Golf turizminde yatırım ihtiyacı var

Golf turizminde yatırım ihtiyacı var

Golf turizmi, turizmde yaşanan toparlanmayla birlikte parlak günlerine geri döndü. Golfün kalesi Belek, bu yıl 560 bin 669 oyun sayısına ve 135 bin oyuncuya ulaşmaya hazırlanıyor. Bu artışla mevcut kapasiteler dolduğu için yeni yatırımlar bekleniyor.

LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER
[email protected]

Türkiye’nin turizmde en güçlü kalemlerinden biri olan golf turizmi, bu yıl en parlak dönemini yaşıyor. Türkiye genelinde uluslararası standartlarda 23 golf sahası var. İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerdeki golf sahaları kulüp üyeliğiyle iç pazara yönelik çalışıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Yabancılar ise daha çok Belek’teki golf sahalarını tercih ediyor. Türkiye’de golf turizminin başkenti olarak anılan Belek’te 2019 yılı sonu için zirve yılı 2014’ün 513 binlik rakamının aşılıp 560 bin 669 oyun sayısına ve 135 bin kişiye yakın oyuncuya ulaşılması hedeflendi.

İlk sekiz aylık dönemde yakalanan rakamların beklentileri doğrular nitelikte olduğuna dikkat çekiliyor. Belek’teki tesisler tam kapasiteyle çalıştıkları için 2020 yılında da benzer rakamlar hedefleniyor.

AVRUPA’DA DA GÖZDE
Akdeniz Çanağı’nda İspanya’da 300, Tunus’ta 16, Fas’ta 12, Portekiz’de 80 golf sahası bulunuyor. Ancak 30 km’lik bir alanda havalimanı, 50 lüks 5 yıldızlı otel, birbirine yakınlığı 10-15 dakika olan 18 golf sahası bulunan Belek, bu yapısıyla tek bölge olma niteliği taşıyor ve Avrupa’nın da golf başkenti olarak anılıyor.

Belek, 12 ay golf oynanabilen bir iklime sahip olmasıyla da öne çıkıyor. 2008 yılında Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği’nden (IAGTO) Avrupa’da Yılın En İyi Golf Bölgesi ödülünü alan bölge, Türkiye’nin turizme en çok katkı yapan bölgesi konumunda.

2014 yılında 513 bin oyuna ev sahipliği yapan Belek, 2016 yılında krizin etkisiyle 314 milyon 482 bin oyuna kadar gerilemişti. Bu yıl ise zirve yaparak 560 bin 669 oyun rakamına ulaşılması bekleniyor.

GOLF’TE GELİR YÜKSEK
Golf turistleri, kış döneminde Belek’e uçak ve dört oyun dahil 900 Euro’luk bir haftalık paket turla geliyor. Golfün yüksek sezonu olan mart-nisan döneminde ise paket tur fiyatı bin 500 Euro’ya çıkıyor.

Belek’e yılda 135 bin ile 150 bin arasında golf turistinin geldiği ve bunların 1 Eylül-31 Mayıs arasında ekstralarla birlikte 250 milyon Euro’luk gelir bıraktıkları tahmin ediliyor.

Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) Genel Müdürü Bekir Akkaş, turizmin nitelikli alanı olan golf turizmini geliştirebilmek için yeni yatırımların desteklenmesi gerektiğini söylüyor.

Turizmde dengeli fiyat politikaları oluşturulması gerektiğine işaret eden Akkaş, doğru ve etkili pazarlama ve bölgeye direkt uçuşların artırılmasıyla birlikte hedeflerin daha da büyüyebileceğine vurgu yapıyor.

Bu yıl direkt uçuşların artmasıyla turist sayısının arttığına da dikkat çekiyor. Akkaş, “Ortadoğu’dan direkt uçuşla turist geldi. Bu kış özellikle İngiltere, İskandinavya, Çekya ve Polonya pazarlarından artış bekliyoruz” diyor. |

YENİ SAHA BEKLENTİSİ
Golf sporu her geçen yıl büyüme gösterirken dünya genelinde 65 milyon amatör golfçü bulunuyor. Güney Kore’de 5 milyon, ABD’de 28 milyon, Avrupa’da 2,5 milyon golfçü var. Belek’te 14 tane 18 delikli, 4 tane de 9 delikli olmak üzere 18 golf sahası bulunuyor. Türkiye genelinde ise toplam 23 golf sahası hizmet veriyor.

Turizmi 12 aya yaymada Belek bölgesi öne çıkıyor. Dünya standartlarında golf sahaları ve otelleri ile Belek’te eylül-haziran döneminde golf turizmi yapılıyor. Ancak mevcut golf sahası sayısının gelen talebi karşılayamadığına işaret ediliyor.

Sektör, golf sahası olarak ön izin ve tahsis verilen Kuşadası, Bodrum Pamucak, Söke, Marmaris, İzmir ve Tarsus’taki sahaları bekliyor. Bunun yanı sıra Kapadokya, Bolu-Abant, Kastamonu, Samsun ve Artvin gibi bölgelerin de golf turizmi için düşünülmesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

GÜVENLİ ÜLKE OLMAK ÖNEMLİ
Uluslararası Golf Birliği (İAGTO) Türkiye Başkanı, Antalya Golf İhtisas Spor Kulübü Başkanı ve Montgomerie Maxx Royal Golf Club Genel Müdürü Cahit Şahin, bu yıl turizmde yaşanan olumlu gelişmelerin golf, kongre ve kültür turizmine olumlu etki yaptığını, yıl sonu için konulan hedeflerin yakalanacağını vurguluyor.

Şahin, “Golf insanların hobisi. Hobilerini yaparken keyif almak, güven duymak istiyorlar. Ülkemiz yeniden güvenle gelinebilen bir ülke oldu” diyor. Türkiye’de normal bir turist 650-700 dolarlık harcama yapıyor. Golf turistinin harcamasının ise 1.200-1.500 dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Normal turist 5-6 gün konaklarken golf turisti ise minimum yedi gün kalıyor ve beş gün golf oynuyor. Eylül-haziran ortası düşük sezonda gelen bu turistler bu dönemde boş olan tesisleri de dolduruyor.

Belek, 12 ay çalışan tesisleriyle, gelir seviyesi yüksek misafirleri ağırlayıp diğer bölgelere göre daha yüksek fiyatla çalışmasıyla j biliniyor. Bu yıl Belek’e İngiltere’den direkt uçuşların konulması ingilizlerde yüzde 35’lik artış sağ-1 lamış durumda. Güney Kore, Çin, Japonya gibi ülkelere yönelerek turist sayısının artırılabileceği ifade ediliyor.

LOBİ ETKİNLİKLERİ
THY’nin ana sponsorluğunda altı yıldır düzenlenen Turkish Airlines Open Golf Turnuvası, bu yıl 7-10 Kasım tarihleri arasında Belek’te gerçekleştirilecek. Dünyanın seçilmiş 78 golf oyuncusunun bu turnuvaya katılmak amacıyla şu anda European Golf Turnuvası’nda kategoriye girmek için çalıştığına dikkat çekiliyor.

Dünyada 5 milyar insanın izlediği bu etkinlik Türkiye’nin turizmde ciddi lobi yapmasını sağlıyor. Tiger Woods, Justin Peter Rose, Rori Mcllroy gibi dünyaca ünlü oyuncular geçtiğimiz yıllarda THY turnuvasında misafir edilmişti. Bu yıl da bu oyuncuların gelmesiyle birlikte Türkiye’nin golfte dünyada yeri olduğunun ortaya konulacağına ve ciddi bir tanıtım yapılacağına vurgu yapılıyor.

OSMAN AYIK / TÜRKİYE OTELCİLER FEDERASYONU (TÜROFED) BAŞKANI
“GOLF TURİZMİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLIYOR”
“Genel anlamda sezon iyi geçti. Yaz bitimiyle birlikte golf ve spor turizmi canlanır. Çeşitlilik ve ürün derinliğinin sağlanması, nitelikli turiste hitap etmesi bakımından golf turizmi önemli.

Farklı gelir gruplarına hitap edip sürdürülebilirliğe katkı vermesi ve tesislerin 12 ay kullanımını sağlaması bakımından da golf önemli bir turizm dalı.”

FİRUZ B. BAĞLIKAYA / TÜRSAB BAŞKANI
“YENİ TESİSLER YAPILMALI”
“Tesislerimiz 12 ay çalışıyor ama golf turizmi beş aya sıkışmış durumda. Yılın 12 ayı uçak seferleri konulması, golf sahalarının gece aydınlatılması gibi uygun koşullar yaratılırsa daha fazla turist alınabilir.

Öte yandan yeni golf sahaları ve tesislerin yapılması golf turizmini geliştireceği gibi daha çok golf oyuncusunu ülkemize çekecektir.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap