Yeni tarım politikası umutla bekleniyor - Ekonomist

Yeni tarım politikası umutla bekleniyor

Yeni tarım politikası umutla bekleniyor

Tarım sektörü 2020 yılında Tarım Şura’sı sonrası uygulanacak yeni politikalara odaklandı. Şura sonrası çizilen yol haritasında, planlama, girdi, örgütlenme, finansman, gıda güvenliği, ulaşılabilir fiyat ve ürün pazarlaması gibi başlıklar ön plana çıkıyor.

SİBEL ATİK
[email protected]

Türkiye tarımda birçok sorunla 2019 yılını geride bıraktı. 2019, desteklerin yetersiz kaldığı, girdi fiyatlarının genel enflasyonun üzerinde arttığı ve üreticilerin bütçelerinin açık verdiği, hayvan sayısındaki artışa rağmen et fiyatlarının düşmediği, ihraç edilen tarım ürünlerinde dönüşlerin arttığı zorlu bir yıl olarak kapandı.

Tarımda 22 milyar TL desteğin açıklandığı 2020 yılının ise hem çiftçi hem de tüketicinin doğrudan etkilendiği yeni politikaların devreye girdiği bir yıl olması bekleniyor.

ŞURA’DAN NELER ÇIKTI?
Hükümet kasım ayında Beştepe’de düzenlediği Tarım Şurası ile 2020’de yeni dönemin başlayacağını duyurmuştu. Tarım ve Orman düzenlediği III. Tarım Orman Şurası sonrasında 60 maddelik Sonuç Bildirgesi açıklanmıştı.

Buna göre 2020 yılında yeni uygulamalarla güçlü olduğumuz alanlarda tarımsal üretimin artırılması, girdi maliyetlerinin azaltılması, fiyat dalgalanmalarının azaltılarak gıda enflasyonunun düşürülmesi, kooperatif marketleriyle üretimin tüketiciye direkt ulaşması hedefleniyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesinde kurulan Sera A.Ş., 2020’den itibaren çiftçilerle alım garantili sözleşme imzalayacak.

Üreticiden alınan ürünler işlenerek kooperatif marketleri üzerinden aracısız olarak tüketicilere ulaştırılacak. 2020 yılında 500 kooperatif marketiyle gıda ürünlerinin daha uygun fiyata satışa sunulması gündemde.

UYGULAMA BEKLENİYOR
Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD) Başkanı Hüseyin Demirtaş, alınan kararları genelde olumlu bulduklarını ve bunların hayata geçirilmesini beklediklerini ifade ediyor.

Demirtaş, “Tarım sektörümüzün küresel güçlerin çarkları içinde ezilmemesi için kooperatifçiliğe ve yerli üretimin güçlendirilmesine dayalı ulusal bir tarım politikasının geliştirilmesi önerisi, tüm tarım sektörü temsilcilerinin özlediği ve beklediği bir mesajdır” diyor.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel ise tarım ve hayvancılığa yatırım yapılması gerektiğini söylüyor.

HÜSEYİN DEMİRTAŞ TZD GENEL BAŞKANI
“DESTEKLER YETERSİZ KALIYOR”

“Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesinde ‘Bütçeden ayrılacak kaynak gayrisafi milli hasılanın yüzde 1’inden az olamaz’ deniyor. Ancak rakam asgari sınırın çok altında.

Bu durum yüksek girdi fiyatları ve düşük üretici fiyatları arasındaki makasın açılmasıyla birleşince üretici yeterli kazanç sağlayamadığı için üretimden vazgeçiyor.

Bütçeden tarımsal destekleme programları için ayrılan kaynağın 2019 yılında asgari 40,2 milyar TL, 2020 yılında ise 40,5 milyar TL olması gerekirdi. Desteklemeye ayrılan miktarlar ise 2019 yılında 16,9 milyar TL, 2020 yılında 22 milyar TL oldu.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap