Türkiye’de en yaşanacak il Isparta

Türkiye’de en yaşanacak il Isparta

orhankaracaYaşam Endek sıralamasında ilk üçte Isparta, Sakarya ve Bolu var. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen hafta yayınına başladığı yeni bir araştırmaya göre, ülkemizdeki en yaşanabilir il Isparta. TÜİK’in 2015 yılı için hesapladığı İllerde Yaşam Endeksi’nde ilk sırayı 0,6745 değeriyle bu il alıyor.

DR. ORHAN KARACA
okaraca@ekonomist.com.tr

Endekste ikinci sırada Sakarya, üçüncü sırada ise Bolu bulunuyor. Türkiye’nin en büyük ili olan İstanbul, yaşanabilir iller sıralamasında beşinci durumda. Diğer büyük illerimiz olan Ankara ve İzmir ise daha gerilerde kalıyor. Ankara 17’nci sırada yer alırken, İzmir ise ancak 21’inci sırada yer bulabiliyor.

549Yaşanabilir iller sıralamasında en alt sıralarda ise Doğu ve Güneydoğu’daki iller var. Listede en son sırada Muş bulunurken, onun hemen üzerinde ise Mardin ve Ağrı yer alıyor.

İllerde Yaşam Endeksi araştırması, bireylerin ve hanehalklarının yaşamını objektif ve subjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik. Çalışma, ildeki yaşamın tüm boyutları ile izlenmesine ve iyileştirilmesine altlık oluşturacak bir gösterge sistemi geliştirmeyi amaçlıyor.

Endeks, konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsıyor. 41 gösterge ile temsil edilen bu boyutları da tek bir bileşik endeks yapısı içinde sunuyor. Endeks 0 ile 1 arasında değerler alıyor ve 1’e yaklaştıkça daha iyi bir yaşam düzeyini ifade ediyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap