Sina Afra ‘gayrimenkulcü’ oldu

Sina Afra ‘gayrimenkulcü’ oldu

burcuSina Afra, bu kez gayrimenkul alanında yeni bir girişim yapmaya hazırlanıyor. Afra, online gayrimenkul şirketi Primarydoor ile evini satmak isteyen ev sahiplerine üç gün içerisinde peşin teklif verecek ve anlaşılması halinde evi satın alacak.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Girişimci Sina Afra, özel alışveriş sitesi Markafoni’deki hisselerini Naspers’a sattıktan sonra çeşitli yatırımlarla gündeme gelmişti. Bu süreçte Undo markası ile ayakkabı bağcığını markalaş-tırmıştı. Afra, uzun bir süredir ise tüm konsantrasyonunu kuruculuğunu yaptığı Türkiye Girişim Vakfı’na vermiş durumdaydı.

Şimdi ise önceki girişim sahalarından tamamen farklı bir alana, gayrimenkul sektörüne adım atmaya hazırlanıyor. Bunu da Türkiye’de hiç denenmemiş bir iş modeliyle yapmayı planlıyor.

AÇIK KAPI MODELİ
Online gayrimenkul satışı konseptiyle yola çıkan Sina Afra, 20 milyon TL sermayeyle Primarydoor adlı bir şirket kurdu. Sistem ise şu şekilde işleyecek: Primarydoor internet sitesi üzerinden gayrimenkulünü satmak isteyen kişi, evi ile ilgili gerekli bilgileri girecek.

Gerekli ekspertiz değerlendirmeleri yapıldıktan sonra satıcıya üç gün içerisinde bir fiyat teklifi sunulacak. Satıcının bu teklifi kabul etmesi halinde, tutarın yüzde 95’i ev sahibine peşin olarak ödenecek. Kalan yüzde 5’lik kısım ise Primarydoor’un evi satmasının ardından ev sahibine verilecek. Şirket evi satana kadar da evin tapusu
ev sahibinin üzerinde olacak.

Dairenin içerisinde gerekiyorsa tadilat da yapılabileceğini söyleyen Sina Afra, bunun ardından daireleri satışa çıkaracaklarını belirtiyor. 20 kişilik bir ekip kurduklarını ve ekspertiz değerlendirmesi için cad-de-cadde, sokak-sokak fiyat çıkaran bir algoritma hazırladıklarını ifade eden Afra, emlak fonları, gayrimenkul danışmanlığı şirketleri ve direkt ev arayanlara satış yapabileceklerini sözlerine ekliyor.

ŞİRKETİN CEO’SU OLACAK
Sina Afra, “İstanbul’da bir ev sahibinin evini satmaya karar vermesiyle satışı gerçekleştirip parasının cebine girmesi süresi ortalama 3 ay 10 gün sürüyor. Biz internet sitemizden bize evi ile ilgili gerekli bilgileri giren satıcıya 72 saat içinde ekspertiz değerlemesini yaparak bir teklifte bulunacağız” diyor.

Primarydoor, temmuz ayında faaliyete başlayacak. Sina Afra, kuruculuğunu üstlendiği şirketin aynı zamanda CEO’luk görevini de yürütecek. Alım-satım alanı Boğaz hattının dışını kapsayacak. Bunun nedeni ise Boğaz hattı içerisinde yüksek gayrimenkul fiyatları nedeniyle kısa sürede satış yapılamaması. Çünkü Afra’nın kurduğu iş modeli minimum sürede gayrimenkul satışını gerçekleştirme mantığına dayalı. Afra, Bahçeşehir, Ataşehir, Gaziosmanpaşa maslak Mashattan hattını baz alacaklarını söylüyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap