Mapei’den 10 milyon Euro’luk yatırım planı

Mapei’den 10 milyon Euro’luk yatırım planı

Türkiye pazarına 2013 yılında giren İtalyan yapı kimyasalları şirketi Mapei, Ankara’daki tesisinin yanı sıra ikinci yatırımı için yer bakıyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

İstanbul’da ve çevresinde fizibilite çalışmalarını sürdüren şirketin bu yatırımının 10 milyon Euro’ya mal olması bekleniyor.

Ankara Polatlı’da üretim yapan Wol-merk’i satın alarak Türkiye pazarına 2013 yılında giren İtalyan yapı kimyasalları şirketi Mapei, yeni yatırım planlıyor.

Dünyada 35 ülkede yer alan ve 2,5 milyar Euro’luk bir ciroya sahip olan Mapei, Türkiye’de ikinci tesis için İstanbul ve çevresinde fizibilite çalışmalarını sürdürüyor.

10 milyon Euro’ya mal olması beklenen bu yatırım için gerekli onayların alınmasıyla yeni tesisin yatırımına başlanacak.

Mapei Türkiye Genel Müdürü Selman Tarmur, “Türkiye pazarındaki büyüme potansiyeline inanıyoruz ve İstanbul’da yeni bir yatırım üzerinde çalışıyoruz.

Fizibilite çalışmalarını yaptığımız bu yatırım 20 dönüm arazi üzerine yapılmalı. Bu da asgari 10 milyon Euro tutarında olur” diyor.

YÜZDE 40 BÜYÜME
1937’de Milano’da kurulan ve 35 ülkede 81 üretim tesisinde 10 bin kişiye istihdam sağlayan şirket, her türlü zemin, duvar ve kaplama malzemelerinin uygulanması için yapıştırıcı ve tamamlayıcı ürün üretiminde iddialı.

Su yalıtım ürünleri, özel harçlar, beton katkıları, yeraltı inşaatı ve tarihi yapıların restorasyonu gibi yapı endüstrisinde kullanılan özel ürünleri de üreten şirket, sadece Türkiye’de 500’ün üzerinde ürün üretiyor.

150 bayisiyle Türkiye genelinde faaliyet gösteren şirket, bu yılı yüzde 40 büyümeyle kapatmayı planlıyor.

LOJİSTİK AVANTAJ
Türkiye pazarında altı yıldır faal olan şirket geçen süreçte yatırımlarına devam etti ve Ankara’daki 23 bin metrekare alan üzerine kurulu olan üretim tesisinde toz üretim hattı kapasitesini arttırdı.

elman Tarmur, bu tesiste çimento hattına özel iklimlendirilmiş depo kapasitesini de artırdıklarını dile getiriyor.

2020 büyüme stratejisinin en önemli girişimlerinden birinin yeni tesis yatırımı olduğunu ifade eden Selman Tarmur, “İstanbul veya çevresinde yapacağımız üretim ve depolama tesisinin hayata geçmesiyle hem likit hem de toz yapı kimyasalları üreteceğiz.

Bu tesisle üretim kapasitemizi yükseltmeyi ve lojistik avantaja sahip olmayı hedefliyoruz” diye

KARKAMIŞ’A SPONSOR OLDU
Yapı sektöründe birçok alanda kullanılan ürünlerle önemli projelerin hayata geçirilmesine olanak sağladıklarını aktaran Selman Tarmur, pek çok prestijli ve simgesel projede yer aldıklarını anlatıyor.

Tarmur, “Şu anda, Anıtkabir, İstanbul Havalimanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, Marmaray, Galataport ve şehir hastaneleri gibi Türkiye’nin gündeminde olan kilit projelerin inşa ve restorasyonlarına yakın hizmet veriyoruz” diyor.

Mapei sanat, tarih ve kültür mirasının restorasyonu ve korunmasına da katkı sağlıyor. Şirket, en son Bolonya Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Arkeoloji bölümleri tarafından ortak yürütülen Karkamış Antik Kenti kazısının da teknik sponsoru oldu.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap