Yeni fabrikasıyla ihracata yüklenecek

Yeni fabrikasıyla ihracata yüklenecek

Ode Yalıtım, Eskişehir’de 100 milyon TL yatırımla bir fabrika kuracak. Bu fabrikayla cironun dört yılda 450 milyon TL’ye taşınması hedefleniyor. Fabrika tamamlanınca şirket üretimde 100 bin metrekarelik kapalı alana ulaşacak. Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkam Orhan Turan, “Çin’den Almanya’ya kadar olan coğrafyadaki en büyük teknik yalıtım kapasitesine sahip şirket olacağız” diyor.

ARAM EKİN DURAN
eduran@ekonomist.com.tr

Yaklaşık 5 milyar dolar büyüklüğe sahip Türkiye yalıtım sektörünün önemli oyuncularından Ode Yalıtım, 2017’nin ortalarından itibaren üretim ve ihracatta gaza basacak. Şirket, Çorlu’daki iki üretim tesisinin ardından Mart 2017’de Eskişehir’de 30 bin metrekarelik fabrikasını faaliyete geçirecek. 100 milyon TL’ye mal olan bu üretim kompleksi 2020’ye kadar 30 bin metrekare daha genişletilecek.

Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Üç yıl içinde üretimde 100 bin metrekare alana ulaşarak Çin’den Almanya’ya kadar olan coğrafyadaki en büyük teknik yalıtım kapasitesine sahip şirket olacağız” diyor. 75 ülkeye ihracat yaptıklarını ve ihracatta Ortadoğu ve Kuzey Afrika, Balkanlar ve Rusya pazarına odaklandıklarını dile getiren Turan, 2017’de yaklaşık yüzde 20 büyümeyle 250 milyon TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. Şirket 2020 yılına kadar ise cirosunu 450 milyon TL’ye ulaştırmayı hedefliyor.

İHRACATLA BÜYÜYECEK
1985 yılında taahhüt faaliyetleriyle ticaret hayatına başlayan Ode, 1996 yılında ise üretime geçti. Ode, bugün Çorlu’da toplam 40 bin metrekarelik iki üretim tesisi ve 4 binden fazla ürün çeşidiyle sektörün önde gelen oyuncuları arasında yer alıyor.

2017 ve sonrası için hedef büyüten Ode Yalıtım, ihracatla büyümeyi planlıyor. Şirketin hızlı büyüme rotasındaki ilk hamlesi ise Eskişehir’de dev bir yalıtım fabrikası kurmak oldu. Toplamda 60 bin metrekare kapalı alana sahip olacak Eskişehir OSB içindeki fabrikanın 30 bin metrekarelik ilk fazı mart ayında devreye alınacak. Orhan Turan, toplamda 100 milyon TL’ye mal olacak üretim kompleksinin ikinci fazının da 2020’ye kadar hizmete sokulacağını söylüyor.

EN BÜYÜK ÜRETİCİ OLACAK
Turan’ın verdiği bilgilere göre, Eskişehir fabrikasının ciroya etkisi de hemen kendini gösterecek. 2017’de yüzde 20 büyümeyle 250 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefleyen Ode Yalıtım’ın 2020 yılına kadar toplamda 450 milyon TL konsolide gelire ulaşacağını kaydeden Turan, “Kapasite ve ciro açısından Türkiye’nin en büyük yalıtım firması olmayı ve İSO 500 listesine girmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuşuyor.

Ode’nin bir diğer hedefi de ihracat pazarlarında büyümek. Özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika, Balkanlar ve Rusya pazarında büyüyeceklerini kaydeden Orhan Turan, “Bugün için ciromuzun yüzde 25’ini ihracat oluşturuyor. Eskişehir tesisinin açılmasıyla beraber artacak olan yüksek üretim kapasitesiyle ihracatımızı dört yıl içinde yüzde 100 artıracağız” diyor.

“EVLERİN YÜZDE 85’İ NDE ISI YALITIMI YOK”
Türkiye’nin enerji ithalatına her yıl yaklaşık 60 milyar dolar harcadığını söyleyen Orhan Turan,”Bu rakamın 15 milyar dolara yakını konutlarda harcanıyor. Ne yazık ki konutlarda ısı ve su yalıtımı konusunda hala çok gerideyiz” diyor.

Türkiye’deki konutların yüzde 85’inde ısı yalıtımı bulunmadığını, su yalıtımında ise tablonun daha vahim olduğunu dile getiren Turan, “İnşaat şirketlerimiz hem can güvenliği hem yaşam standardı olarak önem arz eden yalıtıma gereken önemi vermiyor. Vatandaşlarımız da ev seçerken manzarasına, seramiğine bakıyor ama ‘ne kadar enerji tüketeceğim’ diye hesap etmiyor” diye konuşuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap