şirket faaliyet gösteriyor. Sabancı Grubu ve Oyak Grubu ise sektörün iki büyük oyuncusu. Sabancı Grubu’nun özellikle beyaz çimento üretimi ile öne çıkan şirketi Çimsa, bu yönüyle dünyada ilk sıralarda.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
1026

Türkiye’de beş entegre fabrikası bulunan Çimsa’nın Ankara’da öğütme, Malatya’da paketleme tesisi var. Almanya, İtalya, İspanya, KKTC, Romanya ve Rusya’da da terminalleri bulunuyor. Şirketin genel müdürlük koltuğunda Eylül 2014’ten bu yana Nevra Özhatay oturuyor.

Özhatay, kariyerine 1994 yılında Sabancı Hol-ding’de başladı ve çimento sektörünün içinde yetişti. Çimento sektörünün ilk ve tek kadın genel müdürü olan Özhatay ile şirketin performansından yatırım planlarına kadar pek çok konuyu konuştuk.

2015 yılını nasıl geçirdiniz? Yıl sonu bilançonuzdan memnun musunuz?
Bizim sektör, mevsimselliğe hassas bir sektör. İnişli çıkışlı aylarımız oldu. Ama yine de sektör olarak 2015’i 2014 seviyelerinde kapattık. Çimsa olarak da iyi bir yıl oldu. 2015’te 1 milyar 171 milyon TL ciro elde ettik. 12 aylık net kârımız ise 245 milyon TL olarak gerçekleşti. Bizim için 2015’in özelliği, gelecek için yatırım yapmaya başladığımız bir yıl olması.

Yatırımlar hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Yurtiçinde 11,95 milyon doları sürdürülebilirlik, çevre, iş sağlığı ve güvenliği olmak üzere, toplam 26 milyon dolarlık yenileme, idame ve modernizasyon yatırımı gerçekleştirdik. Afyon Çimento’nun yatırım kararını almıştık. 2015’te harekete geçirdik ve yoğun yatırıma başladık.

165 milyon dolar tutarında yatırım yaptığımız Afyon’da mayıs ayında çimento, eylül ayında da klinker üretmeyi planlıyoruz. Bunun dışında Eskişehir fabrikamızda yapılacak 55 milyon dolarlık yatırım için çalışmalara da 2015 yılının son çeyreğinde başladık. Bu yatırım 2017 yılının birinci çeyreğinde tamamlanacak. Mevcut durumda gri klinker üreten Eskişehir Fabrika I. Üretim Hattı’nın hem gri hem beyaz klinker üretecek şekilde modifikasyonunun yapılmasını planlıyoruz.

Şirket özellikle beyaz çimento üretimi ile mi öne çıkıyor?Evet, Çimsa çok niş bir alan olan beyaz çimentoda dünyanın ilk iki markasından biri. Türkiye’de 65 milyon ton gri çimento tüketilirken, 500 bin tonun altında beyaz çimento tüketiliyor. 60’tan fazla ülkeye beyaz çimento ve özel ürünler ihracatı yapıyoruz. Ortadoğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Amerika ise en büyük ihracat bölgelerimiz.

İhracat rakamınız nedir ve ihracatınızda gri ve beyaz çimento dağılımı nasıl?
Geçen yıl 333,7 milyon TL’lik ihracat yaptık. 2015 ihracatımızın yüzde 31’i gri çimento, yüzde 69’u ise beyaz çimento oldu.

Çimsa’da 2016’da entegre raporlama yapılacak. Bu konuyla ilgili bilgi verir misiniz?
Çimsa, 2016’da bir ilki gerçekleştirmeyi hedefliyor. Başta yatırımcılar olmak üzere tüm paydaşlara sunulacak şirket stratejisi, yönetimi, performansı, gelecek beklentileri, kısa, orta ve uzun vadede Çimsa’nın nasıl değer yaratacağına dair bilgilere yer verilecek bir ‘Entegre Rapor’ çıkartılacak. Türkiye’de ilk defa sanayi alanında entegre raporlama yapan şirket olacağız. Çıkarılacak rapor ile Türkiye’de raporlama alanında örnek bir şirket olarak, hem sektördeki hem de diğer sektörlerdeki şirketlere öncülük edilecek. ‘Uluslararası Entegre Raporlama Kon-seyi’ne üye olan ilk Türk çimento şirketiyiz.

Ürün geliştirme çalışmalarınızı nerede yürütüyorsunuz?
Türkiye’nin ilk ve tek çimento araştırma ve uygulama merkezine sahibiz. Mersin’de 2000’de kurulan bu
merkezde şu anda 20 kişilik bir ekibimiz var. Katma değeri yüksek ve özel ihtiyaçlara yönelik özel ürünler geliştiriliyoruz. Burada dünyada bir ilke imza atarak antibakteriyel beyaz çimento geliştirdik. İstanbul Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ile işbirliği içinde geliştirilen bu yeni nesil ürün, bakteri oluşumunu büyük ölçüde engelliyor. 2016 yılı beyaz çimento ve özel ürünlerde lansman yılımız olacak. Hem ürünlerin çeşitliliğini hem de performanslarını artıracağız.

Çimsa’nın çevreci girişimleri hakkında bilgi verir misiniz?
2015 sonunda, süper beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu ürünlerimiz için, ürünün çevre performansını nicel olarak değerlendiren ve beyan eden Çevresel Ürün Beyanı (EPD) belgelerinin uluslararası onayını alma başarısını gösterdik. Ayrıca geçmiş yıllarda yaptığımız iki çevreci yatırımın meyvelerini alıyoruz. Birincisi, Mersin’de üretimde çıkan sıcak havadan elektrik üretiyoruz. 8 MW’lık üretimimiz var. İkinci olarak ise Eskişehir’de bir yatırım yaptık. Çimento üretiminde atık yakıt kullanıyoruz. Başlangıçta yüzde 5’lerde olan atık yatık oranımızı yüzde 30’lara çıkardık. Yasal limit şu anda yüzde 40.11 sahaya denk gelen atık yaktık.

“TEMETTÜ GELENEĞİNİ SÜRDÜRECEK”
Eda Önder Öztürk
ALB Forex Araştırma Uzmanı
“Satış performansı 2015 yılı genelinde sakin seyir izledi. Çimsa’nın satış gelirleri, 2015 son çeyrekte önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13 artışla 305,9 milyon TL’ye ulaştı. Yıllık bazda ise 1 milyar 171 milyon TL oldu. Önümüzdeki dönemlerde Afyon Çimento yatırımının da şirketin faaliyet kârına katkı yapacağını düşünüyoruz. Temettü verimi geleneğini bu yıl da bozmak istemeyen Çimsa, 30 Mart’tan itibaren hisse başına brüt 1,49 TL temettü dağıtılması teklifini genel kurulun onayına sunacağını duyurdu. Yurtiçi emsallerine göre iskontolu işlem gören Çimsa hisseleri için görüşümüz ‘Endeks Üzeri Getiri’ yönünde.”

“İskontosuyla öne çıkıyor”
Kutay Gözgör
Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı
“Yılbaşından bu yana borsada yaklaşık yüzde 7 yükselen Çimsa, 2015 yılında net kârını yüzde 39 yükseltti. Piyasanın beklentisinin üzerinde açıklanan kâr oranı sonrası Çimsa’nın hisseleri primli seyretmeye devam etti. Şirketin döviz yükümlülüklerinin düşük olması olumlu. Eskişehir’de yapacağı beyaz çimento yatırımı da hissenin görüntüsünde etkili olabilir. Çimento sektörünün ortalama PP/DD oranı 2,56 seviyesinde. Çimsa’nın PP/DD değeri 1,81 ile sektör ortalamasının altında. Bu durum hissenin bir miktar iskontolu olduğu görüşünü ön plana çıkarıyor. Çimsa, ayrıca, kısa vadeli yeni bir ara yükselen trend oluşturma isteği içinde.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap