Start up’lar için 17 özel yarışma - Ekonomist

Start up’lar için 17 özel yarışma

Start up’lar için 17 özel yarışma

Üniversitelerden finans dünyasına kadar birçok kurum start up’lara yönelik yarışmalar düzenliyor. Bu yarışmalara katılan girişimciler mentorlardan destek alarak projelerini hayata geçirme fırsatı buluyor.

BURCU TUVAY
[email protected]

Katılımcılar aynı zamanda para ödüllerinin de sahibi oluyor. Son yıllarda üniversiteler, finans dünyası, sivil toplum kuruluşları ve holdingler girişimcilik ekosistemini desteklemek adına yarışmalar düzenliyor.

Girişimcilik yarışmaları, toplumun, özellikle de gençlerin girişimciliğe ve inovasyona olan ilgisini artırarak mevcut potansiyeli ortaya çıkarmaya katkı sağlıyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

Bu gibi yarışmalar gençlerin öğrenme ve uygulama deneyimi kazanarak kariyer hedefleri oluşturmalarında yön gösterici bir rol oynuyor.

Girişimci yarışmaları, ortaya çıkan ürünün ya da projenin ticarileşmesini sağlayarak, iş fikrini endüstriyel bir ürüne de dönüştürebiliyor. Haberimizde start up’lara yönelik düzenlenen 17 yarışmayı ve başvuru koşullarını araştırdık.

GELECEĞİN PERAKENDE DÜNYASI
MediaMarkt, MediaMarkt Startup Chal-lenge’19 ile geleceğin perakende dünyasını bugünün inovatif fikirleriyle geliştirmeyi hedefliyor.

Geleceğin teknolojilerini kurgulayan şirketler ile perakendeyi yeniden şekillendirecek girişimciler bir araya getiriliyor. MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, “Tekzen işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz MediaMarkt Startup Challenge’da ilk üçe giren projeleri ödüllendiriyoruz” diyor.

Yarışmada birinci olan projeye, Münih’te gerçekleşecek Retailtech Hub Progra-mı’na katılmanın yanı sıra Silikon Vadisi’nin en aktif yatırımcıları arasında olan Plug and Play’in girişimci ağına dahil olma fırsatı da veriliyor.

KADIN START UP’LARA ÖZEL
Visa, 2015 yılından bu yana ödeme sistemlerinde inovasyonu teşvik etmek amacıyla Visa Everywhere Initiative yarışmasını düzenliyor.

Visa, start up’lara yönelik yarışmasını bu yıl ilk kez dünya çapında sadece kadın start up’lara özel gerçekleştirdi. En az bir kadın kurucusu olan şirketler yarışmaya başvurabiliyor.

Visa Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Berna Ülman, “Yarışmanın her bir kategorideki kazananı,100 bin dolarlık büyük ödül ve aynı zamanda mentorluk desteği, Visa ürün ve programları ile ödeme sektöründeki uzmanlara erişim olanağı elde etti” diyor.

HİKAYELERİ DÜNYAYLA PAYLAŞILIYOR
Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY (Ernst & Young), World Entrepreneur Of The Year (Dünya Yılın Girişimcisi Programı) ile başarılı ve büyüyen işler kuran girişimcileri ödüllendiriyor, onların hikayelerini tüm dünyayla paylaşmalarına yardımcı oluyor.

Yılın Girişimcisi ödülünün sahibi Monako’da düzenlenen ‘EY Dünya Yılın Girişimcisi’ yarışmasında Türkiye’yi temsil ediyor. EY Türkiye Ülke Başkanı Metin Canoğulları, “Adaylarımızı, girişimcilik ruhu, stratejik bakış açısı, sosyal ve kültürel etki, finansal performans, bireysel/kurumsal sosyal sorumluluk, saygınlık ve yenilikçi anlayış gibikriterler doğrultusunda değerlendiriyor ve fark yaratan projeleri ödüllendiriyoruz” diye konuşuyor.

SAN FRANCISCO’DA İLHAM TURU
Girişimcilik Vakfı (GİRVAK) ve Google Türkiye, ülkemizde tekno girişimlerinin sayısının artırılması amacıyla, üniversitede yazılım okuyan veya teknoloji konusunda kendine güvenen girişimcilik ruhuna sahip öğrenciler için Android Akademi’yi hayata geçirdi.

Programa her üniversiteden öğrenciler katılabiliyor. GİRVAK Genel Müdürü Mehrü Aygül, “Son yarışmada kazanan üç ekibi San Francisco’da bir ilham turuna götürdük ve networklerinin gelişmesi için çalıştıkları alanlardaki girişimcilerle bir araya getirdik” diyor. Yarışmanın bu yılın sonunda tekrar düzenlenmesi planlanıyor.

CEMAL ONARAN GARANTİ BBVA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
“KADIN GİRİŞİMCİLERİMİZİ HİKAYELERİNİ PAYLAŞMAYA DAVET EDİYORUZ”

“Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nı, Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle bu yıl 13’üncü kez düzenliyoruz.

Kadın girişimcilere destek olmak ve onları cesaretlendirmek amacıyla yola çıktığımız bu yarışmada, başarı hikayesini Türkiye’ye duyurmak isteyen tüm kadın girişimcilerimizi bizlerle hikayelerini paylaşmaya davet ediyoruz.

Yarışma kapsamında, ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’nin yanı sıra, ‘Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi’, ‘Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimci’ ve ‘Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi’ olmak üzere dört ayrı kategoride ödül veriyoruz. Adaylar, yarışmaya www.garantibbvakadingirisimci.com adresindeki formu doldurarak 31 Ağustos’a kadar başvurabiliyor.”
İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap