Dominik üzerinden Amerika’ya açılacak

Dominik üzerinden Amerika’ya açılacak

Kılıç Holding, Dominik’te 18 milyon TL yatırımla 20 bin ton kapasiteli bir tesis açmaya hazırlanıyor. Şirket, bu tesis aracılığıyla önümüzdeki iki yılda Amerika pazarında büyümeyi hedefliyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com.tr

Ortadoğu pazarını da gözüne kestiren şirket, 2016’da 142 milyon dolar olan ihracatını bu yıl yüzde 30 artırmayı planlıyor. Kılıç Holding, bu yıl yeni yatırımlara ise 40 milyon TL harcayacak.

1990 yılında akuakültür sektörüne 50 ton kapasiteli küçük bir kafesle giren Kılıç Holding, bugün 65 bin tonluk kapasitesiyle dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi haline geldi. 37 ülkeye ürün gönderen şirket, ihracatını artırmak için yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Dominik’te 18 milyon TL’lik yatırımla bir tesis kurmak için harekete geçen şirket, buradan Amerika’ya açılmayı planlıyor.

Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ersin Kılıç Kızıltan, halihazırda Amerika’ya yıllık bin 500-2 bin ton civarında ihracat yaptıklarını söylüyor. Kızıltan, “Dominik’teki tesisimiz 20 bin ton kapasiteli olacak. Bu kapasitenin tamamını önümüzdeki birkaç yıl içinde burada değerlendirmeyi hedefliyoruz” diye konuşuyor.

DÜNYA DEVİ
Yaklaşık 65 bin ton deniz balığı ve 5 bin ton alabalık, 150 bin ton balık yemi ve 225 milyon adet yavru balık üretimi olan Kılıç Deniz, çipura ve levrekte dünyanın en büyük su ürünleri şirketi. Türkiye’de üretilen çipura ve levreğin yüzde 35’ini tek başına Kılıç Deniz sağlıyor. Şirketin satışlarının yüzde 70’i ihracattan, yüzde 30’u iç pazardan geliyor.

37 ülkeye ihracat yapan şirketin odağındaki pazarlardan birini de Ortadoğu oluşturuyor. Şirket, geçtiğimiz ay Umman’a uçakla 1,2 milyon adet yavru çipura balığı ihracatı gerçekleştirdi.

Dünyada uçakla yapılan en yüksek adetli balık ihracatını gerçekleştiren Kılıç Holding, bu potansiyelini tüm Ortadoğu’ya yaymayı hedefliyor. Geçen yıl yüzde 30 büyümeyle ihracatını 142 milyon dolara çıkaran şirket, 2017’de yeni yatırımların da ivmesiyle ihracattayine yüzde 30’luk büyüme hedefliyor.

40 MİLYON TL YATIRIM
Ağırlıklı olarak Bodrum tarafında çiftlikleri bulunan Kılıç Holding, Ortadoğu’da büyüme hedefleri doğrultusunda Mersin tarafında çiftlik kurmayı planlıyor. Kılıç Holding, 2017 yılında yeni kafes, kapasite artırımı gibi projelere toplam 40 milyon TL’lik yatırım yapacak.

700 milyon TL olan cirosunu bu yıl 1 milyar TL’ye çıkarmayı planlayan Kılıç Holding, yatırım fonlarının da dikkatini çekiyor. 2010 yılında National Bank of Kuwait (NBK) ile ortaklık yapan ama 2015 yılında hisselerini geri alan şirket, önümüzdeki dönemde yeni stratejik ortaklıklara sıcak bakıyor. Özellikle Amerika ve Avrupa’dan fonlarla görüşmeleri olduğunu söyleyen Ersin Kılıç Kızıltan, “Fon ortaklığının yanı sıra Norveç’te halka arz gibi farklı teklifler alıyoruz. Bunları değerlendiriyoruz” diyor.

PERAKENDEYE YEŞİL IŞIK
“Kaptan Kılıç” markasıyla Bodrum’da balık marketleri bulunan Kılıç Holding, perakende sektörüne de yeşil ışık yakıyor. Bu yılın başında Bodrum’da Kaptan Kılıç Fast Food markasıyla iki nokta açtıklarını ve büyük ilgi gördüğünü söyleyen Ersin Kılıç Kızıltan, “İç pazarda balık tüketimini artırmak için farklı çalışmalarımız var. Bu konseptin ilgi görmesi bizi umutlandırdı.

Kaptan Kılıç markalı bir perakende konsepti üzerinde çalışıyoruz. Bunu farklı şirketlerle ortak olarak da yapabiliriz” diyor. İki yıl önce orkinos çiftliği satın alarak bu işe giren şirketin planları arasında midye üretimi de var. Şirket, İzmir’de kültür midyesi üretmek için çalışmalar yapıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap