Bist 100
9374,2
0,29%
Bist 100
Dolar/TL
31,0571
0,2224%
Dolar/TL
Euro/TL
33,6193
-0,0623%
Euro/TL
Euro/Dolar
1,0825
0,0305%
Euro/Dolar
Altın/Gram
2035,21
0,89%
Altın/Gram
Piyasaları
İncele
USD/TRY
Döviz Çevirici
TRY
USD
EUR
Hesapla

Dün yaşamını yitirmişti: Ünlü yatırımcının verdiği 12 hisse, yatırım, hayat tavsiyesi

Warren Buffett’ın neredeyse 60 yıl boyunca sağ kolu olan Charlie Munger dün yaşamını yitirdi. Munger, bir yatırım dehası olarak tanınıyor ve yatırım tavsiyeleriyle biliniyordu. İşte Munger'in yatırımcılara verdiği o tavsiyelerden bazıları:

29 Kasım 2023 | 13:55
Son Güncellenme: 29 Kasım 2023 | 21:59
Dün yaşamını yitirmişti: Ünlü yatırımcının verdiği 12 hisse, yatırım, hayat tavsiyesi

Ünlü yatırımcı Warren Buffet'in sağ kolu olarak bilinen, Berkshire Hathaway Başkan Yardımcısı; yatırım uzmanı, milyarder Charlie Munger, 99 yaşında hayatını kaybetti. 
Ünlü yatırımcı Buffett, ucuz hisse senetleri seçme konusunda ustaydı. Ancak yaklaşımını kaliteli şirketlere odaklanacak şekilde genişleten ve Berkshire Hathaway’in bir sigorta, demiryolu ve tüketim malları holdingine dönüşmesini sağlayan kişi Munger oldu. Munger 1998'de "İflas etmeden önce tasfiye olmasını umduğunuz bir işi satın almak o kadar da eğlenceli değil" demiş. Buffett ise 2018′de Munger için "Birbirimizi tanıdığımız süre boyunca, yani neredeyse 60 yıldır hiç tartışmadık. Charlie bana bir insanın başka birine verebileceği en büyük hediyeyi verdi. Beni normalde olacağımdan daha iyi bir insan yaptı. Zamanla bana pek çok iyi tavsiye verdi. Charlie sayesinde daha iyi bir hayat yaşadım" yorumunu yapmıştı. Yatırım dünyasına göre Buffett gibi Munger de keskin zekâsı ve iş, yatırım ve yaşamla ilgili sözleriyle ün kazanmıştı. Tüm bunlar Berkshire'ı büyük bir başarıya götürdü. İşte 2.6 milyar dolar serveti olan Munger'in yıllar içindeki bazı yatırım tavsiyeleri: 
 

1 1- Bir aptalın bile yönetebileceği işe yatırım yapın

1- Bir aptalın bile yönetebileceği işe yatırım yapın Munger, 2009 yılında, iş dünyasına bakışının Berkshire'ın yatırım kararlarına nasıl yön verdiğini açıklarken şunu söylemiş: "Herhangi bir aptalın yönetebileceği bir işe yatırım yapın. Çünkü bir gün bir aptal yönetecektir. Eğer biraz kötü yönetime dayanamayacaksa, o iş pek de iyi bir iş değildir. Biz kötü yönetim aramıyoruz, buna dayanabilsek bile". Bu görüşü Warren Buffet de paylaşıyordu.

2 2- Hisse senedi seçme sırrı

2- Hisse senedi seçme sırrı "Sizi elde etmek için can atan iki talibiniz varsa, ancak biri diğerinden çok daha iyiyse, diğerini değil onu seçersiniz. Hisse senedi satın alma fırsatlarını bu şekilde filtreliyoruz. Fikirlerimiz çok basit. İnsanlar bizden gizemler isteyip duruyor ama bizim sahip olduğumuz tek şey 'en temel fikirler"

3 3- Bilmiyorsanız çeşitlendirme yapın ama...

3- Bilmiyorsanız çeşitlendirme yapın ama... "Hiçbir şey bilmeyen yatırımcı çeşitlendirme yapmalıdır, ancak eğer bir uzmansanız bu çılgınlıktır. Yatırımın amacı, çeşitlendirme yapmamanın güvenli olduğu durumları bulmaktır. Hayatınızın fırsatına sadece %20 yatırırsanız rasyonel davranmamış olursunuz. Çok nadiren iyi bir fikirden istediğimiz kadar satın alabiliyoruz"

4 4- Akıllı yatırımların tümü değer yatırımıdır

4- Akıllı yatırımların tümü değer yatırımıdır Munger, "Akıllı yatırımların tümü değer yatırımıdır; ödediğinizden fazlasını elde etmektir. Hisse senedine değer verebilmek için işe değer vermelisiniz" görüşünü paylaşıyor.

5 5- Toksik insanları hayatınızdan çıkartın

5- Toksik insanları hayatınızdan çıkartın Munger, bu yılın başlarında yaptığı bir konuşmada ise başarının birlikte çalıştığınız kişilere bağlı olabileceğini söylemiş ve toksik insanların başarıya giden yolu engelleyebileceği düşüncesini paylaşmıştı. Munger, "Hayatın en büyük dersi onları (toksik insanlar) hayatınızdan çıkarmaktır ve bunu hızlıca yapın. Kazandığınızdan daha az harcamak, akıllıca yatırım yapmak, toksik insanlardan ve toksik faaliyetlerden kaçınmak, hayatınız boyunca öğrenmeye devam etmek çok basit. Tüm bunları yaparsanız, başarılı olacağınız neredeyse kesindir. Eğer yapmazsanız, çok fazla şansa ihtiyacınız olacaktır." demişti.

6 6- Balığın olduğu yerde balık tutma konusunda iyiyiz

6- Balığın olduğu yerde balık tutma konusunda iyiyiz Munger bilgili yatırımcıların hatalardan kaçınmak için kendi uzmanlık alanlarına odaklanmaları gerektiğine inanıyordu. Munger özellikle güçlü markaların ve sadık müşterilerin gücüne değer veriyordu. Munger "Balık tutmanın ilk kuralının balığın olduğu yerde balık tutmak olduğunu söyleyen bir arkadaşım var. Balıkçılığın ikinci kuralı ise ilk kuralı asla unutmamaktır. Biz balığın olduğu yerde balık tutma konusunda çok iyiyiz" demişti.

7 7- Büyük para alım satımda değil, beklemededir

7- Büyük para alım satımda değil, beklemededir Munger, yatırımda beklemenin önemli olduğunu düşünüyordu. Munger, hisse senedi seçiminde başarının anahtarının bazen yıllarca hiçbir şey yapmamak ve zamanı geldiğinde "agresif" şekilde tetiği çekmek olduğunu düşünüyordu. Munger "Büyük para alım satımda değil, beklemededir" diyordu.

8 8-Hayatını geriye doğru yaşa

8-Hayatını geriye doğru yaşa Munger, 93 yaşındaki Buffett’a hayatını nasıl yaşaması gerektiğine dair bir tavsiye vermiş. Munger, "ölüm ilanınında nasıl yazılmasını istiyorsa öyle yazmalı ve sonra da hayatını buna göre yaşamalı" demiş. Munger, sondan başlamanın “kötü bir fikir olmadığını” söylüyor: "Ölüm ilanımı hayatımı nasıl yaşadıysam öyle yazdım".

9 9- Çok başarılı insanların 3 özelliği

9- Çok başarılı insanların 3 özelliği "Alışılmadık derecede iyi bir sonuç elde eden hemen hemen herkesin üç özelliği vardır: Çok zekidirler, çok sıkı çalışmışlardır ve çok şanslıdırlar. Süper başarılılar listesine girmeleri için bu üçünün de olması gerekir. İki ya da üç kez şansınızın yaver gitmesini nasıl sağlayabilirsiniz? Cevap, erken başlayıp uzun süre denemeye devam edebilirsiniz, belki bir ya da iki tane elde edebilirsiniz."

10 10- 2 şeyden kaçınmalısınız

10- 2 şeyden kaçınmalısınız "Nelerden kaçınmalısınız? Çok kolay bir cevap: Tembellik ve Güvenilmezlik. Eğer güvenilmezseniz, erdemlerinizin ne olduğu önemli değildir. Derhal çöker gidersiniz. Yapmaya sadakatle bağlı olduğunuz şeyi yapmak davranışlarınızın otomatik bir parçası olmalıdır."

11 11- Öğrenmeye devam edin

11- Öğrenmeye devam edin "Her gününüzü uyandığınızda olduğunuzdan biraz daha bilge olmaya çalışarak geçirin". "Rekabetçi bir konuda iyi olmak istiyorsanız, bunun üzerinde düşünmeli ve çok pratik yapmalısınız. Öğrenmeye devam etmelisiniz çünkü dünya sürekli değişiyor ve rakipler öğrenmeye devam ediyor. Yatağa, kalktığınızdan daha bilge bir şekilde girmelisiniz. Yapmaya çalıştığınız şeyde ustalaşmaya çalıştıkça ki bunu yapan insanlar neredeyse hiçbir zaman tamamen başarısız olmazlar, çok az kişi başarısız olmuştur. Yavaş yükselebilirsiniz ama yükseleceğinizden emin olabilirsiniz".

12 Yetenek ve tutku

Yetenek ve tutku "Yetenekli olduğunuz bir konuda tutkunuz varsa daha başarılı olursunuz. Warren bale yapsaydı, kimse onun adını duymazdı"
0

 • ALTIN GRAM - TL 2035,21 0,89%
 • ALTIN ONS 2038,25 0,67%
 • BIST 100 9374,2 0,29%
 • DOLAR/JAPON YENI 150,407 -0,065%
 • DOLAR/KANADA DOLARI 1,35004 0,12088%
 • DOLAR/RUS RUBLESI 93,625 0,456%
 • DOLAR/TURK LIRASI 31,0571 0,2224%
 • EURO/DOLAR 1,0825 0,0305%
 • EURO/TURK LIRASI 33,6193 -0,0623%
 • STERLIN/DOLAR 1,2679 0,14059%
EKONOMİST YENİ SAYI
Ekonomist Dergisini takip etmek için abone olun.
ABONE OL