20 milyon TL’ye gıdayı patlatacak

20 milyon TL’ye gıdayı patlatacak

Atasay Grubu’nun yeme içme alanındaki yatırımlarını çatısı altında topladığı Q Gıda yurtdışına açılıyor. HuQQa markasıyla ilk adımı aralık ayında Dubai’de atacak olan grup, ardından 2018’de ikinci restoranı Almanya’da açacak.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Atasay Grubu, yurtiçinde de farklı markalarıyla beş yeni noktada restoranlar açmayı planlıyor. Bu yatırımlar için harcanacak kaynak ise 20 milyon TL olacak. Kuyumculuk sektöründe 80 yıla yakın bir geçmişe sahip olan Atasay Grubu’nun yeme içme alanındaki yatırımlarını çatısı altında topladığı Q Gıda, yurtdışında büyümek üzere çalışmaları hızlandırdı.

HuQQa, The Market, Qurabiye, HuQQabaz ve LiQQit alt markalarıyla yeme içme sektöründe dört yıldır yatırımları olan grup, Türkiye’deki beş restoran zincirine bu yıl beş yeni nokta daha eklemeyi hedefliyor. Yurtdışında ise Dubai ve Almanya’da restoran açmaya hazırlanan grup, yeni restoran yatırımlarına yaklaşık 20 milyon lira kaynak ayırdı.

Geçen yıl 56 milyon TL ciro yapan ve bu yıl 80 milyon TL’ye ulaşmayı hedefleyen Q Gıda, 2020 yılında her gün 1 milyon TL ciro hedefiyle yatırımlarına yön veriyor. Yeme içme alanında dünya çapında bir oyuncu olmayı hedeflediklerini ifade eden Q Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Uras, Dubai ve Almanya için görüşmelerin neticelendiğini anlatıyor.

DUBAİ’DEN BAŞLIYOR
Yurtdışında ilk aşamada yakın coğrafyalarda büyümek isteyen grup, ilk adımı HuQQa’yı aralık ayında Dubai’ye taşıyarak atacak. Dünyanın en çok turist çeken alışveriş merkezlerinin başında gelen The Dubai Mall’da restoran açacaklarını belirten Ahmet Uras, “Dubai’de HuQQa’nın yanı sıra The Market de faaliyet gösterecek. Bu iki markamızla The Dubai Mall bünyesinde yaklaşık bin 500 metrekarelik alanda hizmet vereceğiz” diyor.

Almanya Mannheim’de yer alan projenin inşaatına ise 2018 yılında başlanacak ve yılın ikinci çeyreğinde restoran açılacak. Ahmet Uras, bu sayede Turquality için gerekli girişimlere de başladıklarını anlatıyor. Uras, bu destekle yurtdışındaki zincire yeni restoranlar ekleyeceklerini kaydediyor.

ANADOLU’YA AÇILIYOR
HuQQabaz markasının yurtiçindeki büyüme planlarında yeni lokasyonlar var. Yıl sonuna kadar Vadi İstanbul AVM, İstanbul Yalı Ataköy restoranlarını açmayı planlayan grup, eylül ayında ise Emaar Square Mall’da restoran açacak.

Yıl sonuna kadar Gaziantep Iconova AVM’de de bir HuQQabaz şubesi açılacak. Ahmet Uras, “Bursa Sur Yapı Marka AVM ile sözleşme aşaması devam ediyor. Bu yatırımlara ek olarak İstanbul ve Antalya’da yeni HuQQabaz açılması için görüşmelerimizi sürdürüyoruz” diyor.

YATIRIMDA YENİ MODEL
HuQQabaz için özel bir yatırım modeli geliştirdiklerini söyleyen Ahmet Uras, yatırımcılar ile birlikte hareket ettiklerini anlatıyor. Buna göre bir yatırımcı kendi özel mülkü ile başvurup mülkü üzerinde HuQQabaz açma talebinde bulunduğunda iç dizaynı yapılıyor.

Yatırımcı mekanı sağladıktan sonra işletmeyi kendilerinin üstlendiğini belirten Uras, kriterleri ise şöyle anlatıyor: “Bir lokasyonda HuQQabaz açılabilmesi için minimum 500-600 metrekare büyüklüğüne sahip bir alan olması gerekiyor. Bunun en az yüzde 50’si açık alana sahip olmalı.

İlgili mekanın konsept projemize uygun hale getirilmesi için de metrekare başına ortalama 3 bin 500 ile 4 bin 300 TL arasında bir yatırım maliyeti bulunuyor. Böylece 500 metrekarelik bir alan için ortalama 2 milyon TL’lik yatırım yapılması gerekiyor”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap