İşsizlikte yeniden yükseliş var

İşsizlikte yeniden yükseliş var

orhankaracaMevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı 0,2 puan artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı ekim ayında yüzde 10,6 olarak gerçekleşti.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Bu oran eylül ayına göre 0,2 puan yükseliş gösterdi. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı eylül ayında yüzde 10,4 düzeyindeydi.

Esasında mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı sadece eylül ayında değil, ondan önceki üç ayda da yüzde 10,4 seviyesindeydi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

525Yani işsizlik oranında dört aydan beri yatay seyir eğilimi vardı. Yaz aylarında başlayan bu yatay seyir sonbahar aylarında sona ermiş ve işsizlikte yeniden yükseliş yaşanmış bulunuyor.

TÜİK’in mevsimsel düzeltilmiş verilerine göre, ekim ayında işgücü önceki aya göre 17 bin kişi artarken, istihdamda ise 39 bin kişilik düşüş yaşandı. Bunun sonucunda da 56 bin kişi daha işsizler arasına katıldı. Böylece işsiz sayısı da 3 milyon 180 bine çıktı.

Ekonomideki büyümenin ne kadar yavaş olduğunu dikkate alırsak, işsizlikteki yükselişte şaşacak bir durum yok. Tersine, esas yaz aylarındaki yatay seyir şaşırtıcı olmuştu. Bizim hesaplarımıza göre, Türkiye’de işsizliğin mevcut seviyesinde kalması için bile yüzde 4,2 dolayında bir büyüme gerekiyor.

Ekonomideki büyüme bu oranın altında kaldığında işgücüne yeni girişleri karşılayacak kadar bile yeni istihdam yaratılamıyor. Türkiye’de büyüme dört yıldır yüzde 4’ün altında kaldığı için de işsizlik giderek yükseliyor. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı 2012 yılı ortalarında yüzde 8 dolayına kadar düşmüştü.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap