En Güçlü 50 Kadın CEO

En Güçlü 50 Kadın CEO

Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı. Sıralamada önceki yıla göre ciddi değişiklikler oldu. Birincilik koltuğuna geçen yıl olduğu gibi bu yıl da OMV Türkiye CEO’su Gülsüm Azeri oturdu. Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui, listeye ikinci sıradan girdi.

FATOŞ BOZKUŞ
fbozkus@ekonomist.com.tr

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ise üçüncü sırada yer aldı. Geçen yıl listemizde yer alan sekiz kadın yönetici, görevden ayrıldıkları için bu yıl listeden çıktı. Yeni göreve gelen beş kadın yönetici ise listemizde kendine yer buldu.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

961

962963964965

 

 

 

 

 

Değişkenliğin ve belirsizliğin hakim olduğu ortamlarda, şirketler, ileriyi görebilen, hızlı hareket edebilen ve esnekliği yüksek liderlere ihtiyaç duyuyor. Bu nedenledir ki son bir yıldır yönetici transferlerinde ciddi bir artış söz konusu. Özellikle genel müdür, CEO ve ülke müdürü pozisyonlarındaki değişimlerin bu yıl da sürmesi beklenirken, transferlerin kadınların aleyhine olduğu görülüyor.

Çünkü bir yılda göreve yeni gelen yöneticilerdeki erkek egemenliği dikkati çekiyor. Beyin avcıları, yönetici transferlerindeki kadın oranı düşüşünü doğruluyor. Eskiden yönetici adayı kısa listesinin yüzde 30’unun kadın olmasını isteyen şirketlerin bu dönemde çeşitliliği geri plana attığının altı çiziliyor.

İşte böyle bir ortamda koltuğu korumak hatta boşalan koltuğa bir kadın olarak oturmak hiç de kolay değil. Ekonomist olarak dördüncüsünü yaptığımız “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması o nedenle bu yıl daha da önemli. Çünkü bu listeye yeni girenler de listede kalanlar da bir anlamda Türkiye’nin ‘Demir Lady’leri. Aralarında 30 milyar TL’lik şirket yöneten de var, 5 binin üzerinde bir ekiple çalışan da…

EN GÜÇLÜ DEĞİŞMEDİ
Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su listemizde bu yıl pek çok değişiklik söz konusu olsa da ilk sıradaki isim değişmedi. Geçen yıl en güçlü kadın CEO olarak listenin tepesinde yer alan OMV Türkiye CEO’su Gülsüm Azeri, bu yıl da ilk sırada yer aldı. 2015’i 30,9 milyar TL ciro ile kapatan OMV Türkiye’nin geçen yıl sonu çalışan sayısı bin 44’tü.

İkinci sıraya ise bu yılın başında göreve gelen Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui oturdu. 13 yıldır Allianz Ailesi’nde aktif görev Bank Genel Müdürü Pınar Abay takip etti. Listedeki kadınlar içinde 5 bin 600 kişilik kadrosuyla en büyük ekibi yöneten kişi olarak öne çıkan Abay’ın hemen ardından ise listede üç basamak yükselerek dördüncülüğe oturan AvivaSa CEO’su Meral Eredenk Kurdaş var. Geçen yıl göreve gelen ve bu yıl listede ilk ona giren bir başka isim ise HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Ak-dede oldu.

GİRENLERVE ÇIKANLAR
Coqui ve Akdede gibi 2015 yılında göreve gelen kadın yöneticiler bu yıl Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’su listemizde de kendilerine yer buldular. Türkiye Eş-CEO’su Selda Oknas, Takeda Türkiye Ülke Müdürü Gamze Yüceland, Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Selda Bağdat Bahadır ve Zade Vital Genel Müdürü Beril Koparan, geçen yıl göreve gelip bu yıl listede yer alan isimler oldu.

Geçen yıl sıralamada olduğu halde bu yıl listede yer almayan bazı isimler de var. Geçen yıl beşinci sırada yer alan Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Esin Mete, görevinden ayrıldığı için bu yıl listemizde yok.

Aynı şekilde Lenovo Türkiye Genel Müdürü Gülfem Çakmakçı, Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Şebnem Avşar Tuna, Gilead Sciences İlaç Genel Müdürü Dilek Böke ve McDonalds Türkiye Genel Müdürü Dilek Başarır da 2015’te görevlerinden ayrıldıkları için listeden çıktı. Tekstilbank’ın el değiştirip ICBC çatısı altına geçmesiyle Çim Güzelaydınlı da görevinden ayrıldı. Teknosa bünyesine katılan Klik-sa’nın eski genel müdürü Nevgül Bilsel Safkan da bu operasyon nedeniyle liste dışında kaldı.

YENİ CEO’LARIN HEDEFLERİ
Belirsizlik dönemlerinde şirket yönetmek zordur. Tüm yöneticilerin hedefi bu dönemi en az zararla atlatıp şirketin kârını ve cirosunu artırmak. En güçlü 50 Kadın CEO listesine giren tüm CEO’ların olduğu gibi yeni CEO’ların da önümüzdeki döneme ilişkin ciddi hedefleri var.

Bu yılın başında Allianz Sigorta ile Allianz Hayat ve Emeklilik’in icra kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyesi olarak göreve başlayan Aylin Somercan Coqui, hızla sahaya yönelerek bölge ekipleri ve acentelerle toplantılar yaptı. Coqui, bu toplantılarda aldığı iç görünün hem Allianz Grubu’nun hem de Allianz Türkiye’nin müşteri odaklı olmayı stratejisinin tam kalbine yerleştirmesinin ne kadar doğru olduğunu teyit ettiğini söylüyor.

Aylin Somercan Coqui, “Bunun için de müşterilerimize memnuniyeti en üst düzeye çıkaran hizmet ve ürünler sunmakla kalmayıp, onlarda olumlu duygular uyandıran unutulmaz deneyimler yaratmayı umuyoruz” diye konuşuyor.

Coqui, performans ve işbirliği kültürünün geliştirilmesi, en çok çalışılmak istenen şirket olma vizyonu doğrultusunda güçlü adımlar attıklarını ifade ediyor. Bunlara ek olarak sürdürülebilirlik odağını dijital-leşme, inovasyon ve girişimcilik ekosistemlerinde daha fazla yer alma hedefi ile şekillendirdiklerinin de altını çiziyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap