Avrupa’nın en büyük ‘outlet’ini yapacak

Avrupa’nın en büyük ‘outlet’ini yapacak

Ankaralı Besa Grup, gayrimenkul, AVM işletmeciliği, enerji ve GSM operatörlüğü alanlarında faaliyet gösteriyor. Şirket, Bodrum’da The BO Viera ve Ankara’da Kent İncek projelerini üretiyor. Şimdi de Avrupa’nın en büyük outletini kurmaya hazırlanıyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
lgokmen@ekonomist.com.tr

miral gemisi inşaat sektörü olan Ankaralı Besa Grup, bugüne kadar 5 bin konut ve bir o kadar da işyeri üretti. Faaliyette olduğu alanlara AVM işletmeciliği, enerji ve GSM operatörlüğünü de ekleyen grup, büyümesinde hız kesmedi.

Grup, Bodrum Küçükbük Koyu’nda lüks The BO Viera projesi ile Ankara’da Kent İncek projesini üretti. Şimdi de Ankara Eskişehir Yolu’nda 300 milyon TL’lik yatırımla Avrupa’nın en büyük outletini kurmayı planlıyor.

300 MİLYON TL YATIRACAK
Besa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Salih Bezci, Ankara’da bin dönüme yakın arazilerinin olduğunu belirtiyor. Bezci, “Önümüzdeki 2-3 yıl içinde Ankara Eskişehir Yolu’nda Avrupa’nın en büyük outletini yapmayı planlıyoruz. 300 milyon TL’lik yatırım yapacağımız bu proje kapsamında 4 bine yakın konut da bulunuyor” diyor.

İnsanların yaşam standartlarının yükselmesiyle nitelikli konut talebinin arttığına dikkat çeken Salih Bezci, önümüzdeki dönemde kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazanacağına da vurgu yapıyor. Paris, Londra gibi kentlerdeki dönüşümlerin de sektöre örnek olduğuna işaret eden Bezci,

“Ülkemizde dönüşüm yaparken 24 saat yaşayan kentler yaratmak için karma projelere odaklanılmalı. Ayrıca çevre dostu, doğal kaynakları koruyan binalar yapmaya da özen göstermeliyiz” diye konuşuyor. Ankara merkezli gayrimenkul yatırımlarıyla öne çıkan Besa Grup, Hilton’un Curio markasını yanına alarak Bodrum Küçükbük’te 200 milyon dolarlık yatırımla 330 konut ve 80 odalı bir otelden oluşan The BO Viera projesini yapıyor.

İlk etabı 2019’da tamamlanacak olan projenin 2022’de bitirilmesi planlanıyor. Ankara’da Kent İncek adıyla 200 milyon TL’lik yatırımla 600 konut üreten grup, bu projeyi de üç yıl içinde tamamlamayı planlıyor.

BESA’NIN DİĞER İŞLERİ
Besa’nın başka alanlarda da işleri var. Şirketin Ankara Haymana’da 4 megavatlık güneş enerjisi yatırımı bulunuyor. Salih Bezci, Konya Karaman’da 12 megavatlık ve Afyon Çay’da 30 megavatlık ruhsat bekleyen iki yeni güneş enerjisi yatırımlarının bulunduğunu da vurguluyor.

Foniva adıyla STH lisanslı operatörü de bulunan grup, beş yıldan bu yana kurumsal operatör olarak şirketlere ses, internet ve SMS hizmeti veriyor. Bu şirketin yaklaşık 15 milyon TL’lik cirosu bulunuyor.

Grubun Ankara’da üç AVM yatırımı da mevcut. Armada AVM ve Panora AVM’de ortak olan grup, tek başına sahibi bulunduğu Galleria AVM’yi yıkıp yerine 100 milyon TL’lik yatırımla cadde mağazalarının bulunduğu yeni bir AVM inşa etti. Yeni AVM’nin nisan ayı içinde açılması planlanıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap