Dokuma tezgahlarına hayat verdiler - Ekonomist

Dokuma tezgahlarına hayat verdiler

Dokuma tezgahlarına hayat verdiler

burcuPınar İşmen ve Saniye Telci’nin kurdukları e-ticaret sitesi Meneviş Home ile el dokuma tezgahlarında işlenen kumaşlar günlük yaşamda kullanılır hale geliyor. Kadın girişimciler, Avrupa ve Ortadoğu’ya ihracat yapmaya hazırlanıyor.

BURCU TUVAY
[email protected]

El dokuma tezgahlarında işlenen kumaşları farklı tasarımlarda günlük yaşamda kullanılır hale getiren Meneviş Home, iki kadın girişimcinin kurduğu bir e-ticaret sitesi. Bankacılık sektöründen gelen Pınar Işmen ve Saniye Telci tarafından hayata geçirilen Meneviş Home, yaklaşık yedi aydır faaliyette.

Kadın el emeği değerinin artmasına katkı sağlamayı amaç edinen Meneviş Home, aynı zamanda kadın istihdamını da artırmak hedefiyle hareket ediyor.

EL EMEĞİ ÜRÜNLER
Ödemiş ipeği, kutnu kumaşı, ham ketenler, ipek ketenler, tel kırmalardan oluşan koleksiyonun her parçası el emeği ile hayata geçiriliyor. KOSGEB ve TEB Girişim Evi’nden de destek alan Saniye Telci ve Pınar İşmen, geleneksel el sanatlarının gündelik ve modem yaşamda da kullanılabileceğini örneklemeyi hedefliyor.

Kutnu kumaşından yastıklar, gözlük ve kalem kılıfları, ajanda, Ödemiş ipeğinden masa, sehpa, dolap, konsol runnerları, naturel ketenden yastık, masa örtüsü, Amerikan servis ve peçeteleri gibi birçok el sanatı sitede hayat buluyor.

Pınar Işmen, Türkiye genelinde Gaziantep’ten kutnu kumaşı, İzmir Ödemiş’ten Ödemiş ipeği, Bursa ve Ödemiş’ten naturel keten tedarik ettiklerini söylüyor. işmen, “Kapalı-çarşı da en önemli alternatif pazarlarımızdan biri. Şirketimize özel bir atölyemiz henüz bulunmuyor.

Üretim hizmetini farklı atölyeler aracılığıyla sağlıyoruz. Ayrıca İstanbul Büyük-şehir Belediyesi’nin İSMEK atölyelerinde çalışan kadınlarımız üretim hacmimizin önemli bir kısmını oluşturuyor” diyor.

İHRACATA BAŞLAYACAK
KOSGEB’in kadın girişimcilere yönelik oluşturduğu destek kredisine başvuracaklarını ifade eden Saniye Telci, bir yıl içerisinde 200 bin TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini de sözlerine ekliyor. Yurtdışına yönelik de pazar araştırması yaptıklarına dikkat çeken Telci, “Özellikle Avrupa, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler araştırdığımız pazarlar arasında yer alıyor.

TEB Kadın Bankacılığı aracılığıyla üye olduğumuz kadın girişimcilerden oluşan Weconnect platformundan da destek almayı hedefliyoruz. Olta vadede bir showroom açacağız” diye konuşuyor.

KİŞİYE ÖZEL TASARIM
Ölçü ve renk ayrımında özel sipariş kabul ederek küçük ilavelerle ürünleri kişiselleştirebildiklerine dikkat çeken Pınar İşmen, kişi ve kurumların özel günleri için de farklı tasarımlar yapabildiklerini belirtiyor. İşmen, farklı temaları baz alarak ürettikleri ürünlerle toplumun her kesimine ve her yaş grubuna ulaşmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

İşmen, “Örneğin, kuş desenli yastık ve lambader kombini, kuş nakışlı ajanda ve defter kılıfı, kuş motifli gümüş telkari kalem süsleri de üretiyoruz. Müzik, deniz, yıldız ve mutluluk temalı Amerikan servis ve peçeteleri, moderni günlük yaşamında tercih edenler için ürettik. İğne oyalı ve fistolu kokteyl peçeteleri, iğne oyalı kitap ayraçları ile de geleneksel tarzı sevenlere özel tasarımlar yaptık” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap